Polskie Koleje Linowe uczą odpowiedzialności w górach

odpowiedzialniewgory.pl

Polskie Koleje Linowe we współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Tatrzańskim Parkiem Narodowym organizują akcję edukacyjną pod hasłem „Odpowiedzialnie w góry!”

Akcja ma zwiększyć świadomość i bezpieczeństwo turystów w górach, informują Polskie Koleje Linowe w komunikacie prasowym. To, że edukacja na temat gór jest potrzebna, potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie PKL.

46 procent Polaków deklaruje, że w górach bywa przynajmniej raz w roku lub częściej, a połowa przyznaje, że wybiera się wówczas także w wyższe partie. 20 procent badanych uważa się za ekspertów w turystyce górskiej, 41 procent ocenia poziom swojej wiedzy w tej dziedzinie jako dobry. Zdecydowana większość ankietowanych – 94 procent – zdaje sobie sprawę, że w górach nie wolno schodzić ze szlaku. 95 procent wie, że na wyprawę warto zabrać naładowany telefon komórkowy, a ponad 80 procent wzięłoby również zapasową odzież, latarkę, plecak z ekwipunkiem i mapę.

Z drugiej strony co trzeci badany nie wie, co to jest TOPR, a co dziesiąty wybrałby się w góry w adidasach. 32 procent badanych błędnie twierdzi, że śnieg w Tatrach występuje wyłącznie od września do maja, a 23 procent spodziewa się go od października do marca. Zdaniem 12 procent ankietowanych najwyższym szczytem w Polsce jest Giewont. Aż 85 procent nie wie, jak zachować się w górach podczas burzy.

Informacji o tym, jak przygotować się do górskich wypraw, Polacy szukają przede wszystkim w internecie. Prawie co drugi ankietowany twierdzi, że przed wyjazdem w góry przegląda strony, blogi turystyczne i odwiedza grupy na portalach społecznościowych. 32 procent badanych zagląda z kolei na strony instytucji i firm turystycznych. Choć turyści wysoko oceniają swoją wiedzę o górach i aktywnie jej poszukują, często jest ona niepełna, co pokazują statystyki TOPR.

– Nierealna, zbyt wysoka ocena własnych umiejętności i niepełna wiedza niosą ze sobą zwiększone ryzyko wypadku. Tylko w tym sezonie zimowym ratownicy TOPR udzielili w Tatrach pomocy 106 osobom, w tym 38 z wykorzystaniem śmigłowca. 19 interwencji dotyczyło poważnych urazów i zachorowań. W całym 2018 roku interwencji w Tatrach było 766, a zdecydowana większość z nich dotyczyła osób, które uprawiały turystykę pieszą – mówi naczelnik TOPR Jan Krzysztof, cytowany w komunikacie.

Pierwsza odsłona akcji „Odpowiedzialnie w góry!” potrwa do końca sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu. O tym, jak zachowywać się w górach, by nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych, opowiedzą ambasadorzy akcji, między innymi naczelnik TOPR Jan Krzysztof, dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, przewodnik wysokogórski, ratownik TOPR, skialpinista, taternik i alpinista Grzegorz Bargiel, skialpinista i himalaista Andrzej Bargiel, mistrzyni świata i Europy w narciarstwie wysokogórskim Anna Figura, narciarz alpejski Michał Kłusak, geograf, przewodnik tatrzański i wysokogórski, były pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu Apoloniusz Rajwa oraz lider zespołu Zakopower Sebastian Karpiel-Bułecka.

Ambasadorzy akcji podzielą się doświadczeniami z górskich wypraw i treningów, podpowiedzą, w jaki sposób przygotować się do wędrówek, jazdy na nartach i skitouringu, uświadomią, jak zachowywać się na szlaku i na stoku, jak reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne, co robić, gdy spotka się dzikie zwierzę i jak chronić przyrodę.

Krótkie filmy z praktycznymi poradami pojawiać się będą w mediach społecznościowych, między innymi na profilach ośrodków PKL. Materiały z akcji udostępniane będą również na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zakaz lotów z Wielkiej Brytanii przedłużony

Obowiązujący do jutra zakaz lotów z Wielkiej Brytanii zostanie przedłużony do 13 stycznia – ...

Co czwarty niemiecki agent daje rabat

40 procent agentów, którzy wzięli udział w ankiecie portalu Reisevor9 mówi, że nigdy nie ...

Mouzenidis Travel wystartował ze sprzedażą lata 2020

Biuro podróży Mouzenidis Travel uruchomiło dzisiaj sprzedaż wyjazdów na przyszłe wakacje. Na początek udostępniło ...

Włoskie plaże w oku kamery

Na co szóstej plaży we Włoszech zainstalowane są kamery. Początkowo traktowane były jako narzędzie ...

Stena Line: Nowy statek z Gdyni do Karlskrony

Stena Line doda we wrześniu na trasę z Gdyni do Karlskrony czwarty prom. Nowa ...

Burmistrz Helu do turystów: Nie przyjeżdżajcie teraz

Bądźcie świadomi i odpowiedzialni. Nie przyjeżdżajcie teraz do nas – apeluje burmistrz Helu Mirosław ...