Coraz więcej turystów odwiedza Albanię

Flickr

Rośnie zainteresowanie turystyką w Albanii. Do tego kraju trafia także coraz więcej Polaków, w ubiegłym roku przyjechało ich 65 tysięcy – poinformowała ambasador Albanii w Polsce Shpresa Kureta

Położona nad Adriatykiem Albania ma bardzo dobre warunki do rozwoju turystyki. Wybrzeże ma około 350 km, jest różnorodne, nie brakuje na nim piaszczystych plaż, a słońce świeci tu 300 dni w roku – przekonywali uczestnicy poniedziałkowego seminarium poświęconego turystyce, jakie odbyło się przy okazji posiedzenia Polsko-Albańskiej Komisji ds. Współpracy Gospodarczej.

Do wyjazdów do tego kraju przekonuje się coraz więcej turystów. W 2014 r. Albanię odwiedziło 3,6 mln ludzi, a w 2016 roku było ich już prawie 4,7 miliona. Powstają nowe hotele i drogi – informowała przedstawicielka Państwowej Agencji Turystycznej z Albanii.

Według albańskiej ambasador, dotarcie do Albanii staje się coraz łatwiejsze. Rozbudowywana jest sieć autostrad i innych dróg, można też dotrzeć drogą morską lub samolotem. Niedaleko stolicy tego kraju – Tirany znajduje się międzynarodowe lotnisko, ale na razie nie ma tam bezpośrednich regularnych lotów z Polski. Najczęściej Polacy przyjeżdżają w zorganizowany sposób z biurami podróży albo indywidualnie – samochodem.

Albania ma trzy obiekty wpisane na listę światowych zabytków UNSECO. Chodzi o starożytne miasto z czasów Bizancjum – Butrint, najstarsze miasto w kraju Berat i miasto Gjirokastra z kamiennymi domkami pokrytymi szarymi łupkami. W mieście tym urodził się były albański prezydent Enver Hodża.

– Albania jest tańsza niż sąsiadujące kraje, a jej mieszkańcy niezwykle gościnni, można tu podziwiać piękno natury, góry, jeziora, rzeki, woda w Adriatyku jest czysta. Jest to najbezpieczniejszy kraj w tym regionie – wyliczała atuty Albanii ambasador Kureta.

Turystyka jest dla albańskiego budżetu znaczącym źródłem dochodów. W 2014 r. wpływy z niej stanowiły 5,9 procent PKB. Albańczycy przewidują wzrost znaczenia tej branży dla rozwoju gospodarki. W turystyce pracuje ponad 50 tys. ludzi, czyli ponad 5 procent zatrudnionych.

Dyrektor Albańskiej Ajencji Inwestycji (AIDA) Gent Celi poinformował, że Albania w ostatnich latach szybko się rozwija, w 2015 r. wzrost gospodarczy (PKB) wyniósł 2,7 proc., a w 2016 – 3,4 proc. Rosną inwestycje zagraniczne.

W 2015 r. w Albanii działało ponad 10,5 tys. zagranicznych firm. Polskich firm w Albanii było zaledwie kilka, a ich kapitał niewielki – zaznaczył Cele. Podkreślił, że w Albanii jest dobry klimat inwestycyjny, są specjalne strefy ekonomiczne, a dla inwestorów przewiduje się zwolnienia podatkowe.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gran Canaria kusi tanimi noclegami

Tego lata najkorzystniejszym cenowo kierunkiem podróży jest dla Polaków Las Palmas de Gran Canaria. ...

Wietnam – trzy zarażenia, wielka ewakuacja turystów

Władze Wietnamu nakazały ewakuowanie 80 tysięcy ludzi, głównie turystów, z miasta Danang po tym, ...

Grecki hotel pozywa gości za fałszywą reklamację

170 tysięcy funtów odszkodowania żąda jeden z greckich hoteli od pary brytyjskich turystów, która ...

Szefowa Rady Europejskiej: Europejczycy znajdą mądry sposób podróżowania

Przewodnicząca Rady Europejskiej Ursula von der Leyen jest przekonana, że ludzie już zaczynają się ...

Co dalej z obostrzeniami? Decyzja do poniedziałku

Do poniedziałku rząd zdecyduje, czy przedłużyć lockdown – zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jeszcze ...

Polska i Ghana rozmawiają o turystyce

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki Dawid Lasek dyskutował o rozwoju turystyki z ...