Palmy w Mediolanie – hit czy kit?

Pixabay

W Mediolanie wybuchł spór o ogród z palmami i bananowcami, który urządzono na placu przed słynną katedrą. To „szaleństwo”, „kicz”, „prowokacja”, ale i „fantastyczny pomysł” – komentują pomysł mieszkańcy i lokalni politycy

Palmy to inicjatywa sfinansowana przez wielką amerykańską sieć gastronomiczną, która wkrótce wejdzie do Włoch i będzie miała swą filię na mediolańskim Piazza Duomo.

Coraz ostrzejsza debata na temat posadzenia drzew w sercu stolicy Lombardii przeniosła się do rady miejskiej, gdzie radni prawicowej Ligi Północnej oraz partii Forza Italia na znak protestu przeciwko temu pomysłowi przynieśli na obrady nadmuchiwane banany i obrazki przedstawiające wielbłądy.

– Tylko ich jeszcze brakuje w najbardziej reprezentacyjnym punkcie metropolii – mówili prawicowi politycy. Od zarządu miasta zażądali przeprosin za – jak stwierdzili – „okropieństwo, które szpeci plac”. Włoska prasa przypomina jednak, że palmy na placu przed katedrą rosły jeszcze ponad 100 lat temu i na dowód publikuje zdjęcia z końca XIX wieku.

Na plac przybywają nieprzerwanie tysiące ludzi, by zobaczyć nową dekorację. Ogród, jak się zauważa, stał się miejscem publicznej debaty, prowadzonej przez mediolańczyków i turystów. Zdania są podzielone – podkreślają media.

Burmistrz miasta Giuseppe Sala przyznał, że nie jest entuzjastą tej idei. Zauważył zarazem, że można doszukać się odniesienia do przeszłości. Zwrócił też uwagę na to, że zgodę na realizację tego projektu wyraził urząd nadzoru nad zabytkami.

Prasa przytacza wypowiedź architekta krajobrazu Paolo Pejrone, który posadzenie palm nazwał „neogotyckim szaleństwem”. – Banany to na pewno odważny wybór, na granicy kiczu – ocenił. Architekt zaznaczył, że takie palmy, jak na Piazza Duomo nie stanowią części krajobrazu na północy Włoch. Innego zdania jest krytyk sztuki Philippe Daverio, który ocenił: „To dowód wielkiej fantazji, ale pozostający w zgodzie z historią”.

Mediolański dziennik „Corriere della Sera” zapytał czytelników o zdanie w internetowym sondażu. Dotychczas 78 procent uczestników ankiety odpowiedziało, że nie podobają im się palmy przed katedrą.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Exim Tours: Mamy już Lato 2021 i ubezpieczenie od pandemii

Exim Tours ruszył ze sprzedażą oferty na lato 2021 roku. Dla swoich klientów ma ...

Grecja – dwie ofiary gorączki Zachodniego Nilu

Dwie osoby zmarły w Grecji na gorączkę Zachodniego Nilu, a u 12 kolejnych stwierdzono ...

W biurach podróży Grecja goni Egipt

W minionym tygodniu biura podróży odwiedziło tyle samo klientów co rok temu. Najchętniej kupowali ...

Coraz więcej luksusu w Grecji

O 10 procent urosła w 2016 roku turystyka luksusowa w Grecji – podaje minister ...

PIT rusza na pomoc organizatorom imprez firmowych

Przy Polskiej Izbie Turystyki powstał Zespół do spraw MICE. Jego pierwszym przewodniczącym został prezes ...

Dane 9 milionów klientów easyJeta w rękach hakerów

Tani brytyjski przewoźnik podał, że hakerzy dokonali skomplikowanego włamania i uzyskali dostęp do adresów ...