Lufthansa: nie poleci 571 samolotów

W związku z zapowiedzianym na piątek kolejnym, tym razem 24-godzinnym, strajkiem personelu pokładowego, kierownictwo Lufthansy anulowało prawie 1000 z 1800 zaplanowanych rejsów krajowych i międzynarodowych

Aktualizacja: 06.09.2012 18:29 Publikacja: 06.09.2012 08:24

Lufthansa: nie poleci 571 samolotów

Foto: Bloomberg

Już w czwartek była zmuszona odwołać 50 lotów. Lufthansa spodziewa się, że także dzień po strajku, w sobotę, nie wszystkie połączenia będą mogły zostać zrealizowane. Na razie odwołano 13 sobotnich lotów.

O anulowanych lotach Lufthansa informuje na swoich stronach internetowych.

24-godzinny strajk stewardów i stewardes w piątek na wszystkich niemieckich lotniskach zapowiedział związek zawodowy personelu pokładowego Ufo. Związkowcy zdecydowali się na rozszerzenie strajku na cały kraj, ponieważ poprzednie, ograniczone tylko do wybranych miast, akcje protestacyjne nie doprowadziły do przyjęcia związkowych postulatów.

- Lufthansa nie wyszła nam naprzeciw - stwierdził w środę wieczorem rzecznik Ufo Alexander Behrens.

Rzecznik Lufthansy powiedział agencji dpa, że Lufthansa ma nadzieję zapewnić w piątek jedną trzecią lotów. Będą to m.in. loty partnerów regionalnych, które nie są objęte strajkiem. Będą też podejmowane próby zapewnienia lotów na dalekich trasach.

Konkurenci Lufthansy, w tym Air Berlin, planują wykorzystanie w dniu strajku większych samolotów, by przechwycić część pasażerów.

We wtorek stewardzi i stewardesy Lufthansy strajkowali w trzech portach lotniczych Niemiec - Frankfurcie nad Menem, Berlinie i Monachium. Pierwszy strajk, który odbył się w ubiegły piątek, sparaliżował lotnisko we Frankfurcie. Podczas obu regionalnych strajków odwołano łącznie ponad 500 lotów. W wyniku protestów ucierpiało co najmniej 90 tys. pasażerów.

Personel pokładowy podjął na początku zeszłego tygodnia decyzję o strajku po fiasku prowadzonych od 13 miesięcy negocjacji pomiędzy związkiem zawodowym Ufo i kierownictwem Lufthansy, największych w Europie linii lotniczych.

Po trzech latach bez podwyżek związkowcy domagali się pięcioprocentowego wzrostu wynagrodzeń. Lufthansa zaoferowała podwyżkę płac o 3,5 proc. Związkowcy chcą ponadto, by linie lotnicze zrezygnowały z planów oszczędnościowych, przewidujących między innymi stworzenie spółki zatrudniającej nowych pracowników na gorszych warunkach. Planowane jest ponadto zatrudnianie pracowników z firm zewnętrznych. Lufthansa uzasadnia planowane cięcia wydatków rosnącą presją ze strony tanich linii lotniczych.

Do Ufo należy większość z ok. 19 tys. stewardów i stewardes Lufthansy.

Turystyka
Nie tylko Energylandia. Przewodnik po parkach rozrywki w Polsce
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Materiał Promocyjny
Zarządzenie flotą może być przyjemnością
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive