Prezes Instytutu Badań Rynku Turystycznego Traveldata Andrzej Betlej opis wydarzeń na rynku turystyki wyjazdowej w minionym tygodniu zaczyna jak zwykle od przytoczenia danych z raportu Polskiego Związku Organizatorów Turystyki na temat sprzedaży wycieczek w biurach podróży. W najważniejszym segmencie wycieczek lotniczych wyniosła ona w pierwszym tygodniu roku 44,2 procent. Jednak – zauważa autor – wynik ten został osiągnięty przy bardzo niskiej bazie odniesienia sprzed roku, która wyniosła minus 3,6 procent.
Dobre wyniki sprzedaży we wcześniejszych tygodniach spowodowały, że dynamika sprzedaży czterotygodniowej nadal wyraźnie przewyższała jej poziom zeszłoroczny (42,9 wobec 1,7 procent), a dynamika skumulowana również pozostawała znacznie wyższa od tej sprzed roku (33,78 wobec 25,31 procent) – wyjaśnia („W biurach podróży obiecujący start nowego roku”).
I jednocześnie zastrzega, że tegoroczne wyniki są porównywane do bazy, która jest najprawdopodobniej zaniżona (PZOT nie wyjaśnił tego), w raporcie 7/2017 sprzed roku przyznano bowiem, że w raportach wcześniejszych nie uwzględniono około 22 tysięcy klientów. Choć od tego momentu skorygowano dane, to jednak nie uczyniono tego w stosunku do raportów z wcześniejszych tygodni.
Warto też odnotować w ostatnim raporcie PZOT – zwraca uwagę autor – ciekawostkę. Otóż rezerwacje z wylotami do Bodrum urosły o 934,5 procent. Wcześniej raport nie podawał przy tym lotnisku żadnej liczby. Zdaniem Betleja może to być wynik tego, że raporty wykazują tylko dane o maksimum czterech cyfrach. Jeśli są to wartości wyższe (pięciocyfrowe), raporty sygnalizują brak danych. Gdyby tak było – snuje przypuszczenia ekspert – to interesująca byłaby kwestia dynamiki wzrostu sprzedaży wyjazdów do Turcji, w tym do najważniejszego turystycznie portu w tym kraju, w Antalyi. Raporty ciągle bowiem milczą na ten temat (brak danych). Może to oznaczać bardzo wysoki wzrost na tym kierunku.
Tunezja traci przez społeczne niepokoje
W tej sytuacji coraz bardziej wartościowym źródłem informacji o sprzedaży wycieczek w biurach podróży stają się dane sieci agencyjnej Wakacje.pl. Wynika z nich, że liderem wzrostu pozostaje Egipt, który nawet nieznacznie (0,2 procent), zwiększył swój udział w liczbie sprzedanych zimowych wycieczek. Na drugim miejscu znalazła się Hiszpania, której udział spadł w ostatnim tygodniu o niecałe 0,9 procent. W rezultacie przewaga Egiptu nad głównym rywalem przekroczyła już 50 procent (52,7). Wśród kierunków egzotycznych przodują Dominikana i Zjednoczone Emiraty Arabskie, wyprzedając o mniej więcej połowę Kenię i Tajlandię.