Jerozolima – mniej turystów na Boże Narodzenie

Pixabay

Mniej zagranicznych turystów przyjedzie w tym roku na święta Bożego Narodzenia do Jerozolimy i Betlejem – przewidują izraelskie i palestyńskie władze

Powodem mają być niepokoje o bezpieczeństwo po ogłoszeniu przez Donalda Trumpa decyzji o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Pracujący w Ziemi Świętej duchowni zapewniają jednak, że miejsca święte dla chrześcijan są bezpieczne i zachęcają do przyjazdu.

Decyzja amerykańskiego prezydenta doprowadziła do masowych protestów Palestyńczyków oraz do zamieszek m.in. w Betlejem, Ramallah czy Hebronie. Demonstracje były jednak nieco mniej liczne niż się spodziewano, a z dnia na dzień są coraz słabsze. Duchowni z Ziemi Świętej podkreślają, że zagraniczni turyści i pielgrzymi nie są celem ataków.

Przełożony Bazyliki Bożego Grobu, polski franciszkanin ojciec Zacheusz Drążek mówi, że pielgrzymi powinni jedynie zachować zdrowy rozsądek. – Oczywiście, trzeba być uważnym, roztropnym, słuchać się policji, która kieruje ruchem, jeśli coś się dzieje. Jeśli są jakieś protesty, to nie idzie się w to miejsce i tyle. Ale pielgrzymowanie do Ziemi Świętej, jeszcze raz powtarzam, jest bezpieczne. Dlatego nie bójcie się, przyjeżdżajcie do Ziemi Świętej – mówi zakonnik.

Według izraelskiego Ministerstwa Turystyki w zeszłym roku na Boże Narodzenie do Izraela i na tereny palestyńskie przyjechało około 60 tysięcy chrześcijan z całego świata. W tej grupie byli też Polacy. Główne obchody Bożego Narodzenia w Betlejem zaplanowane są na niedzielę 24 grudnia. W południe przez miasto przejdzie tradycyjna procesja skautów, a o północy w kościele świętej Katarzyny łaciński patriarcha Jerozolimy odprawi pasterkę. Po niej duchowni w procesji zaniosą figurę Jezusa do pobliskiej Groty Narodzenia.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Protest mocno uderzy w wyniki LOT-u

Trwający już tydzień strajk dwóch związków zawodowych w PLL LOT nastąpił w momencie, kiedy ...

Jak dotrzeć do portu lotniczego Modlin, gdy podróżujemy z dzieckiem?

Podpowiadamy najwygodniejsze opcje – dla Ciebie i Twojej pociechy. Lot z dzieckiem, zwłaszcza małym, ...

Travelplanet zrywa umowę z Volare Travel

Siec agencyjna Travelplanet zerwała umowę z biurem podróży Volare Travel. – Powodem jest złamanie ...

Hyperloop nadciąga: Z Pragi do Budapesztu w 10 minut

Ruszyła budowa rewolucyjnego środka transportu – kabiny szybszej od samolotu. Poinformowała o tym amerykańska ...

UIA na jednym bilecie z Air India

Od 6 maja pasażerowie Ukraine International Airlines i Air India będą mogli na jednym ...

Sławomir Szulc na czele organizacji touroperatorów

Dyrektor generalny biura podróży Exim Tours Sławomir Szulc został nowym prezesem Polskiego Związku Organizatorów ...