Najpiękniejsze zabytkowe domy dla turystów - szukaj ich na Dolnym Śląsku i Roztoczu

Wietorówka na Pogórzu Izerskim i Czar Paar na Roztoczu to zwycięzcy konkursu na Ruinersa Roku 2023 w turystyce. Wyróżnia on najlepiej odrestaurowane i przystosowane do celów turystycznych stare budynki.

Publikacja: 22.03.2024 00:08

Pensjonat Wietorówka to zwycięzca konkursu na Ruinersa Roku 2023

Pensjonat Wietorówka to zwycięzca konkursu na Ruinersa Roku 2023

Foto: Materiały prasowe

Ruiners to ktoś, kto zamiast budować nowe domy, poświęca się renowacji starych chat, siedlisk i innych miejsc historycznych - wyjaśnia organizator konkursu portal Slowshop.com.

Bywa, że po trwającym wiele lat remoncie budynek staje się jego domem. Często jednak ruiners gości w nim turystów.

Ruinersi przyczynili się do powstania w Polsce tzw. turystyki ruinerskiej, która polega na podróżowaniu szlakiem zabytkowych budowli i poznawaniu ich właścicieli.

Konkurs na Ruinersa Roku, który odbywa się pierwszy raz, ma pomóc w upowszechnianiu idei upiększania wsi i małych miasteczek w Polsce - pisze Slowshop.com.

Dolny Śląsk i Roztocze z najlepszymi renowacjami

Do konkursu napłynęły 43 zgłoszenia. Na podstawie takich kryteriów jak estetyka wykonania renowacji, dbałość o zachowanie dziedzictwa kulturowego, spójność z architekturą i kulturą regionu czy odzyskanie i ekspozycja zabytkowych elementów, jury złożone z konserwatorów i historyków sztuki wybrało 10 najlepszych renowacji, a następnie, po jeszcze dokładniejszym przyjrzeniu się im, wyłoniło jednego zwycięzcę. Został nim pensjonat Wietorówka w Lubomierzu na Pogórzu Izerskim.

Czytaj więcej

Najlepsze targi z lokalnym jedzeniem na świecie? Jeden znajduje się w Polsce

Eksperci docenili troskę o odrestaurowanie domu zgodnie ze sztuką mimo braku opieki konserwatora zabytków, determinację właścicieli i wysmakowany efekt końcowy. W uzasadnieniu jury zwróciło też uwagę, że w Wietorówce „dbałość o dziedzictwo kulturowe spotyka się ze świeżym spojrzeniem i przemyślanym wykonaniem”.

Użytkownicy portalu Slowshop.com piszą o Wietorówce tak: „Cudo! Miejsce szczególne. Stary, piękny dom wyremontowany z zachowaniem jego ducha. Połączenie historii i akcentów współczesnego wystroju. Wokół ogród, sad jabłkowy z przylatującymi do karmnika ptakami. Za ogrodem łąki, pola, przestrzenie spacerowe”.

Z kolei w plebiscycie użytkowników portalu zwyciężyła niewielka chatka Czar Paar w Paarach na Roztoczu. Jego właścicielki restaurowały go przez dwa lata przed udostępnieniem turystom.

Poza dwoma zwycięzcami jury i użytkownicy docenili również mazurski Folwark Bielskie i Dom na Krzewiu w Górach Izerskich.

Czytaj więcej

Nowa atrakcja dla turystów w Beskidach. Mieszkańcy podzieleni. „To jest chore”

Turystyka ruinerska ogólnoświatowym trendem

W 2023 roku swój profil na Slowhopie założyło 83 ruinersów, wśród których są właściciele stodół, wiatraków, a nawet kutra rybackiego. Takie miejsca cieszą się szczególną popularnością.

- Jej przyczyny są dwie - mówi założycielka portalu Aleksandra Szałek, cytowana w komunikacie. - Po pierwsze, coraz częściej goście szukają unikatowych miejsc na wakacje, a nocowanie w wiatraku samo w sobie jest przygodą. Drugi powód to ogólnoświatowy trend „autentyczności”, który sprawia, że jadąc do Maroka, turyści chcą nocować w tradycyjnych riadach, a w Japonii w ryokanach, czyli dawnych hotelach. U nas od kilku lat widać zainteresowanie gości nocowaniem w odrestaurowanych młynach, stodołach czy chyżach, a goście z Azji przyjeżdżający do Polski chętnie pytają o tradycyjne chaty w górach. Spodziewam się, że w przyszłych latach ten trend będzie jeszcze silniejszy - dodaje Szałek.

Slowhop.com to polski portal rezerwacyjny skupiający gospodarzy agroturystyk, domów wakacyjnych, rodzinnych pensjonatów i hoteli butikowych, hołdujących idei „slow”. Aktualnie prezentuje ponad tysiąc miejsc w Polsce, Czechach, na Litwie, Słowacji, a także w Hiszpanii, Portugalii i Niemczech.

Ruiners to ktoś, kto zamiast budować nowe domy, poświęca się renowacji starych chat, siedlisk i innych miejsc historycznych - wyjaśnia organizator konkursu portal Slowshop.com.

Bywa, że po trwającym wiele lat remoncie budynek staje się jego domem. Często jednak ruiners gości w nim turystów.

Pozostało 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Cykl Partnerski
Miasta w dobie zmiany klimatu
Zanim Wyjedziesz
Wirtualna Emma doradzi turystom podróżującym po Niemczech
Zanim Wyjedziesz
Baleary chcą więcej zarobić na turystach. Ogłaszają nowy podatek
Zanim Wyjedziesz
Nowe zasady parkowania przy Morskim Oku. „Chcemy poprawić system”
Zanim Wyjedziesz
Na bałtyckiej plaży może być ciepło także zimą. Niemcy podgrzewają turystom siedzenia