MSZ: Do Tunezji najlepiej z biurem podróży

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało swoją opinię o zagrożeniach dla turystów wyjeżdżających do Tunezji. Zachęca do korzystania z usług biur podróży i dobrych hoteli, mających własną ochronę

Publikacja: 19.07.2018 16:10

MSZ: Do Tunezji najlepiej z biurem podróży

Foto: Filip Frydrykiewicz

MSZ utrzymał drugi, niski stopień ostrzeżenia, który brzmi „ostrzegamy przed podróżą”. Zmienił natomiast uzasadnienie. Dodał nową formułę: „W związku z zagrożeniem terrorystycznym oraz niestabilną sytuacją społeczno-ekonomiczną, Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed podróżami do Tunezji”.

Jak przekonuje, „wysoki poziom niepokojów społecznych, przejawiający się m.in. manifestacjami i blokowaniem dróg krajowych, może skutkować starciami ze służbami porządkowymi, w szczególności w zachodniej, środkowej i południowej części Tunezji”.

Podaje miejsca, do których odradza podróżowanie, chodzi o tereny

– na zachód od linii wyznaczonej miastami: El Aioun/Babouch – Dżunduba (Jendouba) –Subaitila (Sbeitla), w tym Park Narodowy Jebel Mghilla – Tuazar (Tozeur) i

– na południe od linii wyznaczonej miastami Tauzar (Tozeur) – Duz (Douz) – Ksar Ouled Soltane – Dżardżis (Zarzis).

Jednocześnie dodaje, co już było w poprzednim dokumencie, że „należy podkreślić, że miejscowe siły bezpieczeństwa podejmują zdecydowane działania i od 2016 roku nie doszło w Tunezji do zamachu terrorystycznego wymierzonego w turystów. Niemniej jednak, w ocenie MSZ, zagrożenie zamachami terrorystycznymi utrzymuje się na terenie całego kraju”.

Dalej MSZ obywatelom planującym mimo ostrzeżenia wakacje w Tunezji, zaleca wybieranie  wyjazdów grupowych, organizowanych przez biura podróży, które mają „plany zarządzania kryzysowego” i rezydentów w Tunezji. Odradza natomiast wyjazdy „indywidualne i grupowe organizowane przez niezarejestrowane biura podróży poza miejscowości turystyczne”.

Zaleca też wykupienie ubezpieczenia gwarantującego pełną hospitalizację w tunezyjskich prywatnych klinikach i pobyt w renomowanych hotelach o wysokim standardzie, zapewniających pełną ochronę wewnątrz obiektu, w tym przylegającej plaży.

„Należy mieć na uwadze, że stan wyjątkowy, wprowadzony po zamachach w 2015 roku, może być czasowo znoszony i przywracany w zależności od rozwoju sytuacji. Od dnia 3 lipca 2017 r. obszary produkcyjne, w tym posiadające instalacje przemysłową o charakterze strategicznym dla państwa oraz tereny sąsiadujące z ww. infrastrukturą zostały ogłoszone terenami zmilitaryzowanymi do czasu ustąpienia zagrożenia blokadami i strajkami okupacyjnymi. Prawo wstępu do ww. obszarów posiadają tylko osoby upoważnione. Całkowity zakaz poruszania się obowiązuje w zamkniętych strefach wojskowych” – dodaje.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Zanim Wyjedziesz
Wjazd do Unii Europejskiej po staremu. System autoryzacji ETIAS nie jest jeszcze gotowy
Zanim Wyjedziesz
Drożeje największa atrakcja turystyczna Pienin. W wakacje cena przekroczy 100 złotych
Zanim Wyjedziesz
Warszawa zyska nową atrakcję turystyczną. „Wejdzie z nią na światową scenę”
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Zanim Wyjedziesz
Sztorm Olivier uderzył w Lanzarote – skutki w turystyce nawet przez kilka miesięcy