Dubaj: Przyjedź i zwiedzaj tanio

Choć nasze miasto słynie z luksusu i wyrafinowanych rozrywek dla bogatych, podróżni, którzy chcą zwiedzić to miasto tanim kosztem, nie wyjadą z niego rozczarowani - zapewniają włodarze Dubaju i przedstawiają plan wycieczki za 350 dolarów

Aktualizacja: 30.01.2018 10:28 Publikacja: 30.01.2018 08:29

Dubaj: Przyjedź i zwiedzaj tanio

Foto: Dubai Tourism

Dzień pierwszy

Rozpocznij dzień ze śniadaniem w Arabskiej Herbaciarni, gdzie w historycznej dzielnicy Dubaju Al Fahidi zjesz tradycyjne śniadanie. Tu serwują smakowite, zdrowe kanapki, sałatki, dipy, wypieki oraz pachnące miętą lemoniady i ponad 100 rodzajów herbat. Za śniadanie zapłacisz 80 dirhamów za dwie osoby, czyli nieco ponad 21 dolarów.

Po śniadaniu warto wybrać się na wycieczkę po najstarszych dzielnicach Dubaju. Można ją zacząć od zwiedzenia interaktywnego muzeum Saruq Al-Hadid, dzielnicy Al Fahidi i Muzeum Dubajskiego. Saruq Al-Hadid prezentuje zabytki związane z historią miasta. Znajdziesz tu złoto, relikwie, brąz i broń. Najmłodsi mogą zaś wziąć udział w warsztatach i odnawiać ceramikę lub odtworzyć szkielet jakiegoś zwierzęcia. Wstęp dla 2 osób to 40 dirhamów, czyli około 10 dolarów.

Spacerując dzielnicą Al Fahidi, poznać można zaś czar starego Dubaju, jego tradycyjne budownictwo z wieżami wiatrowymi, wąskimi uliczkami i placami. Warto zwrócić uwagę na liczne muzea, centra kulturalne, klimatyczne restauracje, pensjonaty i kawiarnie.

Muzeum Dubajskie to zaś miejsce, dzięki któremu najłatwiej poznać Dubaj i zwyczaje jego mieszkańców. Multimedialne prezentacje ożywiają historię metropolii, a artefakty, przykłady starego budownictwa i szkutnictwa przybliżą tradycję emiratu. Wstęp dla 2 osób kosztuje 6 dirhamów, czyli niecałe 2 dolary.

Obiad można zjeść na przykład w Centrum Porozumienia Kulturowego Sheikh Mohammed, gdzie w tradycyjnej atmosferze rozmawia się o tradycjach i kulturze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Posiłek dla 2 osób będzie kosztować 180 dirhamów, czyli 49 dolarów.

Popołudnie warto spędzić zaś w dzielnicy Deira, zwłaszcza na tradycyjnym targu przypraw lub w Muzeum Kobiet (Dait Al Banat). Znużeni natłokiem nowych wrażeń mogą odpocząć w Filli Tea Café, miejscu, które przyciąga turystów mieszanką herbaty, kanapkami i koktajlami. Rachunek za typową przekąskę z popitką dla dwóch osób to zazwyczaj około 30 dirhamów, czyli nieco ponad 8 dolarów. Na kolację można się zaś wybrać do XVA Art Hotel Café, kawiarnia wyspecjalizowanej w daniach wegetariańskich. Cena kolacji dla 2 osób to 100 dirhamów, czyli 27 dolarów.

Dzień 2

Na śniadanie warto wybrać się do Bageterie Boulevbard przy Kite Beach. To restauracja typu fast food w stylu francuskim, w której serwowane są bagietki przygotowywane na miejscu. Oprócz śniadania w stylu kontynentalnym zjeść tu można także zupy, desery, jogurty i świeże sałatki. Wystawne śniadanie to koszt rzędu 80 dirhamów.

Tych, którzy chcą zapoznać się z duchowością regionu, władze miasta zapraszają do tradycyjnego meczetu Jumeirah, jednej z dwóch świątyń muzułmańskich w mieście otwartej dla wyznawców innych religii. Za wstęp dla 2 osób zapłacić trzeba 40 dirhamów.

Zdaniem autorów przewodnika obiad warto choć raz zjeść w Zaroob, restauracji oferującej dania zdrowej kuchni arabskiej. Cena za posiłek dla 2 osób to 100 dirhamów.

Po objedzie warto wybrać się zaś do dzielnicy Ras Al Khor, miejsca postoju ptaków przelatujących z Afryki Wschodniej do Zachodniej. Spotkać tu można 67 gatunków m.in. flamingi, czaple, kormorany czy rybołowy.

