Najpiękniejsze zabytkowe domy dla turystów - szukaj ich na Dolnym Śląsku i Roztoczu

Wietorówka na Pogórzu Izerskim i Czar Paar na Roztoczu to zwycięzcy konkursu na Ruinersa Roku 2023 w turystyce. Wyróżnia on najlepiej odrestaurowane i przystosowane do celów turystycznych stare budynki.

Publikacja: 22.03.2024 00:08

Pensjonat Wietorówka to zwycięzca konkursu na Ruinersa Roku 2023

Pensjonat Wietorówka to zwycięzca konkursu na Ruinersa Roku 2023

Foto: Materiały prasowe

Ruiners to ktoś, kto zamiast budować nowe domy, poświęca się renowacji starych chat, siedlisk i innych miejsc historycznych - wyjaśnia organizator konkursu portal Slowshop.com.

Bywa, że po trwającym wiele lat remoncie budynek staje się jego domem. Często jednak ruiners gości w nim turystów.

Ruinersi przyczynili się do powstania w Polsce tzw. turystyki ruinerskiej, która polega na podróżowaniu szlakiem zabytkowych budowli i poznawaniu ich właścicieli.

Konkurs na Ruinersa Roku, który odbywa się pierwszy raz, ma pomóc w upowszechnianiu idei upiększania wsi i małych miasteczek w Polsce - pisze Slowshop.com.

Dolny Śląsk i Roztocze z najlepszymi renowacjami

Do konkursu napłynęły 43 zgłoszenia. Na podstawie takich kryteriów jak estetyka wykonania renowacji, dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego, spójność z architekturą i kulturą regionu czy odzyskanie i ekspozycja zabytkowych elementów, jury złożone z konserwatorów i historyków sztuki wybrało 10 najlepszych renowacji, a następnie, po jeszcze dokładniejszym przyjrzeniu się im, wyłoniło jednego zwycięzcę. Został nim pensjonat Wietorówka w Lubomierzu na Pogórzu Izerskim.

Czytaj więcej

Najlepsze targi z lokalnym jedzeniem na świecie? Jeden znajduje się w Polsce

Eksperci docenili troskę o odrestaurowanie domu zgodnie ze sztuką mimo braku opieki konserwatora zabytków, determinację właścicieli i wysmakowany efekt końcowy. W uzasadnieniu jury zwróciło też uwagę, że w Wietorówce „dbałość o dziedzictwo kulturowe spotyka się ze świeżym spojrzeniem i przemyślanym wykonaniem”.

Użytkownicy portalu Slowshop.com piszą o Wietorówce tak: „Cudo! Miejsce szczególne. Stary, piękny dom wyremontowany z zachowaniem jego ducha. Połączenie historii i akcentów współczesnego wystroju. Wokół ogród, sad jabłkowy z przylatującymi do karmnika ptakami. Za ogrodem łąki, pola, przestrzenie spacerowe”.

Z kolei w plebiscycie użytkowników portalu zwyciężyła niewielka chatka Czar Paar w Paarach na Roztoczu. Jego właścicielki restaurowały go przez dwa lata przed udostępnieniem turystom.

Poza dwoma zwycięzcami jury i użytkownicy docenili również mazurski Folwark Bielskie i Dom na Krzewiu w Górach Izerskich.

Czytaj więcej

Nowa atrakcja dla turystów w Beskidach. Mieszkańcy podzieleni. „To jest chore”

Turystyka ruinerska ogólnoświatowym trendem

W 2023 roku swój profil na Slowhopie założyło 83 ruinersów, wśród których są właściciele stodół, wiatraków, a nawet kutra rybackiego. Takie miejsca cieszą się szczególną popularnością.

- Jej przyczyny są dwie - mówi założycielka portalu Aleksandra Szałek, cytowana w komunikacie. - Po pierwsze, coraz częściej goście szukają unikatowych miejsc na wakacje, a nocowanie w wiatraku samo w sobie jest przygodą. Drugi powód to ogólnoświatowy trend „autentyczności”, który sprawia, że jadąc do Maroka, turyści chcą nocować w tradycyjnych riadach, a w Japonii w ryokanach, czyli dawnych hotelach. U nas od kilku lat widać zainteresowanie gości nocowaniem w odrestaurowanych młynach, stodołach czy chyżach, a goście z Azji przyjeżdżający do Polski chętnie pytają o tradycyjne chaty w górach. Spodziewam się, że w przyszłych latach ten trend będzie jeszcze silniejszy - dodaje Szałek.

Slowhop.com to polski portal rezerwacyjny skupiający gospodarzy agroturystyk, domów wakacyjnych, rodzinnych pensjonatów i hoteli butikowych, hołdujących idei „slow”. Aktualnie prezentuje ponad tysiąc miejsc w Polsce, Czechach, na Litwie, Słowacji, a także w Hiszpanii, Portugalii i Niemczech.

Ruiners to ktoś, kto zamiast budować nowe domy, poświęca się renowacji starych chat, siedlisk i innych miejsc historycznych - wyjaśnia organizator konkursu portal Slowshop.com.

Bywa, że po trwającym wiele lat remoncie budynek staje się jego domem. Często jednak ruiners gości w nim turystów.

Pozostało 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Strajki w Grecji utrudniają życie turystom. Protestują taksówkarze i przewodnicy
Zanim Wyjedziesz
Czechy podsumowały rok w turystyce. Wciąż gonią wyniki sprzed pandemii
Zanim Wyjedziesz
Turysto, dbasz o środowisko? W nagrodę Kopenhagę zwiedzisz i zjesz w niej za darmo
Zanim Wyjedziesz
Odzyskany i odnowiony Kopernik wrócił w Hadze na swoje miejsce. Promuje Polskę
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Zanim Wyjedziesz
Wyjazd na safari w pięciu krajach bez formalności? Nadchodzi afrykańskie Schengen
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą