Pekin do Seulu: Albo tarcza, albo nasi turyści

AFP

Sprzeciwiając się planom rozmieszczenia przez USA zaawansowanego systemu obrony przeciwrakietowej w Korei Południowej Chińczycy wstrzymali sprzedaż wycieczek do tego kraju

Według agencji AP jest to sygnał, że Pekin chce, aby Seul zapłacił gospodarczą cenę za krok, który w ocenie Chin zagraża ich bezpieczeństwu.

Jak podaje AP, w ostatnich dniach w Chinach demonstranci protestowali przeciwko południowokoreańskim hipermarketom Lotte Mart, w których sprzedawana jest żywność, odzież, zabawki i sprzęt elektryczny. Spółka matka – Lotte Group – w poniedziałek porozumiała się z wojskiem Korei Południowej w sprawie wymiany gruntów, by umożliwić umieszczenie amerykańskich antyrakiet na należącym dotychczas do koncernu polu golfowym.

W środę Lotte Group poinformowała, że hakerzy z Chin zaatakowali jej chińską stronę internetową. W czwartek nie działała również strona Lotte Duty Free, największego operatora wolnocłowego w kraju.

Dzisiaj południowokoreańska agencja prasowa Yonhap podała, że chińskim pośrednikom biur podróży nakazano wstrzymanie sprzedaży wycieczek do Korei Południowej.

Urząd ds. turystyki w Pekinie nie skomentował tych doniesień. Ostrzegł jedynie obywateli, że znacznie wzrosła liczba Chińczyków zatrzymywanych podczas próby wjechania na południowokoreańską wyspę Czedżu. Nie podano, dlaczego mają być oni zatrzymywani; przypomniano jedynie obywatelom, by mieli przy sobie niezbędne dokumenty.

Pekin wielokrotnie deklarował swój sprzeciw wobec planowanego jeszcze na ten rok umieszczenia w Korei Południowej systemu THAAD (Terminalnej Wysokościowej Obrony Strefowej), przeznaczonego do niszczenia głowic pocisków balistycznych w ostatniej (terminalnej) fazie ich lotu. Według Seulu i Waszyngtonu jest to konieczne do obrony przed pociskami balistycznymi Korei Północnej. Chiny obawiają się, że stanowiący część systemu radar będzie dokonywał głębokiej penetracji ich terytorium.

Chiny są największym partnerem handlowym Korei Południowej i głównym źródłem turystki przyjazdowej, co sprawia, że kraj jest podatny na zakłócenia gospodarcze w Chinach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

TUI poleca wakacyjne domy w Polsce

Polska to jeden z kierunków turystycznych szczególnie polecanych przez ekspertów niemieckiego biura podróży TUI. ...

W biurach podróży nagły zwrot akcji

Biura podróży zapełniły się w ostatnim tygodniu klientami. Ruch był tak duży, że skumulowana ...

Słaby lipiec dla hiszpańskiej turystyki

O 4,9 procent mniej turystów wybrało się w lipcu do Hiszpanii, wynika z badania ...

Prezes Condora Ralf Teckentrup i prezes LOT-u Rafał Milczarski

Lufthansa rozważa skargę do Brukseli przeciw LOT-owi

Lufthansa planuje zerwanie współpracy z Condorem i skargę w sprawie pomocy publicznej dla LOT-u ...

Wielka turystyczna piątka na Liście 500

Pięć największych firm turystycznych w Polsce – Itaka, TUI Poland, Rainbow, Coral Travel i ...

Andrzej Kobielski: Model biznesowy Enter Aira zakłada utrzymywanie rentowności każdego roku

Wiceprezes Enter Aira: Jesteśmy linią podróży wakacyjnych

Nazwa „linia czarterowa” to pewna zaszłość. My obsługujemy rynek podróży wakacyjnych. Będziemy zwiększać liczbę ...