Palmy w Mediolanie – hit czy kit?

Pixabay

W Mediolanie wybuchł spór o ogród z palmami i bananowcami, który urządzono na placu przed słynną katedrą. To „szaleństwo”, „kicz”, „prowokacja”, ale i „fantastyczny pomysł” – komentują pomysł mieszkańcy i lokalni politycy

Palmy to inicjatywa sfinansowana przez wielką amerykańską sieć gastronomiczną, która wkrótce wejdzie do Włoch i będzie miała swą filię na mediolańskim Piazza Duomo.

Coraz ostrzejsza debata na temat posadzenia drzew w sercu stolicy Lombardii przeniosła się do rady miejskiej, gdzie radni prawicowej Ligi Północnej oraz partii Forza Italia na znak protestu przeciwko temu pomysłowi przynieśli na obrady nadmuchiwane banany i obrazki przedstawiające wielbłądy.

– Tylko ich jeszcze brakuje w najbardziej reprezentacyjnym punkcie metropolii – mówili prawicowi politycy. Od zarządu miasta zażądali przeprosin za – jak stwierdzili – „okropieństwo, które szpeci plac”. Włoska prasa przypomina jednak, że palmy na placu przed katedrą rosły jeszcze ponad 100 lat temu i na dowód publikuje zdjęcia z końca XIX wieku.

Na plac przybywają nieprzerwanie tysiące ludzi, by zobaczyć nową dekorację. Ogród, jak się zauważa, stał się miejscem publicznej debaty, prowadzonej przez mediolańczyków i turystów. Zdania są podzielone – podkreślają media.

Burmistrz miasta Giuseppe Sala przyznał, że nie jest entuzjastą tej idei. Zauważył zarazem, że można doszukać się odniesienia do przeszłości. Zwrócił też uwagę na to, że zgodę na realizację tego projektu wyraził urząd nadzoru nad zabytkami.

Prasa przytacza wypowiedź architekta krajobrazu Paolo Pejrone, który posadzenie palm nazwał „neogotyckim szaleństwem”. – Banany to na pewno odważny wybór, na granicy kiczu – ocenił. Architekt zaznaczył, że takie palmy, jak na Piazza Duomo nie stanowią części krajobrazu na północy Włoch. Innego zdania jest krytyk sztuki Philippe Daverio, który ocenił: „To dowód wielkiej fantazji, ale pozostający w zgodzie z historią”.

Mediolański dziennik „Corriere della Sera” zapytał czytelników o zdanie w internetowym sondażu. Dotychczas 78 procent uczestników ankiety odpowiedziało, że nie podobają im się palmy przed katedrą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Izrael bez licencji na oprowadzanie?

Izrael zmieni prawo turystyczne. Nowe regulacje pozwolą oprowadzać gości także nielicencjonowanym przewodnikom – zapowiada ...

Spłonął dach opery w Kuwejcie

Budynek nowej opery w Kuwejcie, który otwarto trzy miesiące temu, kosztował 770 milionów dolarów ...

Chorwaci: Polak wyda mało, ale naprawi klimatyzator

Chorwaccy gestorzy bazy noclegowej chcieliby pozyskać więcej polskich turystów. Gości z Polski oceniają przeważnie ...

ABTA: Klienci muszą znać zakres ochrony

Jasna informacja o ochronie przy upadłości linii lotniczej i równe traktowanie wszystkich klientów to ...

Warna ósmym wakacyjnym kierunkiem z Łodzi

Warna to drugie po Burgas miasto w Bułgarii, do którego można będzie polecieć w ...

Wnukowo już oficjalnie lotniskiem Tupolewa

Międzynarodowe lotnisko Wnukowo w Moskwie przyjęło imię Andrieja Nikołajewicza Tupolewa – radzieckiego generała i ...