Traveldata: Tanie paliwo obniża ceny w biurach podróży

Trwa duża przecena w biurach podróży. W ostatnim tygodniu Malta była tańsza o 1863 złote, Meksyk o 1293 złote, Kenia o 909 złotych, a Dominikana o 907 złotych niż rok wcześniej – podaje Traveldata w raporcie.

Publikacja: 15.12.2020 18:29

Traveldata: Tanie paliwo obniża ceny w biurach podróży

Foto: Fot. AFP

W ostatnim tygodniu średnia cena wyjazdu z biurem podróży w okresie 11-17 stycznia 2021 roku spadła o 83 złote* – podaje w najnowszym raporcie z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

To największy odnotowany dotychczas przez Traveldatę spadek. W poprzednich badaniach (co dwa tygodnie) średnia wzrosła bowiem o 5, 88 i 61 złotych, spadła o 46 i wzrosła o 44 złote.

CZYTAJ TEŻ: Traveldata: Wielka obniżka wakacyjnych cen w Rainbow

Najbardziej biura podróży przeceniły ferie zimowe na Cyprze – o 325 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny tam najbardziej wzrosły). Nieco mniej na Gran Canarii i w Hurghadzie – o 286 i 227 złotych.

Najbardziej rosły ceny wyjazdów na Teneryfę – o 135 złotych (w poprzednim zestawieniu ceny uległy tam dużemu obniżeniu), na Malcie i Lanzarote – o 131 i 36 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu obrazuje mapa, a ich przebieg przedstawia wykres poniżej.

""

turystyka.rp.pl

""

turystyka.rp.pl

Traveldata porównała też ceny z ostatniego tygodnia z cenami sprzed roku*. Tu obniżka była jeszcze bardziej radykalna i wynosiła 605 złotych, podczas gdy w poprzednich zestawieniach cena była niższa o 461, 416, 304, 292 i 326 złotych.

Tym razem największe obniżki, licząc rok do roku, objęły wycieczki na Maltę – średnio o 1863 złotych (!). Znacznie staniały również wyjazdy na Lanzarote (w poprzednich zestawieniach był to pięć razy z rzędu najbardziej przeceniany kierunek) i na Gran Canarię – o 1289 i 700 złotych.

Najbardziej w ujęciu rocznym wzrosły średnie ceny wyjazdów do Marsa Alam i na Fuerteventurę – w obu wypadkach o 117 złotych – wylicza Traveldata.

I podaje też, jak zmieniły się koszty organizatorów turystyki. Ponieważ cena paliwa lotniczego w ostatnim tygodniu była niższa niż rok temu o 25,8 procent, a złoty w stosunku do amerykańskiego dolara i euro był słabszy (uśrednione rozliczenia turystyczne) o 0,8 procent, łączny wpływ tych czynników dał zmniejszenie kosztów o 80-90 złotych.

""

turystyka.rp.pl

Jeśli nie liczyć kierunków egzotycznych jako całości nadal zdecydowanie łagodniejsza roczna zniżka cen dotyczyła Egiptu – podają autorzy raportu. Ceny wyjazdu do tego kraju w stosunku do cen z ferii zimowych 2020 roku spadły o 254 złotych. Przy czym wyjazdy do Hurghady były średnio tańsze o 470 złotych, a do Marsa Alam o 117 złotych.

W wypadku Wysp Kanaryjskich spadek był znacznie większy i wyniósł 556 złotych. Rozkładał się on nierównomiernie, ponieważ oferty podróży na Lanzarote taniały o 1289 złotych, na Gran Canarię o 700, a na Teneryfę o 351 złotych. Zarazem organizatorzy podnieśli nieco, licząc rok do roku, ceny pobytu na Fuerteventurze – o 117 złotych.

Jeśli chodzi o kierunki mniej odwiedzane przez turystów z Polski to zdecydowanie największy spadek średniej ceny wycieczek rok do roku zanotowała Malta – 1863 złote. W wypadku Portugalii i Tureckiej Riwiery było to odpowiednio 596 i 409 złotych.

Egzotyka zdecydowanie tańsza niż przed rokiem

A jak kształtowały się ceny podróży do dalekich krajów? „Nadal niskie, choć ostatnio systematycznie nieco rosnące ceny paliwa lotniczego w dużym stopniu przyczyniają się do wyraźnie niższych niż przed rokiem cen egzotyki, gdyż zwłaszcza przy dalekich przelotach jego ceny odgrywają bardzo istotną rolę. Mniejsze zniżki objęły Kenię i Dominikanę, o 909 i 907 złotych, a większe Meksyk – 1293 złote.

ZOBACZ TEŻ: Itaka: Na Kubę, Zanzibar i do Omanu airbusem 330-220

Sytuacja epidemiczna w tych krajach jest zróżnicowana. Nadal najmniej korzystna jest w Meksyku, w którym tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w ciągu ostatnich dwóch tygodni z 500 do 530. Na niekorzyść Meksyku przemawia mała, ponad 7-krotnie mniejsza niż w Polsce, liczba przeprowadzanych testów.

