Gut-Mostowy: Vouchery biur podróży będą ważne o rok dłużej

Fot. MRPiT

Przedłużenie ważności voucherów z roku do dwóch lat i odroczenie o osiem miesięcy terminu, w którym touroperatorzy muszą zacząć spłacać pożyczkę z Turystycznego Funduszu Zwrotów, to dwie ustawowe zmiany, jakie proponuje Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii.

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, przychylając się do postulatów branży turystycznej, przygotowało zmiany do ustawy antycovidowej z marca 2020 roku, zwanej pierwszą tarczą antykryzysową.

Ustawa przewidywała nową formę rozliczenia się organizatora wyjazdów z klientem w wypadku, gdyby ten pierwszy nie mógł zrealizować z powodu pandemii imprezy, na poczet której przyjął zaliczkę. Touroperator może zaproponować klientowi voucher, będący ekwiwalentem wpłaconej sumy. Zaletą vouchera dla klienta jest to, że może on nim zapłacić za inny wyjazd – w innym terminie i do innego miejsca. Poza tym pieniądze „ulokowane” w voucherze są objęte gwarancją, co oznacza, że w razie upadku organizatora, klient nie straci ani złotówki, ma bowiem prawo do odszkodowania z gwarancji touroperatora, a jeśli tych pieniędzy by zabrakło, to także z Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego.

CZYTAJ TEŻ: Sejm uchwalił specustawę, rozwiązania dla turystyki zgodne z zapowiedziami

Organizator też zyskuje wydając voucher – nie musi oddawać gotówki, a przy tym zatrzymuje przy sobie klienta.

To rozwiązanie ma jednak ograniczenie czasowe – zgodnie z ustawą voucher jest ważny przez rok od pierwotnego terminu wyjazdu. Jeśli w tym czasie nie będzie wykorzystany, traci ważność. Klient nie może się po tym terminie ubiegać o zwrot pieniędzy.

Na wymianę zaliczki na voucher zdecydowało się – według informacji biur podróży – od kilku do 30 procent ich klientów. Okazało się jednak, że pandemia nie zniknęła po kilku miesiącach, na co liczyli organizatorzy i twórcy przepisu, a sezon letni trwał niezwykle krótko i był mocno ograniczony. Wielu turystów nie zdołało wyjechać, zostały im w rękach niezrealizowane vouchery, których terminy niedługo się kończą.

To tykająca bomba dla branży turystycznej. Mimo bowiem że biura nie odpowiadają za to formalnie, nie jest w ich interesie zrażać klientów do korzystania z ich usług. Dlatego Polska Izba Turystyki zwróciła się do departamentu turystyki w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii z prośbą o rozwiązanie problemu, najlepiej przez ustawowe przedłużenie ważności voucherów.

Kolejny postulat podnoszony podczas ostatnich spotkań kierownictwa PIT z wiceministrem Andrzejem Gutem-Mostowym i urzędnikami departamentu dotyczył odroczenia momentu rozpoczęcia spłacania pożyczki zaciągniętej przez organizatorów w Turystycznym Funduszu Zwrotów.

Przypomnijmy – TFZ powstał powołany ustawą we wrześniu zeszłego roku. Miał pomóc organizatorom turystyki w sytuacji, kiedy kończył się termin 180 dni dodanych im w marcu, jako czas na zwracanie zaliczek klientom. Chodziło o ludzi, którzy nie pojechali na zaplanowane imprezy z powodu pandemii koronawirusa i chcieli wycofać swoje pieniądze.

ZOBACZ TEŻ: Za kilka dni ruszy Turystyczny Fundusz Zwrotów. Na pieniądze czekać może nawet 100 tysięcy klientów

TFZ, dysponujący 300 milionami złotych, z budżetu państwa zwracał niedoszłym turystom zaliczki w imieniu biur podróży. Pieniądze te jednak nie były darowizną, ale formą pożyczki. Touroperatorzy muszą je zwrócić w ciągu 6 lat. Dodatkowa regulacja przygotowana przez MRPiT pozwoli odsunąć rozpoczęcie tej operacji o osiem miesięcy.

– Sytuacja pandemiczna nie tylko w kraju, ale i na świecie, nie pozwala od ponad roku wrócić organizatorom turystyki do pracy w wymiarze, dzięki któremu mogliby z powrotem stanąć mocno na nogi i regulować zaległe zobowiązania – wyjaśnia prezes PIT Paweł Niewiadomski. – Stąd już kilka tygodni temu rozpoczęliśmy zabiegi w ministerstwie o dodatkowe rozwiązania, pozwalające doczekać touroperatorom do momentu, kiedy ograniczenia nałożone przez różne kraje na podróże zostaną cofnięte lub przynajmniej złagodzone, a co za tym idzie w turystyce wróci koniunktura.

O przygotowaniu projektu nowelizacji ustawy covidowej z dwoma zmianami poinformował późnym wieczorem w poniedziałek na Facebooku Gut-Mostowy. Nie znany jest jednak jeszcze konkretny zapis proponowanych zmian. Nie ma takiego projektu w wykazie sejmowym. Prawdopodobnie pojawi się w oficjalnym obiegu przed 14 kwietnia, kiedy to rozpocznie się najbliższe posiedzenie Sejmu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rego-Bis: Inna wycieczka lub voucher za odwołany wyjazd

Katowickie biuro podróży Rego-Bis w zamian za odwołane z powodu pandemii wyjazdy proponuje inną ...

Mouzenidis: 100 procent wzrostu, 3 procent zaliczki

Nawet do 60 procent rabatu i tylko 3 procent zaliczki – takimi korzyściami kusi ...

Travelplanet.pl: Egzotyka popularna, bo tania

O 30 procent więcej klientów niż rok temu zarezerwowało egzotyczne wyjazdy na najbliższy sezon ...

Turcja przedłuża warunek okazywania testów przez turystów

Tureckie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wysłało komunikat do władz miast i Straży Granicznej, w którym ...

Polacy nadal mocni w Portugalii

20,6 miliona turystów odwiedziło Portugalię w 2017 roku. Polacy utrzymują się w grupie najważniejszych ...

Grecja – kliknij na mapę z wirusem

Grecki rząd publikuje mapę kraju, na której zaznacza natężenie zakażeń koronawirusem w poszczególnych regionach. ...