Grupa TUI: Jest płynność, są rezerwacje, jest nadzieja

Fot. AFP

Wyniki, przy znacząco obniżonych kosztach, odpowiadają oczekiwaniom – tak Grupa TUI podsumowuje trzeci kwartał bieżącego roku rozliczeniowego.

Grupa TUI przedstawiła podsumowanie finansowe trzeciego kwartału bieżącego roku rozliczeniowego. Jak podkreśla, udało się przywrócić działalność operacyjną na wszystkich rynkach i uzyskać kolejny kredyt z Niemieckiego Banku Odbudowy na łączną kwotę 1,2 miliarda euro. To zapewni płynność finansową w słabszym sezonie zimowym – ocenia w komunikacie.

Dzięki przywróceniu podróży koncern znów ma przychody. W czwartym kwartale pieniądze z bieżącej sprzedaży powinny wystarczyć na pokrycie kosztów i przywrócenie rentowności. Koncern podkreśla, że klienci chcą wyjeżdżać na zagraniczne wczasy – od wznowienia lotów firma pozyskała 1,7 miliona nowych rezerwacji.

W ramach przeciwdziałania skutkom kryzysu grupa obniżyła też koszty, dzięki czemu zaoszczędzi ponad 300 milionów euro rocznie – zmniejszyła flotę linii lotniczej TUIfly w Niemczech, zrestrukturyzowała oddziały we Francji, skupiając się na najważniejszych markach i wzmocnieniu sprzedaży przez internet, zamknęła 166 salonów własnych w Wielkiej Brytanii. Ma to pozytywnie wpłynąć na działalność hiszpańskiej spółki TUI Destination Experiences, która będzie lepiej obsługiwać gości. Firma stawia też na rozwój aplikacji, która ma być platformą kontaktów z klientami, zarówno w sprawach dotyczących wyjazdu, jak i samego pobytu na miejscu.

CZYTAJ TEŻ: TUI zamyka 166 biur w Wielkiej Brytanii i Irlandii

Działania te pozwoliły zmniejszyć stratę za trzeci kwartał – zysk operacyjny (EBIT) za ten okres wyniósł minus 1,1 miliarda euro, a za pierwsze dziewięć miesięcy minus 2 miliardy euro, włączając w to straty w wysokości 1,9 miliarda euro bezpośrednio wynikające z kryzysu wywołanego przez koronawirusa. Gdyby nie ta szczególna sytuacja, EBIT byłby o 102 miliony lepszy niż przed rokiem (minus 199 milionów euro).

– Nasz zintegrowany model biznesowy obejmujący własne samoloty, transfery, hotele i statki jest silny i broni się nawet w tych trudnych czasach – zapewnia prezes Grupy TUI Friedrich Joussen, cytowany w komunikacie firmy. – W momencie wznowienia działalności sami nadzorowaliśmy wprowadzenie protokołów sanitarnych w samolotach, hotelach, na statkach i w wakacyjnych miejscach. To dało klientom poczucie bezpieczeństwa. Dzięki drugiej linii kredytowej od niemieckiego rządu jesteśmy przygotowani na wypadek, gdyby pandemia w dalszym ciągu odbijała się negatywnie na branży turystycznej – dodaje. Joussen przypomina, że jeszcze przed wybuchem pandemii TUI był intensywnie wdrażał rozwiązania cyfrowe. Teraz proces ten zostanie przyspieszony. – TUI wyjdzie z kryzysu mocniejszy, szybszy i efektywniejszy niż był przed jego nastaniem – konkluduje prezes.

Od lipca, kiedy zostały przywrócone loty także z innych krajów, goście zaczęli wyjeżdżać na wakacje. Najczęściej wybierali Baleary i wyspy greckie. W lipcu z TUI wyjechało ponad pół miliona Europejczyków. Już teraz widać też duże zainteresowanie podróżami na lato 2021 – przekonuje touroperator.

ZOBACZ TAKŻE: TUI Deutschland poprawia system rozliczeń z agentami

Poza wspomnianymi liniami kredytowymi TUI pozyskał dodatkowe 690 milionów euro z tytułu zawarcia spółki joint-venture między Hapag-Lloyd Cruises a Royal Caribbean Cruises. Transakcja została przeprowadzona mimo kryzysu, a dotyczyła sprzedaży części statków nowej spółce. Wcześniej koncern doszedł też do porozumienia z Boeingiem w sprawie odszkodowania za uziemienie modeli max. Dzięki temu będzie można wyrównać większość strat, które przez to powstały. Dostarczenie kolejnych maszyn przesunął na następne lata.

Mimo wznowienia działalności operacyjnej bieżąca sytuacja nie pozwala na przedstawienie prognozy finansowej za cały rok finansowy 2020 – zaznacza koncern. Zarząd wycofał poprzednią już 15 marca. Dziś informuje tylko, że do 2 sierpnia udało się sprzedać 57 procent ofert z tegorocznego programu letniego, który musiał dopasować do nowych warunków na rynku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ryanair poleci z Wrocławia do Alicante również zimą

Irlandzki przewoźnik poinformował dzisiaj, że letnie połączenie z Wrocławia do Alicante w Hiszpanii wejdzie ...

Fake news? Bruksela żąda od Polski wycofania się ze 180 dni

Polska ma czas do 2 czerwca, żeby dostosować się do unijnych zasad, które gwarantują ...

Dla Włoch koronawirus gorszy niż 11 września

Włoska branża turystyczna już teraz jest w bardzo trudnej sytuacji. Straty spowodowane rezygnacjami z ...

Młodzi nie wejdą na Wzgórze Świątynne

Izraelska policja ogłosiła, że mężczyźni poniżej 50. roku życia nie będą mieli dziś wstępu ...

Lenin schowany, ale zostanie dla turystów?

Rosyjski senator chce, aby Mauzoleum Lenina zamieniono w cmentarną kryptę. Proponuje, aby zwłoki wodza ...

Ryanair: Polacy kupili setki tysięcy biletów

Od czasu wznowienia przez Ryanaira operacji lotniczych w Polsce liczba rezerwacji wzrosła czterokrotnie. Lot ...