W Dominikanie wskaźnik nowych zakażeń wzrósł w ostatnich dwóch tygodniach z 448 do 489. Wiarygodności dodaje Dominikanie dość duża liczba przeprowadzanych testów, która jest tylko 2,5 razy mniejsza niż w Polsce.

Sytuacja epidemiczna w Kenii po przejściowym kilkutygodniowym pogorszeniu poprawiła się. Tygodniowy wskaźnik nowych zakażeń wyniósł tam 90,7, podczas gdy przed dwoma tygodniami wynosił jeszcze 114 na milion mieszkańców. Na niekorzyść Kenii przemawia jednak bardzo mała liczba przeprowadzanych testów, która jest relatywnie ponad 10-krotnie mniejsza niż w Polsce – wyjaśniają autorzy raportu.

WIĘCEJ: Rainbow: Pierwszy czarter do Kenii wypełniony w 100 procentach

W porównaniu z ubiegłym sezonem najbardziej spadły ceny wycieczek oferowanych przez TUI Poland – o 1020 złotych. Prima Holiday i Coral Travel obniżyły ceny o 790 i 750 złotych. W jeszcze mniejszym stopniu spadły wobec poprzedniego sezonu ceny wycieczek w Eximie Tours i Best Reisen – o około 240 i 210 złotych. U pozostałych organizatorów ceny były niższe niż rok temu o 30 – 90 złotych – wskazuje Traveldata.

W bezwzględnym poziomie konkurencyjności bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w 13 zimowych miejscach i w trzech kategoriach hoteli, pierwsze miejsce zajął TUI Poland – 16 ofert. Wyprzedziło ono Rainbowa – 10 ofert i Itakę – 9 ofert.

Najwięcej najtańszych wyjazdów autorzy badani znaleźli w ofertach wyjazdów do Egiptu, Rainbow, TUI Poland (po 4) i Coral Travel (3), a na Wyspy Kanaryjskie TUI Poland (8) i Itaki (7).

W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland wzmocniło swoją pozycję w Egipcie i na Wyspach Kanaryjskich, a Coral Travel w Egipcie – podaje Traveldata.

Na koniec części materiału dotyczącej touroperatorów autorzy tradycyjnie zamieszczają tabelę z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu po przekrojowo najniższych cenach oferowały wyjazdy.

„Tym razem zestawienie jest mniej adekwatne niż poprzednie, gdyż u wielu organizatorów nie występują już oferty wszystkich kierunków (sezon zimowy staje się coraz bardziej kadłubowy), co ma znaczący wpływ na skład i średnie odchylenia cen występujące w poszczególnych biurach podróży. W tej sytuacji należy obecne zestawienie traktować jedynie jako orientacyjne, ale mimo to skład czołowej piątki pozostał prawie taki sam jak przed dwoma tygodniami, a najważniejszą zmianą było opuszczenie jej składu przez Exim Tours (przesunęło się na pozycję szóstą)”.

""

turystyka.rp.pl

Tanie linie nadal znacznie tańsze

W ostatniej części raportu Traveldata zamieszcza wykresy ilustrujące zmiany w cenach biletów tanich linii lotniczych do miejsc stricte turystycznych.

Grubsza linia oznacza średnie ceny przelotów w obecnym roku turystycznym (2020/2021), a linia cienka – przebieg cen z poprzedniego sezonu. Zielone pole między nimi oznacza spadek średnich cen rok do roku, a czerwone ich wzrost.

Na wykresach zostały uwzględnione jedynie te rejsy – już tylko pięć połączeń w Ryanaira i dwa Wizz Aira – które występowały w obu kolejnych sezonach zimowych jednocześnie.

""

turystyka.rp.pl

""

Źródło: Traveldata

turystyka.rp.pl

*Zestawienie obejmuje szóste w tym roku porównanie cen wycieczek z wylotem w szczycie sezonu zimowego 2020/21, definiowanym jako drugi pełny tydzień stycznia 2021 roku (11-17.01.2021), czyli obecnie drugim tygodniu ferii szkolnych dla wszystkich województw. Ceny zebrano 10 grudnia i porównano z cenami dla tego samego tygodnia z 3 grudnia, a w porównaniach rok do roku z cenami z 12 grudnia 2019 roku.

W ostatnim tygodniu średnia cena wyjazdu z biurem podróży w okresie 11-17 stycznia 2021 roku spadła o 83 złote* – podaje w najnowszym raporcie z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata.

To największy odnotowany dotychczas przez Traveldatę spadek. W poprzednich badaniach (co dwa tygodnie) średnia wzrosła bowiem o 5, 88 i 61 złotych, spadła o 46 i wzrosła o 44 złote.

Pozostało 95% artykułu
Biura Podróży
Koniec tańszych wakacji? W ostatnim tygodniu ważna zmiana w biurach podróży
Biura Podróży
TUI podsumował sprzedaż wakacji – 60 procent miejsc już zarezerwowanych
Biura Podróży
Exim Tours uruchomi loty czarterowe do Bahrajnu. „Kolejna ekscytująca nowość”
Biura Podróży
Do Polski wchodzi nowe biuro podróży. Oferuje wakacje w Turcji i Egipcie
Biura Podróży
Biura podróży cofają podwyżki cen wakacji. Trzy kierunki są jednak na to odporne
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?