Znużonych arabskim skwarem włodarze miasta zachęcają do odpoczynku w cieniu Fontanny Dubajskiej, jednego z największych na świecie choreograficznego systemu fontann, które codziennie prezentują spektakl wody tańczącej w rytmie muzyki i światła. Fontanny wystrzeliwują wodę nawet na 150 metrów. Wieczorne pokazy rozpoczynają się codziennie o 18.00 i odbywają się co 30 minut do 23.00 (w dni powszechne) i 23.30 (w dni wolne od pracy).

Atrakcją turystyczną jest także Kanał Dubajski łączący Zatokę Dubajską z Zatoką Perską. Liczne mosty i promenada pozwalają cieszyć oczy wspaniałą panoramą miasta.

W drugim dniu na kolację warto wybrać się do restauracji Falafel, serwującej ręcznie robione, tradycyjne, uliczne potrawy arabskie. Spróbować tu można też chrupiącej pizzy z gorącymi falafelami, sosem tahini i sałatką w cenie 70 dirhamów (19 dolarów) za dwuosobową porcję.

Dzień trzeci

Autorzy przewodnika zachęcają, by trzeci dzień rozpocząć śniadaniem w Hapi, nowej, zdrowej i ekologicznej kawiarni w Dubaju. Rachunek za posiłek dla dwóch osób oscyluje zwykle koło stu dirhamów.

Po obfitym, ale lekkim śniadaniu warto wybrać się na spacer po Al Serkal Avenue, dawnej przemysłowej dzielnicy Al Quoz. Tu zlokalizowane są znane galerie sztuki, w tym Carbon 12 Dubai, Isabelle Van den Eynde, Gallery i Green. W dzielnicy tej natknąć się można na mnóstwo klimatycznych kawiarenek i restauracji.

Obiad warto jednak zjeść w restauracji Maraheb zlokalizowanej w Global Village. Lokal specjalizuje się w przygotowywaniu Mandi – dania wywodzącego się z Jemenu, które składa się z aromatycznego ryżu z mięsem i cebulą, okraszonych szafranem, kardamonem i goździkami. Posiłek dla 2 osób kosztuje 100 dirhamów.

Popołudnie warto natomiast spędzić w Dubai Miracle Garden, największym w regionie ogrodzie kwiatowym. Rośliny tworzą tu wymyślne rzeźby w kształcie piramid, igloo, serc, a nawet samolotów. Wstęp dla 2 osób to 80 dirhamów.

Fanów zakupów włodarze miasta zapraszają do Global Village, gdzie swoje towary wystawiają przedstawiciele 70 krajów, ulokowani w 36 pawilonach. Wstęp dla dwóch osób kosztuje 30 dirhamów, czyli nieco ponad 8 dolarów.

Kolację warto za to zjeść przy brzegu Bu Qtair, w restauracji Burj Al Arab, serwującej przede wszystkim owoce morza. To popularne miejsce przyciąga klientów szczególnie ryżem z parathą i sosem curry. Dwie osoby zjedzą tu posiłek za około 100 dirhamów.

Nie tylko samochody

Władze Dubaju przypominają swoim gościom, że miasto dysponuje rozbudowanym systemem transportu publicznego. Przyjezdni mogą korzystać z metra, autobusów, autobusów wodnych i abras (taksówek wodnych). Pakiet RTA (jeden dzień w Dubaju) pozwala podróżować wszystkimi środkami komunikacji, łączącymi różne atrakcje miasta. Abrasy działają od 5 rano do północy, a metro od 6 rano do 23.00. Składy odjeżdżają co kilka minut.

Alternatywą dla transportu publicznego jest też rower. Wypożyczalnie można znaleźć we wszystkich kluczowych miejscach miasta. Koszt pożyczenia sprzętu to przykładowo 15 dirhamów za 15 minut lub 80 dirhamów za 24 godziny.

Dzień pierwszy

Rozpocznij dzień ze śniadaniem w Arabskiej Herbaciarni, gdzie w historycznej dzielnicy Dubaju Al Fahidi zjesz tradycyjne śniadanie. Tu serwują smakowite, zdrowe kanapki, sałatki, dipy, wypieki oraz pachnące miętą lemoniady i ponad 100 rodzajów herbat. Za śniadanie zapłacisz 80 dirhamów za dwie osoby, czyli nieco ponad 21 dolarów.

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: W Grecji Mitsis nie do pobicia
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017 pomaga w pracy agenta
Turystyka
Kompas Wakacyjny 2017: „Strelicje" pokonały „Ślicznotkę"
Turystyka
Turcy mają nowy pomysł na all inclusive
Turystyka
Włoskie sklepiki bez mafijnych pamiątek