Po tygodniach dużo większych zwyżek – pokazuje cotygodniowy raport Polskiego Związku Organizatorów Turystyki za miniony tydzień* - wynik 9,3 procent nie może imponować. Trochę lepiej od tej średniej wypadły rezerwacje wyjazdów lotniczych – 10,4 procent. Jeszcze lepszy wynik uzyskała sprzedaż samych noclegów – 11 procent wzrostu nad tym samym okresem roku 2017. W kategorii wyjazdów autokarowych nadwyżki nie było – wynik to minus 0,2 procent.
W sumie tradycyjnie największy udział w całej puli rezerwacji miały wyjazdy z transportem lotniczym – 83,7 procent. W drugiej kolejności same noclegi (tzw. dojazd własny) – 9 procent. Najmniejszy udział przypadł wycieczkom autokarowym – 7,3 procent.
Wraz z opadaniem dynamiki wzrostu rok do roku, spada też wartość skumulowana tej nadwyżki. Podczas gdy tydzień temu miała ona wartość 29,5 procent, to po 11 tygodniu tego roku już 28,5 procent. W nieco mniejszym tempie kurczy się zgromadzona wcześniej nadwyżka w imprezach lotniczych – było po 10 tygodniach tego roku 33,45, a po ostatnim już 32,31.
Co ciekawe, miniony tydzień był korzystny dla Hiszpanii, która wróciła w tym czasie na trzecie miejsce w gronie najchętniej wybieranych kierunków, wyprzedzając Egipt. Stało się tak mimo podniesienia cen (czytaj niżej) na trzy z czterech Wysp Kanaryjskich. Warto odnotować też, że na siódmym miejscu utrzymała się Tunezja (w rankingu skumulowanych wyników zajmuje dziesiąte miejsce). Najpopularniejsze w 11 tygodniu tego roku były więc: Grecja, Turcja, Hiszpania, Egipt, Bułgaria, Włochy, Tunezja, Albania, Chorwacja, Cypr.