USA nie wpuszczą gości z Korei Północnej

AFP

Biały Dom rozszerzył do 8 listę państw, których obywatele będą objęci zakazem wjazdu na terytorium Stanów Zjednoczonych

Nowe regulacje zastąpią tymczasowy zakaz wjazdu do USA dla obywateli muzułmańskich państw, którego ważność wygasła wczoraj wieczorem.

Nowy zakaz podróżowania do Stanów Zjednoczonych obejmuje obywateli pięciu państw (Iranu, Libii, Somalii, Syrii i Jemenu) z siedmiu zamieszkiwanych przez muzułmańską większość, które znalazły się na pierwotnej liście krajów objętych zakazem wjazdu oraz dodatkowo Koreę Północną, Czad i Wenezuelę.

Pierwotne restrykcje zostały wprowadzone w styczniu przez amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa na podstawie rozporządzenia wykonawczego, a następnie – z powodu chaosu, jaki spowodowały na amerykańskich lotniskach, oraz protestów organizacji broniących praw człowieka i władz stanowych – były zmodyfikowane rozporządzeniem z 16 marca.

W przypadku mieszkańców Wenezueli nowy zakaz ma ograniczony charakter – obejmuje tylko członków rządu prezydenta Nicolasa Maduro i członków ich najbliższej rodziny.

Nowe ograniczenia nie obejmują obywateli Sudanu, których dotyczyło styczniowe rozporządzenie antyimigracyjne.

– Jako prezydent mam obowiązek ochrony bezpieczeństwa i interesów Stanów Zjednoczonych oraz ich mieszkańców – stwierdził prezydent Trump w uzasadnieniu wydanego wczoraj rozporządzenia wykonawczego. – Nie możemy pozwolić na wjazd do naszego kraju tych, których nie jesteśmy w stanie zweryfikować – dodał na Twitterze w wiadomości opublikowanej wkrótce po ogłoszeniu rozporządzenia.

W przeciwieństwie do pierwotnego zakazu wjazdu, który został wprowadzony na 90 dni, nowe rozporządzenie jest bezterminowe i ma charakter warunkowy: lista państw, których obywatele są objęci zakazem wjazdu, może być rozszerzona bądź ograniczona w zależności od decyzji ministerstwa bezpieczeństwa narodowego po przeglądzie dokonywanym co 100 dni. Nowe restrykcje dla obywateli wymienionych w rozporządzeniu Trumpa ośmiu państw w pełni wejdą w życie 18 października; nie będą miały jednak zastosowania dla tych mieszkańców objętych zakazem państw, którzy otrzymali wizy przed wydaniem nowego rozporządzenia.

Biały Dom poinformował, że chociaż Irak nie spełnia wymaganych kryteriów pozwalających na zweryfikowanie przybyszów z tego kraju, kraj ten nie został objęty nowym zakazem „ze względu na bliską współpracę” z USA i walkę z Państwem Islamskim.

Pierwotne, wydane w styczniu i zmodyfikowane w marcu, rozporządzanie prezydenta Trumpa o zakazie wjazdu na teren USA obywateli siedmiu państw spotkało się z gwałtownymi protestami i było krytykowane jako „antymuzułmańskie”, ponieważ obejmowało wyłącznie państwa zamieszkiwane przez większość muzułmańską. W rezultacie działań prawnych podjętych przez prokuratorów generalnych szeregów stanów, większość klauzul pierwotnego rozporządzenia antyemigracyjnego Trumpa zostało zablokowanych bądź zawieszonych przez sędziów federalnych sądów apelacyjnych jako niezgodne z konstytucją Stanów Zjednoczonych. Sąd Najwyższy zgodził się rozpatrzyć zasadność pierwotnego rozporządzenia podczas posiedzenia 10 października, jednak zdaniem ekspertów po wydaniu przez Trumpa nowego rozporządzenia, Sąd może teraz zrezygnować z tego zamiaru.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niemcy zakazują latania u siebie Fly Egypt i Air Cairo

Niemiecki Urząd Lotnictwa Cywilnego zakazał liniom lotniczym z Egiptu, Fly Egypt i Air Cairo, ...

Kompas Wakacyjny 2017: Jak Włochy, to Sycylia

Zwycięzcą Kompasu Wakacyjnego 2017 w kategorii „najlepsze hotele na wypoczynek we Włoszech, na Malcie ...

Fryckobus zawiezie turystów do Żelazowej Woli

Fryckobus to nowe bezpłatne połączenie turystyczne z Sochaczewa do Żelazowej Woli. Specjalnie oznakowany autobus ...

USA: Bez paniki, boeingi są bezpieczne

Amerykańska Federalna Administracja Lotnicza zapewnia, że boeingi 737 Max kwalifikują się do lotów. To ...

Ewakuacja na Bali, wulkan grozi erupcją

Ponad 10 tysiecy ludzi trzeba było ewakuować z domów na indonezyjskiej wyspie Bali z ...

Udany Salon Rendez-vous en France w Normandii

Posłuchać tykania w Rouen, zwiedzić zamek Wilhelma Zdobywcy przez pryzmat tabletu i rozmawiać bez ...