Touroperatorzy ogłaszają klimatyczny stan wyjątkowy

15 touroperatorów z kilku krajów połączyło siły w nowym projekcie ekologicznym. Zobowiązują się do 2030 roku zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o 55 procent w porównaniu z 2017 rokiem.

Publikacja: 24.01.2020 08:50

Touroperatorzy ogłaszają klimatyczny stan wyjątkowy

Foto: Fot. AFP

Tourism Declares to nowa inicjatywa osób pracujących w turystyce bądź angażujących się w ochronę środowiska, która zakłada obniżenie emisji dwutlenku węgla o 55 procent względem wartości zanotowanych w 2017 roku. Jak podaje niemiecki portal branżowy Reisereporter, do projektu przystąpiło 15 touroperatorów z różnych krajów, w tym tak znaczący jak Intrepid Travel z Australii, ale też niszowi, nieznani szerzej organizatorzy.

CZYTAJ TEŻ: Jedzenie w hotelach gorsze dla środowiska niż samoloty

Branża turystyczna odpowiada za 8 procent emisji gazów cieplarnianych na świecie. Jak mówi prezes Fairaway Travel z Niemiec, Dirk Radke, jeden z uczestników Tourism Declares, zrównoważony rozwój oznacza dbałość nie tylko o klimat czy ograniczenie produkcji dwutlenku węgla, ale też o to, żeby na turystyce korzystała lokalna społeczność, a kierunki turystyczne pozostały przyjaznymi miejscami do życia.

Autorzy projektu nie chcą, by był on tylko pustą deklaracją. Wszyscy, którzy chcą się do niego przyłączyć, muszą stworzyć w ciągu 12 miesięcy i opublikować klimatyczny plan ratunkowy. W każdym roku mają też obowiązek sprawdzać, w jakim zakresie założenia zostały zrealizowane i o ile, w przeliczeniu na klienta, udało się obniżyć emisję dwutlenku węgla. Uczestnicy Tourism Declares powinni też angażować się politycznie na rzecz ochrony środowiska.

Na przykład Fairaway Travel skompensował w 2019 roku emisję 2,3 tysiąca ton tego gazu, a 85 procent obrotu biura wpłynęło do lokalnych gospodarek. W tym roku firma chce wprowadzić pakiety wakacyjne w Europie w oparciu o połączenia kolejowe.

ZOBACZ TAKŻE: Zawstydzeni Szwedzi rezygnują z latania

Jak dotąd do projektu przystąpili Much Better Adventures, Intrepid Travel, Better Places, Responsible Travel, Explore, Exodus Travels, The Long Run, Adventure Travel Trade Association, The Blue Yonder, Headwater, Fairaway Travel, Wilderness Scotland i Wilderness Ireland.

Biura Podróży
Zmarła Alina Dybaś-Grabowska, prezeska Turystycznej Organizacji Otwartej
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biura Podróży
Join UP!: Koniec ofert dedykowanych. 41 hoteli wraca do wszystkich agentów
Biura Podróży
TUI szuka ludzi do pracy. Ma tysiąc wakatów i propozycję pracy zdalnej
Biura Podróży
Anex: Kończymy z ofertami dedykowanymi. Każdy agent turystyczny tak samo ważny
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biura Podróży
Prezes Wakacje.pl: Naszym drogowskazem potrzeby klientów i zdrowy rynek