Rosjanie wybierają Turcję, Grecję i Cypr

AFP

Co drugi rosyjski turysta planuje spędzić wakacje we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego, najczęściej w Turcji, na Cyprze i w Grecji – informuje stowarzyszenie touroperatorów ATOR

Według informacji stowarzyszenia, na które powołuje się portal Russian Travel Digest, w kwietniu prawie połowa turystów szukających ofert wyjazdowych na maj i wakacje letnie, koncentrowała się na Turcji, Grecji i Cyprze. Dane pochodzą z analizy biura franczyzowego Sletat.ru, które ma ponad 260 biur agencyjnych w Rosji, a jego stronę internetową odwiedza dziennie 90 tysięcy użytkowników. Aplikacja mobilna zainstalowana została na 700 tysiącach urządzeń.

Z analizy zachowań konsumenckich w kwietniu i porównanych ich z tym samym miesiącem zeszłego roku wynika, że rosyjscy turyści szukali wówczas pobytów w niedrogich kierunkach typowo plażowych, na Kaukazie i w Rosji. W tym roku za granicą klienci z Rosji zainteresowani byli pobytem w bardziej komfortowych warunkach (32,1 procent internautów koncentrowało się na hotelach pięciogwiazdkowych, a 27,7 procent na czterogwiazdkowych), najchętniej w ramach all inclusive (60,3 procent). Zazwyczaj szukano wyjazdów dla rodzin z dziećmi.

W kwietniu tego roku liczba wyszukań pakietów turystycznych wzrosła o jedną czwartą (porównując rok do roku). O 51 procent Rosjan więcej niż w roku 2016 kupiło w tym czasie wakacje w Turcji. Większość plażowych kierunków europejskich albo zanotowało spadek albo podobny poziom zainteresowania co rok wcześniej. Z kolei popyt na wycieczki do Europy spadł o 18 procent. W efekcie tylko 30 procent internautów szukało wakacyjnych ofert w krajach unijnych.

W kwietniu najpopularniejszymi krajami wśród klientów Slatat.ru były: Turcja (29,1 procent klientów), Cypr (8,5 procent, spadek o 14,9 procent rok do roku) i Grecja (8,3 procent, wzrost o 30,8 procent rok do roku). Popularnością cieszyła się także Tajlandia (6,8 procent wyszukań, spadek o 26 procent rok do roku). Wycieczki po Rosji budziły zainteresowanie 6 procent klientów (wzrost o 4,1 procent miesiąc do miesiąca, spadek o 26 procent rok do roku). Na kolejnych miejscach zestawienia znalazły się zaś: Tunezja (5,4 procent) i Hiszpania (4,3 procent). Wahania preferencji wyjazdowych Rosjan najmocniej odczuły takie państwa jak: Turcja, Dominikana, Chiny, Gruzja, Portugalia, Azerbejdżan, Jamajka, Stany Zjednoczone, Bahamy, Holandia i Białoruś.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Koniec Lotu do Domu – wróciło 55 tysięcy Polaków

W ramach operacji Lot do Domu 388 czarterowymi rejsami do kraju wróciło 55 tysięcy ...

Mazowsze na feriach, turyści w biurach podróży

Chociaż mieszkańcy Mazowsza wyjechali na ferie, pozostali turyści nie omijali biur podróży. System rezerwacyjny ...

Booking.com chce prowizji od usług dodatkowych

Booking.com wysyła do hoteli na całym świecie informację, że będzie pobierać prowizję od usług ...

Na Śląsku turysta non grata?

Pracownicy centrów informacji turystycznej na Śląsku mają problem z udzieleniem podstawowych informacji. Dla niektórych ...

Strajk ostrzegawczy na niemieckich lotniskach

Strajk ostrzegawczy personelu naziemnego na kilku lotniskach w Niemczech doprowadził dziś do odwołania wielu ...

Dzień Dziecka w Dubaju

Świętowanie Dnia Dziecka w Dubaju to świetny pomysł zarówno dla najmłodszych, jak i nastolatków, ...