PIT: Przywrócenie kwarantanny dla podróżnych sparaliżuje turystykę

Wprowadzenie kwarantanny dla osób powracających z krajów, do których wznowiono wyloty turystyczne, spowodowałoby bezwzględną konieczność przerwania sezonu Lato 2020 i poniesienia ogromnych kosztów sprowadzenia turystów – pisze do władz odpowiedzialnych za zdrowie Polaków prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski.

Publikacja: 05.08.2020 13:07

PIT: Przywrócenie kwarantanny dla podróżnych sparaliżuje turystykę

Foto: Paweł Niewiadomski ostrzega, że obowiązkowa kwarantanna zastopuje turystykę. Fot. materiały PIT

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki wystosował dzisiaj list do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i do Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa w sprawie zapowiedzi płynących od różnych przedstawicieli władz, że rząd nie wyklucza przywrócenia obowiązku odbywania dwutygodniowej kwarantanny przez osoby przyjeżdżające do Polski z krajów o dużej liczbie zakażeń koronawirusem.

CZYTAJ TEŻ: Rząd: Wracający do kraju na razie bez kwarantanny

Opisuje w nim, jakie praktyki przyjęli organizatorzy wyjazdów, hotele i kraje, by turystyka odbywała się bezpieczenie. Zapewnia, że wszyscy uczestnicy tego łańcucha, w tym sami klienci biur podróży, przestrzegają zasad gwarantujących ochronę przed zakażeniami.

To sprawia, zdaniem prezesa PIT, że nie ma powodu nakładać specjalnych obostrzeń na nich. Ryzyko zakażeń koronawirusem podczas „wyjazdu na zagraniczny wyjazd zorganizowany z pewnością nie jest (bowiem) większe niż przy korzystaniu z oferty krajowej”.

Decyzja o obowiązkowej kwarantannie „spowodowałaby nie tylko natychmiastowe zatrzymanie sprzedaży wycieczek, ale co za tym idzie bezwzględną konieczność przerwania sezonu Lato 2020 i poniesienia ogromnych kosztów sprowadzenia turystów”. A do tego zaszkodziłaby również trurystyce przyjazdowej, która „po odmrożeniu gospodarki nie może ruszyć ze względu na brak popytu zagranicą (sic!). Decyzja o powszechnej kwarantannie zaprzepaściłaby zupełnie szansę na powolne odrodzenie tej ważnej dla Polski gałęzi gospodarki”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: PIT: Poluzujmy restrykcje w turystyce dziecięcej

Publikujemy list w całości, bez zmian.

Szanowni Panowie,

ostatnie dni przyniosły wiele niepokojących informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa. Dotyczy to zarówno wzrostu zakażeń w Polsce w minionym tygodniu, jak i pojawiających się doniesień o możliwości wprowadzenia kwarantanny dla osób powracających z niektórych państw.

Polska Izba Turystyki zrzeszająca podmioty gospodarcze branży turystycznej zwraca się do Państwa z prośbą o rozważenie informacji i uwag, jakie wpłynęły od naszych członków zajmujących się turystyką zagraniczną po wznowieniu działalności operacyjnej na początku lipca, a które wynikają z kilkutygodniowej obserwacji zachowań społecznych oraz aktualnej sytuacji epidemicznej w krajach i regionach, do których wyjeżdżają klienci polskich biur podróży.

Wznawiając wyjazdy zagraniczne polscy organizatorzy turystyki kierują się następującymi priorytetami:
– bezpieczeństwo turystów na każdym etapie podróży,
– spełnianie oczekiwań polskich turystów i umożliwienie im wypoczynku zgodnie z ich preferencjami,
– obrona polskiego rynku przed zdominowaniem go przez zagraniczne podmioty.
Polscy touroperatorzy i Polska Izba Turystyki nieustannie monitorują sytuację w krajach i regionach, w których wypoczywają polscy turyści. Informacje napływają do nas z wielu, niezależnych od siebie źródeł, wśród których są: ambasady i konsulaty, lokalni kontrahenci, hotelarze, gestorzy infrastruktury turystycznej (np. plaże, atrakcje turystyczne), przedstawiciele linii lotniczych i pracownicy biur, jak rezydenci, piloci, przewodnicy, a także sami klienci.

