Pięć greckich wysp ze starym VAT-em

Filip Frydrykiewicz

Lesbos, Chios, Samos, Kos i Leros utrzymają jeszcze przez pół roku dotychczasową, obniżoną, stawkę VAT-u. 27 innych zapłaci już jednak większy VAT

Pięć wysp regionu Morza Egejskiego, które najmocniej ucierpiały z powodu fali uchodźców, utrzyma przez najbliższe pół roku dotychczasową stawkę VAT-u – zdecydowało greckie Ministerstwo Finansów. „Rząd, biorąc pod uwagę problemy, z jakimi zderzyły się te wyspy, zawarł porozumienie, które wydłuża okres obowiązywania mniejszej stawki podatku od wartości dodanej (VAT) dla wysp Lesbos, Chios, Samos, Kos i Leros do 30 czerwca 2018 roku” – informuje resort. Wartość VAT-u jest tam niższa niż w pozostałych regionach kraju o 30 procent.

Wraz z nowym rokiem podobny status utraci jednak 27 innych wysp. W zależności od rodzaju towaru i usługi stawka wzrośnie z obecnych 5, 9, i 17 procent do 6, 13 i 24 procent. W wyniku podwyżki wzrosną ceny usług medycznych, pobytów w hotelach, książek, gazet i podstawowych środków spożywczych. Ministerstwo zapowiada jednak, że pod koniec roku mieszkańcy tych regionów otrzymają rekompensatę, która zostanie obliczona na podstawie kryteriów społecznych i ekonomicznych.

Zniesienie obniżonej stawki VAT było jednym z warunków postawionych Grecji przez zagranicznych pożyczkodawców. Nowa wysokość podatku wprowadzana jest stopniowo w całym kraju od 2015 roku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Awaria na lotnisku w Edynburgu

Ze względu przerwę w dostawie prądu na lotnisku w Edynburgu w Szkocji częściowo zmieni ...

Kos skorzysta jeszcze z niższego VAT-u

VAT na Kos, Lesbos, Chios, Samos i Leros nadal będzie o 30 procent mniejszy ...

Air Europa zabierze pasażerów Ryanaira do Ameryk

Klienci Ryanaira mogą znaleźć i zarezerwować w jego serwisie 20 połączeń linii lotniczej Air ...

Kayak.pl: Najpopularniejszy Londyn, najtaniej do Oslo

W tym roku Polacy najczęściej latali do Londynu, największy wzrost popularności zaliczyły Seszele, a ...

Karolina Warzybok prezesem Ecco Holiday

Dotychczasowa wiceprezes, Karolina Warzybok, przejęła funkcję prezesa biura podróży Ecco Holiday. Prezes Grzegorz Płókarz ...

To bakterie E. coli zabiły brytyjskich turystów

Śmierć pary brytyjskich turystów w hotelu w Hurghadzie spowodowana była zatruciem bakterią E. coli. ...