Od lutego do Włoch można będzie wjechać bez dodatkowego testu

Od lutego osoby podróżujące z Unii Europejskiej do Włoch nie będą potrzebowały już dodatkowych testów na koronawirusa - poinformował minister zdrowia tego kraju.

Publikacja: 27.01.2022 09:08

Od lutego do Włoch można będzie wjechać bez dodatkowego testu

Foto: AFP, Miguel Medina

Minister zdrowia Włoch Roberto Speranza podpisał rozporządzenie zmieniające zasady wjazdu do kraju - podaje agencja informacyjna Reutera. Od lutego osoby podróżujące do Włoch nie będą musiały już przedstawiać testów na koronawirusa. Wystarczy, że pokażą zaświadczenie o szczepieniu lub certyfikat ozdrowieńca, a jeśli ich nie mają, negatywny wynik testu.

We wtorek, 25 stycznia unijni ministrowie odpowiedzialni za sprawy europejskie uzgodnili, że od lutego w całej wspólnocie zapanuje jednolita zasada, że kto ma aktualne pełne szczepienie nie musi w podróżach okazywać dodatkowo testu.

Czytaj więcej

Unijni ministrowie uzgodnili zasady podróżowania. Masz certyfikat - nie musisz się testować

14 grudnia zeszłego roku Włosi zdecydowali, że przyjezdni, nawet zaszczepieni, muszą legitymować się dodatkowo testem przed wjazdem. Ten szybki, antygenowy, ważny jest przez 24 godziny, a test typu PCR przez 48 godzin. Wprowadzając obowiązek testowania się, rząd chciał chronić kraj przed rozprzestrzenianiem się nowego wówczas wariantu omikron. Te zasady, zgodnie z informacją na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia, będą obowiązywać jeszcze do 31 stycznia. Utrudniają one ruch turystyczny, na co zwracała uwagę w liście do ambasady Włoch w Polsce organizacja branżowa Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych.

Czytaj więcej

Włochy zaostrzają zasady wjazdu. Każdy musi mieć test

Nowe rozporządzenie daje też większą swobodę podróżowania Włochom, bo zgodnie z nim będzie można wyjeżdżać do kolejnych sześciu państw spoza strefy Schengen. Mowa o Kubie, Singapurze, Turcji, Tajlandii (tylko na wyspę Phuket), do Omanu i Polinezji Francuskiej. We wrześniu Włosi stworzyli korytarze turystyczne z Malediwami, Seszelami, Mauritiusem, Egiptem (tylko Szarm el-Szejk i Marsa Alam), Dominikaną i Arubą.

W środę, 26 stycznia, we Włoszech zanotowano 167,2 tys. przypadków nowych zakażeń. Zmarło 426 osób.

Czytaj więcej

Ambasada Włoch do agentów turystycznych: Nie będzie wyjątków dla polskich dzieci
Zanim Wyjedziesz
Tajlandia chce od turystów opłaty. Ogłosiła, kiedy zacznie ją pobierać
Zanim Wyjedziesz
Bali strofuje turystów. "Muszą się wreszcie zacząć kulturalnie zachowywać"
Zanim Wyjedziesz
W stolicy Wietnamu wracają maseczki, bo wraca pandemia
Zanim Wyjedziesz
Podróż do Japonii wkrótce bez pokazywania certyfikatu szczepień na covid
Zanim Wyjedziesz
Selfie w malowniczym Portofino? Tego lata to kosztuje 1300 złotych