5,21 miliona z nich to obcokrajowcy, a 2,1 miliona – Turcy mieszkający poza rodzinnym krajem. Zmiana w tej pierwszej grupie wyniosła 34,9 procent. Najczęściej odwiedzający podróżowali do Stambułu (53,7 procent przyjazdów z zagranicy), w pierwszej piątce znalazły się także miasta: Edirne (11 procent), Artvin (10 procent), Antalya (7,8 procent) i Agri (3,3 procent).
Z kolei analiza rynków źródłowych pokazała, że w pierwszym kwartale tego roku największą grupę gości stanowili Irańczycy (14,4 procent), kolejne miejsca należały do Niemców (9,3 procent), Gruzinów (8,1 procent), Bułgarów (7,4 procent) i Rosjan (4,5 procent). W tym czasie do Turcji pojechało też 26,3 tysiąca Polaków, czyli o 97,5 procent więcej, licząc rok do roku. Daje to 0,51-procentowy udział w rynku.
W Turcji obchodzony jest obecnie Rok Troi, z tej okazji odbywa się tu wiele imprez kulturalnych, które przyciągają turystów. Ministerstwo chce zwiększać także przyjazdy gości korzystających z usług medycznych. Jak informuje portal eTurbo News, do 2023 roku planuje pozyskiwać 1,5 miliona turystów rocznie, którzy będą korzystać z usług lekarzy. Osoby, które się zdecydują na leczenie w ośrodkach autoryzowanych przez Ministerstwo Zdrowia, mogą liczyć na preferencyjne warunki finansowe.