Prima rzeczywiście prima
Jeśli popatrzyć pod kątem samych organizatorów, to największy spadek przeciętnych cen wobec ubiegłego sezonu wykazały oferty biur Prima Holiday – o 370 złotych – i Neckermanna Polska – o 345 złotych. Znacznie korzystniejsze ceny niż przed rokiem miały Grecos Holiday – o 170 złotych – i Itaka – o 130 złotych, a umiarkowanie korzystniejsze Rainbow – o 60 złotych – i Exim Tours – o 30 złotych. Pozostali organizatorzy byli bardziej kosztowni niż przed rokiem od 140 do 235 złotych.
W liczbie najniższych cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 24 kierunków i w trzech kategoriach hoteli, na pierwsze miejsce powrócił Itaka z liczbą 23 takich ofert. Za nią uplasowały się Rainbow (21 ofert), TUI Poland (19) i Exim Tours (16).
Do Egiptu najtaniej można było kupić wyjazd w TUI Poland (5 ofert) i Coral Travel (4). Do Grecji tanich ofert warto było szukać w Grecosie Holiday (9 ofert) o w Itace (5). W wypadku Wysp Kanaryjskich najniższe ceny wystawiły Rainbow (8) i Itaka (7), a Turcji – Itaka i Coral Travel (po 4 oferty). Do Tunezji najwięcej takich ofert miały biura Prima Holiday i Sun & Fun (po 3 oferty), natomiast do Bułgarii – TUI Poland (3 oferty) – opisuje Betlej.
W obecnym zestawieniu skład czołowej siódemki organizatorów pozostał taki sam, a w czołowej trójce zachowana została również kolejność miejsc zajmowanych przez organizatorów. Największe zmiany dotyczyły awansu o dwie pozycje Itaki, jako rezultatu dość istotnego opuszczenia średniej ceny w jej ofercie, i przesunięcia o dwie pozycje w dół Rainbow w wyniku dość istotnego wzrostu średnich cen w tym biurze.
Tani przewoźnicy opuszczają ceny
Za pośrednictwem grafik czytelnik analizy Andrzeja Betleja, może się też zorientować w polityce kształtowania cen biletów przez dwie tanie linie lotnicze – Ryanair i Wizz Air – jeśli chodzi o loty do miejsc stricte turystycznych.
Na wykresach grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w pierwszym tygodniu września w sezonie obecnym, a cieńsza w poprzednim. Zielone pole pomiędzy liniami oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost. Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy (36 połączeń w Ryanairze i 16 w Wizz Airze), które występowały w obu tych sezonach jednocześnie.
Wcześniejszy zdecydowany wzrost cen przelotów na Wyspy Kanaryjskie widoczny we wcześniejszych okresach – pisze ekspert – ustąpił miejsca wyraźnemu spadkowi, ale mimo to ceny pozostały jeszcze na nieco wyższym poziomie niż przed rokiem (kolor czerwony). Na pozostałych kierunkach średnia cena nie uległa większej zmianie i pozostawała na znacząco niższym poziomie niż w tym samym okresie ubiegłego roku (kolor zielony).
W ostatnim tygodniu w największym stopniu spadły ceny przelotów rok do roku do Portugalii – średnio o 593 złote (poprzednio ceny te najbardziej wzrosły), w sporo mniejszym stopniu zniżkowały ceny na kierunkach greckich – o 169 złotych. Stosunkowo niewiele zmalały ceny biletów do Włoch i Hiszpanii – o 37 i 49 złotych.
Zgodnie z przypuszczeniami, ceny przelotów na Wyspy Kanaryjskie (rejsy na Teneryfę), które poprzednio nietypowo dla tego okresu w Wizz Airze rosły, w ostatnim tygodniu znacznie spadły i stały się nawet nieco mniejsze od cen sprzed 12 miesięcy (kolor zielony).
Dla pozostałych kierunków wykres dość konsekwentnie wskazuje na bardziej typowy dla tych linii trend powolnego opadania cen przelotów, które w ostatnim okresie stały się nawet dość wyraźnie mniejsze niż przed rokiem (również kolor zielony).
W Wizz Airze istotnie spadły rok do roku średnie ceny rejsów do Portugalii – o 217 złotych, w umiarkowanym stopniu obniżyły się do Hiszpanii – o 76 złotych, a nieznacznie zwyżkowały do Włoch – o średnio 4 złote. Do Grecji (Korfu) rejsów już nie było, gdyż kończą się one w połowie września.