Co z odroczeniem TFZ i przedłużeniem voucherów? „Czekają na decyzję rządu”

Projekt nowelizacji ustawy odraczającej spłatę przez touroperatorów rat pożyczki z Turystycznego Funduszu Zwrotów czeka na decyzję rady ministrów -wyjaśnia na nasze pytanie Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii.

Publikacja: 14.04.2021 13:27

Co z odroczeniem TFZ i przedłużeniem voucherów? „Czekają na decyzję rządu”

Foto: Teraz wszystko zależy od tego, jak szybko rząd skieruje projekt do dalszych prac.. Fot. KPRM

O tym, że w MRPiT powstał inspirowany przez branżę turystyczną projekt zmiany ustawy regulującej funkcjonowanie Turystycznego Funduszu Zwrotów mówił trzy tygodnie temu sekretarz stanu odpowiedzialny za turystykę Andrzej Gut-Mostowy. MRPiT nie ujawniło wprawdzie treści projektu, ale touroperatorzy liczyli jednak na szybkie wdrożenie nowelizacji (czytaj: Gut-Mostowy: Vouchery biur podróży będą ważne o rok dłużej).

Miliony do spłacenia

Przypomnijmy – 298 organizatorów turystyki skorzystało z możliwości zapożyczenia się w Turystycznym Funduszu Zwrotów, żeby dotrzymać ustawowego terminu i rozliczyć się z klientami, którzy żądali zwrotu pieniędzy wpłaconych na wycieczki odwołane później z powodu pandemii. W sumie TFZ zwrócił ponad 110 tysiącom ich klientów indywidualnych i firmowych ponad 225 milionów złotych. Zgodnie z ustawą biura podróży mają teraz sześć lat na zwrócenie tych pieniędzy (od kilkudziesięciu mionów złotych do kilkuset). Zadłużenie jest podzielone na 72 równe raty. Pierwszą dłużnicy muszą zapłacić 21 kwietnia, a każdą kolejną do 21 dnia kolejnego miesiąca.

Branża turystyczna obawia się tego obciążenia, ciągle nie wyszła z kryzysu. Dlatego Polska Izba Turystyki wystąpiła do ministerstwa o wprowadzenie rocznej karencji rozpoczęcia spłaty. MRPiT przygotował projekt takiej zmiany w ustawie, ale z krótszą karencją – do końca tego roku.

Jednocześnie ministerstwo zgodziło się też na inny postulat PIT – chodziło o przedłużenie ważności voucherów, które biura podróży wydawały klientom jako formę rozliczenia się z klientami, którzy mimo chwilowych – jak się rok temu wydawało – przeszkód zamierzali skorzystać z ich usług. Vouchery ustawowo są ważne przez rok. Według projektu nowelizacji przygotowanej przez MRPiT, działanie vouchera miałoby być przedłużone do dwóch lat. To bardzo istotne, ponieważ vouchery są objęte ochroną przez Turystyczny Fundusz gwarancyjny (w razie upadku organizatora, TFG zwróci pieniądze jego klientom, gdyby obowiązkowa gwarancja okazała się niewystarczająca).

Tempo zależy od rządu

Co dalej z projektem? Kiedy ma on szansę wejść w życie?

Jak informuje w odpowiedzi na nasze pytania ministerialne biuro komunikacji, resort przesłał projekt do Kancelarii Prezesa rady Ministrów.”Dalsze tempo prac uzależnione jest od KPRM, tym niemniej nasz resort liczy, że projekt zostanie przyjęty przez Radę Ministrów jeszcze w tym tygodniu lub też na początku przyszłego” – czytamy w odpowiedzi.

Biuro komunikacji zamieściło też opis stanu prawnego pożyczek z TFZ i voucherów. Przytaczamy go w całości:

„Zmiana terminu zwrotu pierwszej raty do Turystycznego Funduszu Zwrotów oraz wydłużenie do dwóch lat możliwości wykorzystania vouchera – to istotne zmiany dla organizatorów turystyki zawarte w projekcie ustawy, który w najbliższych dniach będzie ostatecznie rozpatrzony przez Stały Komitet Rady Ministrów. Bez względu na termin ogłoszenia ustawy przepisy zaczną obowiązywać z mocą od dnia 1 kwietnia br. Celem projektowanych przez MRPiT rozwiązań jest zapewnienie, żeby przedsiębiorcy nie ponieśli negatywnych skutków wynikających z sytuacji w jakiej się znaleźli wskutek ogłoszenia światowej pandemii COVID-19.

Pierwsza z istotnych zmian dla organizatorów turystyki dotyczy przesunięcia terminu zwrotu środków jakie Turystyczny Fundusz Zwrotów (TFZ) wypłacił podróżnym z tytułu umów o udział w imprezie turystycznej, które nie odbyły się w związku z wybuchem epidemii. Projektowana zmian zakłada, że zwrot pierwszej z rat powinien nastąpić do dnia 31 grudnia 2021 r. zamiast do 21 kwietnia 2021 r. Przesunięcie o osiem miesięcy terminu rozpoczęcia przez organizatorów turystyki zwrotu wypłat do TFZ, uzasadnione jest przedłużającą się epidemią, która w znaczący sposób przyczynia się do ograniczenia możliwości wykonywania działalności przez przedsiębiorców turystycznych.

Druga, korzystna zmiana dla organizatorów turystyki polega na wydłużeniu do dwóch lat możliwości wykorzystania vouchera, wręczonego podróżnemu, w zamian za imprezę turystyczną, która nie odbyła się z powodu wybuchu epidemii. W związku z tym, że epidemia wirusa SARS-CoV-2, uniemożliwiła dużej części podróżnym, którzy przyjęli voucher, jego realizację, za zasadne należy uznać wydłużenie pierwotnie określonego terminu wynoszącego rok, do dwóch lat od dnia, w którym miała się odbyć impreza turystyczna. Rozwiązanie to ma bardzo praktyczny wymiar, gdyż umożliwi z jednej strony realizację przez podróżnego pierwotnej imprezy w warunkach bezpiecznych epidemicznie, natomiast organizatorom turystyki umożliwi bezgotówkowe rozliczenie się z podróżnymi”.

Kiedy rząd podejmie decyzję, skieruje projekt do dalszych prac legislacyjnych w łańcuchu: Sejm, Senat, prezydent, publikacja w Dzienniku Ustaw. W najlepszym razie ta droga zajmie kilka tygodni. Trzeba się jednak liczyć nawet z procesem trwającym kilka miesięcy.

Biura Podróży
Z Eximem na Tahiti i Bora Bora – nowość w ofercie touroperatora
Biura Podróży
Spór Itaki z Wakacje.pl: Kiedy integracja systemów rezerwacyjnych?
Biura Podróży
Traveldata: Tańsze hotele na wakacje? Najwięcej ma ich Rainbow
Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów