Polskie Koleje Linowe uczą odpowiedzialności w górach

odpowiedzialniewgory.pl

Polskie Koleje Linowe we współpracy z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym i Tatrzańskim Parkiem Narodowym organizują akcję edukacyjną pod hasłem „Odpowiedzialnie w góry!”

Akcja ma zwiększyć świadomość i bezpieczeństwo turystów w górach, informują Polskie Koleje Linowe w komunikacie prasowym. To, że edukacja na temat gór jest potrzebna, potwierdzają wyniki badania przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie PKL.

46 procent Polaków deklaruje, że w górach bywa przynajmniej raz w roku lub częściej, a połowa przyznaje, że wybiera się wówczas także w wyższe partie. 20 procent badanych uważa się za ekspertów w turystyce górskiej, 41 procent ocenia poziom swojej wiedzy w tej dziedzinie jako dobry. Zdecydowana większość ankietowanych – 94 procent – zdaje sobie sprawę, że w górach nie wolno schodzić ze szlaku. 95 procent wie, że na wyprawę warto zabrać naładowany telefon komórkowy, a ponad 80 procent wzięłoby również zapasową odzież, latarkę, plecak z ekwipunkiem i mapę.

Z drugiej strony co trzeci badany nie wie, co to jest TOPR, a co dziesiąty wybrałby się w góry w adidasach. 32 procent badanych błędnie twierdzi, że śnieg w Tatrach występuje wyłącznie od września do maja, a 23 procent spodziewa się go od października do marca. Zdaniem 12 procent ankietowanych najwyższym szczytem w Polsce jest Giewont. Aż 85 procent nie wie, jak zachować się w górach podczas burzy.

Informacji o tym, jak przygotować się do górskich wypraw, Polacy szukają przede wszystkim w internecie. Prawie co drugi ankietowany twierdzi, że przed wyjazdem w góry przegląda strony, blogi turystyczne i odwiedza grupy na portalach społecznościowych. 32 procent badanych zagląda z kolei na strony instytucji i firm turystycznych. Choć turyści wysoko oceniają swoją wiedzę o górach i aktywnie jej poszukują, często jest ona niepełna, co pokazują statystyki TOPR.

– Nierealna, zbyt wysoka ocena własnych umiejętności i niepełna wiedza niosą ze sobą zwiększone ryzyko wypadku. Tylko w tym sezonie zimowym ratownicy TOPR udzielili w Tatrach pomocy 106 osobom, w tym 38 z wykorzystaniem śmigłowca. 19 interwencji dotyczyło poważnych urazów i zachorowań. W całym 2018 roku interwencji w Tatrach było 766, a zdecydowana większość z nich dotyczyła osób, które uprawiały turystykę pieszą – mówi naczelnik TOPR Jan Krzysztof, cytowany w komunikacie.

Pierwsza odsłona akcji „Odpowiedzialnie w góry!” potrwa do końca sezonu zimowego na Kasprowym Wierchu. O tym, jak zachowywać się w górach, by nie narażać na niebezpieczeństwo siebie i innych, opowiedzą ambasadorzy akcji, między innymi naczelnik TOPR Jan Krzysztof, dyrektor TPN Szymon Ziobrowski, przewodnik wysokogórski, ratownik TOPR, skialpinista, taternik i alpinista Grzegorz Bargiel, skialpinista i himalaista Andrzej Bargiel, mistrzyni świata i Europy w narciarstwie wysokogórskim Anna Figura, narciarz alpejski Michał Kłusak, geograf, przewodnik tatrzański i wysokogórski, były pracownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu Apoloniusz Rajwa oraz lider zespołu Zakopower Sebastian Karpiel-Bułecka.

Ambasadorzy akcji podzielą się doświadczeniami z górskich wypraw i treningów, podpowiedzą, w jaki sposób przygotować się do wędrówek, jazdy na nartach i skitouringu, uświadomią, jak zachowywać się na szlaku i na stoku, jak reagować na zmieniające się warunki atmosferyczne, co robić, gdy spotka się dzikie zwierzę i jak chronić przyrodę.

Krótkie filmy z praktycznymi poradami pojawiać się będą w mediach społecznościowych, między innymi na profilach ośrodków PKL. Materiały z akcji udostępniane będą również na stronie www.odpowiedzialniewgory.pl.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Air China poleci z Barcelony do Szanghaju

Od maja w liniach Air China ruszy bezpośrednie połączenie z Barcelony do Szanghaju. Planowane ...

Jaką walizkę możesz zabrać ze sobą do samolotu? Wytyczne linii lotniczych

Podróż samolotem wiąże się z koniecznością zabrania ze sobą większej ilości niezbędnych rzeczy. Wtedy ...

Tajlandia: LOT przyleci do Bangkoku

Zdaniem angielskojęzycznego tajskiego dziennika „Bangkok Post” jeszcze w tym roku LOT uruchomi regularne połączenia ...

TUI wraca do drukowania i gadżetów

Jeszcze w grudniu niemiecki TUI zapowiadał, że zrezygnuje z papierowych materiałów dla podróżnych. Dziś ...

Ponad miliard złotych zaległości

Bardzo dobra koniunktura gospodarcza, rekordowo niskie bezrobocie, rosnące wynagrodzenia, którym towarzyszy rosnące znaczenie turystyczne, ...

Chińczycy kupili większość udziałów w lotnisku w Rio de Janeiro

Chiński koncern HNA przejął za niecałe 16 milionów dolarów pakiet kontrolny jednego z największych ...