Wizyty w lokalach gastronomicznych to największa część polskich wakacyjnych wydatków: 19 procent to o 7,5 punktu procentowego więcej niż średnia europejska. Ważną rolę odgrywają także podróże po kraju, które stanowią prawie 18 procent wydatków w sezonie letnim. Kolejną grupą kosztów są te związane z wydatkami osobistymi i na członków rodziny (12 procent). Polacy wydają na zakup odzieży mniej niż przeciętny Europejczyk (9 procent wakacyjnych wydatków).
Tymczasem w Bułgarii ekonomiści zwracają uwagę na wysokie koszty związane z pielęgnacją ogrodu (prawie 23 procent wydatków Bułgarów). Zaś dla Litwinów ważną pozycją, stanowiącą 7,5 procent rozchodów, są wakacyjne zajęcia dla dzieci. Szwedzi bardzo często ponoszą natomiast koszty wyjazdów zagranicznych (14 procent letnich wydatków).
Według badań GUS sytuacja materialna gospodarstw domowych w Polsce poprawia się z roku na rok. Osiągają one coraz wyższe dochody i choć coraz więcej wydają, wzrasta także nadwyżka dochodów nad wydatkami. - Dzięki programowi "500 plus" polskie rodziny stać na coraz więcej, potwierdzają to dane GUS o sprzedaży detalicznej – podaje szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.
GUS podał, że sprzedaż detaliczna w marcu tego roku wzrosła o 9,7 procent w ujęciu rocznym, a w miesięcznym - o 16,5 procent. Najbardziej wzrosła sprzedaż paliw (w ujęciu rocznym o 23,6 procent), odzieży i obuwia (o 20,3 procent), mebli, AGD i RTV (18,1 procent), prasy i książek (o 17,8 procent). Wynagrodzenia w marcu wzrosły o 5,2 procent, a zatrudnienie o 4,5 procent w ujęciu rocznym.
Jak pokazują badania, rodziny wydają pieniądze ze świadczenia na odzież, obuwie, rodzinne wakacje, wycieczki i wyjazdy szkolne dla dzieci, a także wydatki związane z edukacją, takie jak książki i pomoce naukowe oraz dodatkowe zajęcia.