Brexit bez umowy – wszystko, co turysta musi wiedzieć

AFP

Z czym muszą liczyć się podróżujący do Wielkiej Brytanii po jej wyjściu z Unii Europejskiej bez porozumienia? Krótki poradnik na ten temat opublikowało MSZ

Do wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zostały 44 dni. Nie ma pewności, czy nastąpi ono na podstawie umowy, czy jednak bez porozumienia. Chociaż negocjacje między Wielką Brytanią a Unią Europejską wciąż trwają, ryzyko opuszczenia Unii bez umowy w dalszym ciągu utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego konieczne jest przygotowanie się na wszystkie scenariusze, w tym bezumownego brexitu.

Zobacz też: „Turystyka boi się twardego brexitu”.

Wielka Brytania jest drugim po Niemczech najczęściej odwiedzanym przez Polaków krajem. Według danych Ministerstwa Sportu i Turystyki każdego roku na wyspy podróżuje około milion Polaków. Co powinni wiedzieć, planując podróż do Wielkiej Brytanii w sytuacji jej wyjścia z UE bez umowy?

Loty na razie bez zmian. Wszystkie linie lotnicze zadeklarowały, że będą w tym czasie obsługiwać połączenia między Wielką Brytanią i Polską tak jak dotychczas. Polskie Linie Lotnicze LOT dodatkowo zapowiedziały, że siatka połączeń nie zmieni się. Dotąd uzgodniono, że linie lotnicze będą mogły dalej operować między UE a Wielką Brytanią do 30 marca 2020 roku. Komisja Europejska zaproponowała zmianę tych przepisów i wydłużenie ich obowiązywania do 24 października 2020 roku.

Bez wiz, ale potrzebne pozwolenia. Nawet w wypadku bezumownego brexitu Polacy nadal nie będą potrzebowali wiz, by wjechać do Wielkiej Brytanii. Osoby przyjeżdżające na wyspy po bezumownym brexicie nadal będą tam mogły pracować i mieszkać. Jednak Polacy chcący pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej niż do końca 2020 roku będą musieli złożyć wniosek o specjalne pozwolenie (European Temporary Leave to Remain – ELTR) wydawane jednorazowo na trzy lata. Pozwoli ono pozostać w Wielkiej Brytanii dłużej i podjąć pracę czy studia.

Lepiej z paszportem. Chociaż brytyjskie władze deklarują, że w razie wyjścia bez umowy przez jakiś czas (nie dłużej niż do końca 2020 roku) możliwe będzie podróżowanie z dowodem osobistym, to MSZ radzi podróżować z paszportem.

Zielona karta dla aut. Podróżując po Wielkiej Brytanii własnym samochodem, nadal będzie można używać polskiego prawa jazdy. Trzeba jednak pamiętać, że w wypadku brexitu bez umowy niezbędna będzie zielona karta z ważnym ubezpieczeniem.

Kontrola celna, ograniczenie w przewozie. Jeśli Wielka Brytania wyjdzie z UE bez umowy, trzeba będzie pamiętać o obowiązku kontroli celnej bagażu. Zmniejszy się również ilość pieniędzy i produktów, które będzie można wwieźć, w tym produktów spożywczych, jak mięso, sery, alkohol, papierosy czy niektóre produkty roślinne.

Przewoźnik do sprawdzenia. Prawa pasażerów dalej będą chronione niezależnie od wybranego środka transportu, choć sytuacja może być różna w zależności od tego, czy podróżuje się z przewoźnikiem wspólnotowym, czy spoza UE. Należy szczegółowo sprawdzić swoje prawa na stronach Komisji Europejskiej.

EKUZ już nie wystarczy. W każdym wypadku trzeba zadbać o ubezpieczenie zdrowotne ważne poza Unią Europejską. W razie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy nie będzie można korzystać z opieki zdrowotnej w tym kraju na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Informacje na temat brexitu znajdują się na stronie brexit.gov.pl oraz na stronie Komisji Europejskiej: ec.europa.eu/info/brexit/brexit-preparedness_pl.

Poradnik przygotowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair połączy Szczecin i Kraków

Ryanair zapowiedział, że w kwietniu przyszłego roku otworzy loty między Szczecinem i Krakowem, trzy ...

Sąd: Płatność kartą bez prowizji

Agenci, którzy przyjmują opłaty przez internet, nie mogą doliczać dodatkowych prowizji do szybkich przelewów ...

Luksusowym pociągiem przez północną Hiszpanię

2,7 tysiąca euro za 6-dniową podróż luksusowym pociągiem przez północną Hiszpanię – od przyszłego ...

Trzy duże pożary w Grecji

Trzeci dzień z rzędu greccy strażacy próbują ugasić trzy duże pożary. Przeszkadza im wiatr. ...

W Bieszczadach zawieje i zamiecie śnieżne

Z prędkością ponad 80 kilometrów na godzinę wieje wiatr powyżej górnej granicy lasu w ...

Adam Małysz otworzy sezon zimowy w Neckermannie

Ponad 1000 hoteli w kurortach narciarskich i propozycje wypoczywania na ciepłych plażach ma w ...