O tym, że w MRPiT powstał inspirowany przez branżę turystyczną projekt zmiany ustawy regulującej funkcjonowanie Turystycznego Funduszu Zwrotów mówił trzy tygodnie temu sekretarz stanu odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy. MRPiT nie ujawniło wprawdzie treści projektu, ale touroperatorzy liczyli jednak na szybkie wdrożenie nowelizacji (czytaj: Gut-Mostowy: Vouchery biur podróży będą ważne o rok dłużej).
Miliony do spłacenia
Przypomnijmy – 298 organizatorów turystyki skorzystało z możliwości zapożyczenia się w Turystycznym Funduszu Zwrotów, żeby dotrzymać ustawowego terminu i rozliczyć się z klientami, którzy żądali zwrotu pieniędzy wpłaconych na wycieczki odwołane później z powodu pandemii. W sumie TFZ zwrócił ponad 110 tysiącom ich klientów indywidualnych i firmowych ponad 225 milionów złotych. Zgodnie z ustawą biura podróży mają teraz sześć lat na zwrócenie tych pieniędzy (od kilkudziesięciu mionów złotych do kilkuset). Zadłużenie jest podzielone na 72 równe raty. Pierwszą dłużnicy muszą zapłacić 21 kwietnia, a każdą kolejną do 21 dnia kolejnego miesiąca.
Branża turystyczna obawia się tego obciążenia, ciągle nie wyszła z kryzysu. Dlatego Polska Izba Turystyki wystąpiła do ministerstwa o wprowadzenie rocznej karencji rozpoczęcia spłaty. MRPiT przygotował projekt takiej zmiany w ustawie, ale z krótszą karencją – do końca tego roku.
Jednocześnie ministerstwo zgodziło się też na inny postulat PIT – chodziło o przedłużenie ważności voucherów, które biura podróży wydawały klientom jako formę rozliczenia się z klientami, którzy mimo chwilowych – jak się rok temu wydawało – przeszkód zamierzali skorzystać z ich usług. Vouchery ustawowo są ważne przez rok. Według projektu nowelizacji przygotowanej przez MRPiT, działanie vouchera miałoby być przedłużone do dwóch lat. To bardzo istotne, ponieważ vouchery są objęte ochroną przez Turystyczny Fundusz gwarancyjny (w razie upadku organizatora, TFG zwróci pieniądze jego klientom, gdyby obowiązkowa gwarancja okazała się niewystarczająca).
Tempo zależy od rządu
Co dalej z projektem? Kiedy ma on szansę wejść w życie?