Zmiany średnich cen w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg w tym sezonie na najważniejszych kierunkach przedstawiony zamieszczony niżej wykres (dane z Wakacji.pl).
Miniony tydzień przyniósł wyraźnie silniejszy od przeciętnej (czyli od 20 złotych) spadek cen wycieczek na Wyspy Kanaryjskie (68 złotych). Znacznie bliższe przeciętnej były spadki na kierunkach greckich (30 złotych) i tureckich (i 13 złotych). Kosmetyczny wzrost cen odnotowano w Bułgarii (2 złote).
W tym roku ceny Egiptu wyraźnie przewyższają ceny Bułgarii, podczas gdy przed rokiem o tej porze było odwrotnie. Jedną z przyczyn zdecydowanie drożejącego Egiptu są systematycznie rosnące ceny wewnętrzne w tym kraju, a na relatywnie mniej kosztowne ceny wycieczek do Bułgarii duży wpływ ma bardzo nisko wyceniana oferta TUI Poland – wyjaśnia prezes Traveldaty.
Badanie średniej ceny imprez w terminie pierwszego pełnego tygodnia sierpnia 2019 roku wobec cen sprzed roku pokazuje, że była ona większa o 46 złotych – podaje Betlej i od razu wylicza, że wzrost ceny paliwa lotniczego o 5,3 procent i zarazem osłabienia siły złotówki do dolara o ponad 2,5 procent spowodowało, że w ciągu roku koszt „wyprodukowania" wycieczki wzrósł o 60 - 70 złotych.
Utrzymuje się – pisze Betlej - duży wzrost zainteresowania wycieczkami do Egiptu i Turcji, których średnie ceny rok do roku wzrosły o 290 i 199 złotych, czyli odwrotnie niż rok temu, kiedy oba te kierunki notowały największe spadki cen w ujęciu rocznym (341 i 122 złote). W dość podobnym jak przed rokiem stopniu i jednocześnie zbliżonym do przeciętnej (czyli do 46 złotych) podniosły się ceny wycieczek do Grecji i Bułgarii - o 52 i 28 złotych.
W spadkach cen przodują w tym roku Wyspy Kanaryjskie, gdzie ceny rok do roku obniżyły się o 123 złote, a przed tygodniem i dwoma również były mniejsze o 150 i 130 złotych. Podobnie jak w wypadku Egiptu i Turcji jest to sytuacja odwrotna do tej sprzed roku, gdyż średnie ceny na tym kierunku wzrosły wówczas w ujęciu rocznym o 45 złotych, czyli w największym stopniu wśród wiodących kierunków w polskiej zorganizowanej turystyce wyjazdowej – opisuje autor analizy.
Z mniej mniejszych kierunków wyraźnie największy wzrost średnich cen w ujęciu rocznym odnotowano w wypadku wycieczek do Portugalii i Tunezji – o 129 i 102 złote. Zwyżka wakacji w Albanii wyniosła 34 złote, a na Majorce, w Maroku, na Cyprze i na Malcie ceny były mniejsze, odpowiednio o: 265, 92, 36 i 5 złotych.
TUI – 44 razy niska cena
Traveldata porównała także oferty wyjazdów według biur podróży. Pod względem liczby najniższych cen z uwzględnieniem 24 kierunków i trzech kategorii hoteli na pierwszym miejscu utrzymuje się TUI Poland z liczbą 44 ofert przed Itaką z 33 ofertami i Eximem Tours - 16 ofert. Warto zaznaczyć, że w tym ujęciu przewaga TUI Poland nad innymi organizatorami jest tym większa, im niższa jest kategoria oferowanych hoteli. „Świadczyć to może o kontynuowaniu zwrotu tego organizatora w stronę klientów mniej zasobnych" - wskazuje Betlej.
Najwięcej wycieczek z najniższymi cenami do Egiptu oferowały Coral Travel (7 ofert) i TUI Poland (5 ofert). W wypadku Grecji przodowały pod tym względem Itaka (15), TUI Poland (9) i Grecos (5)). Na Wyspy Kanaryjskie najtaniej można było kupić wyjazd w TUI Poland (11) i w Itace (9). W Tunezji najwięcej atrakcyjnych ofert miało biuro Exim Tours (6), a do Bułgarii TUI Poland(3) i Exim Tours (2).
Tabelę z czołówką biur podróży, które w ostatnim tygodniu po najniższych cenach oferowały imprezy turystyczne – podobnie jak poprzednio – z bardzo wyraźną przewagą otwiera TUI Poland. Największą zmianą w zestawieniu jest awans Itaki o cztery pozycje, który wynika z dość istotnej średniej zniżki oferowanych cen w okresie dwóch tygodni o około 50 złotych przy jednoczesnych jedynie nieznacznych korektach cen u konkurentów.
Jak Ryanair w dół, to Wizz Air w górę
Badając ceny biletów w tanich liniach lotniczych Andrzej Betlej doszedł do wniosku, że w wypadku lotów na Wyspy Kanaryjskie od września widoczny był stopniowy wzrost cen, który w ostatnim czasie przeszedł w dość wyraźny ich spadek, który ostatnio uległ jeszcze lekkiemu pogłębieniu. Ponieważ przed rokiem ceny przelotów nieco wzrosły, to różnica pomiędzy nimi zwiększyła się co pokazuje na wykresie rozszerzające się pole zielone.
Średnia cen rejsów do pozostałych turystycznych miejsc również spadała.
W porównaniu z poprzednim sezonem – opisuje Betlej - przewoźnik ponownie najbardziej obniżył ceny przelotów do Portugalii – o 495 złotych. W mniejszej skali opuścił również ceny do Hiszpanii i Bułgarii – o średnio 262 i 247 złotych. A w jeszcze mniejszym stopniu spadły u niego ceny rejsów do Włoch i Grecji – o 198 i 182 złote.
Jeśli chodzi o loty Wizz Aira na Teneryfę z Katowic „możemy zaobserwować ciekawą sytuację" - pisze Betlej. Od mniej więcej połowy października ceny na tym kierunku gwałtownie wzrosły. Z dość podobną sytuacją mamy do czynienie również w sezonie zimowym, z tym że w tym przypadku ceny wzrosły o około półtora miesiąca wcześniej.
Obecnie od około miesiąca ceny sierpniowych wylotów na Teneryfę utrzymują się na stałym, bardzo wysokim poziomie. Jak sugeruje autor, może to prowadzić do słabej sprzedaży, a co za tym idzie do znacznego obniżenia cen, „śladem ubiegłego sezonu".
Bardziej zwyczajna jest sytuacja w cenach na pozostałych kierunkach turystycznych u tego przewoźnika. Początkowo były one dość istotnie mniejsze od ubiegłorocznych, ale od mniej więcej połowy października zaczęły wyraźnie rosnąć, co na wykresie obrazuje niewielkie czerwone pole.
W relacji z poprzednim sezonem w największym stopniu wzrosły ceny przelotów rok do roku na kierunkach hiszpańskich – średnio o 266 złotych, w mniejszej skali zwyżkowały ceny rejsów do Bułgarii – o 134 złote. Zupełnie niewiele podniosły się ceny przelotów do Grecji i Włoch – o 60 i 29 złotych, a spadły do Portugalii – o 15 złotych – opisuje Betlej.
Wszystkie wykresy, mapy i tabela: Traveldata.