Z uzyskanych informacji wynika, że:
– polscy turyści przestrzegają zasad bezpieczeństwa obowiązujących na lotniskach, w samolotach i autokarach. Przy czym na każdym etapie podróży, na skutek drastycznego spadku ruchu turystycznego realny dystans społeczny jest często większy niż wymagany przepisami;
– polscy turyści stosują się do przepisów bezpieczeństwa obowiązujących w krajach docelowych; z uwagi na niskie obłożenie hoteli sięgające 20-30 procent, będące skutkiem spadku liczby turystów, zachowanie dystansu oraz zmian w organizacji pobytu (np. sposób dystrybucji posiłków, korzystanie z basenów) przebiega bezproblemowo i nie ma wpływu na jakość wypoczynku;
– zachowanie dystansu społecznego, nawet większego niż wymagany (i możliwego do zastosowania np. w Polsce) obserwuje się na plażach, trasach spacerowych i górskich, co wynika nie tylko z mniejszej liczby turystów, ale także z uwarunkowań geograficznych, dużej ilości plaż i terenów do uprawiania turystyki pieszej;
– polscy touroperatorzy w sezonie Lato 2020 mają w ofercie hotele legitymujące się wysokimi standardami bezpieczeństwa, umożliwiającymi gościom bezpieczny wypoczynek;

Jednocześnie przypominamy, że w związku z aktualną sytuacją i poważnym ograniczeniem kierunków dostępnych dla turystyki zagranicznej głównymi destynacjami pozostają Hiszpania, Grecja i Chorwacja, w których zdecydowana większość oferty koncentruje się na wyspach, gdzie liczba zakażeń była i jest niska lub znikoma.

Pragniemy także nadmienić, że klienci polskich touroperatorów są objęci stosownymi ubezpieczeniami, także na wypadek pandemii, usługi medyczne w miejscach turystycznych stoją na wysokim poziomie, a placówki medyczne są odpowiednio wyposażone i przygotowane na wypadek konieczności przeprowadzenia testów, hospitalizacji czy skierowania na kwarantannę.

Z powyższych spostrzeżeń wynika, że ryzyko zakażeń koronawirusem podczas wyjazdu na zagraniczny wyjazd zorganizowany z pewnością nie jest większe niż przy korzystaniu z oferty krajowej.

Mając na uwadze zapowiadane ewentualne obostrzenia w przepisach związanych z koronawirusem, a co za tym idzie wprowadzenia kwarantanny dla osób powracających z zagranicy zwracamy się z prośbą o wzięcie pod uwagę powyższych informacji związanych z organizacją wypoczynku i bezpieczeństwem polskich turystów za granicą.

Jeżeli doszłoby do konieczności zastosowania kwarantanny, prosimy o rozważenie zastosowania jej w odniesieniu nie do całych krajów, ale jedynie do regionów potencjalnie zagrożonych powrotem pandemii, czego przykładami mogą być: Hiszpania z Wyspami Kanaryjskimi i Balearami, gdzie możliwość zakażenia jest znikoma w porównaniu z Costa Brava (rejon Barcelony), Portugalia, gdzie Madera jest praktycznie wolna od koronawirusa, czy Albania, ze wzrostem zakażeń w dużych miastach, podczas gdy w nadmorskich ośrodkach nie ma zagrożenia epidemicznego.

Wprowadzenie powszechnej kwarantanny dla osób powracających z krajów, do których wznowiono wyloty turystyczne spowodowałoby nie tylko natychmiastowe zatrzymanie sprzedaży wycieczek, ale co za tym idzie bezwzględną konieczność przerwania sezonu Lato 2020 i poniesienia ogromnych kosztów sprowadzenia turystów.

Pragnę nadmienić, że powyższy problem dotyczy także zagranicznej turystyki przyjazdowej do Polski, która po odmrożeniu gospodarki nie może ruszyć ze względu na brak popytu zagranicą. Decyzja o powszechnej kwarantannie zaprzepaściłaby zupełnie szansę na powolne odrodzenie tej ważnej dla Polski gałęzi gospodarki.

Z wyrazami szacunku

Paweł Niewiadomski
Prezes Polskiej Izby Turystyki

Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki wystosował dzisiaj list do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego i do Głównego Inspektora Sanitarnego Jarosława Pinkasa w sprawie zapowiedzi płynących od różnych przedstawicieli władz, że rząd nie wyklucza przywrócenia obowiązku odbywania dwutygodniowej kwarantanny przez osoby przyjeżdżające do Polski z krajów o dużej liczbie zakażeń koronawirusem.

CZYTAJ TEŻ: Rząd: Wracający do kraju na razie bez kwarantanny

Pozostało 93% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Grecos: To był udany sezon. Urośliśmy o jedną piątą
Biura Podróży
Polska spółka TUI rozwija biznes turystyczny w Czechach. „Podwoimy liczbę klientów”
Biura Podróży
W polskiej turystyce startuje nowa marka. "Prosta, krótka, dobrze się kojarząca”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Biura Podróży
Seria wakacyjnych obniżek przerwana. Pierwszy raz od 11 tygodni jest drożej