W ostatnim tygodniu średnia cena wycieczki w biurze podróży z wylotem między 1 i 7 sierpnia 2022 roku wzrosła o 28 złotych – podaje w najnowszym raporcie z badania cen Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.

Czytaj więcej

Traveldata: Ceny wakacji w biurach podróży wystrzeliły

Ta niewielka zmiana potwierdza trend obecny na rynku wakacji zagranicznych od wielu tygodni z niewielkimi przerwami. W poprzednim tygodniu średnia cena wzrosła bowiem o 167 złotych, wcześniej cena spadła o 10 i 31 złotych, a w tygodniach wcześniejszych wzrastała o 54, 49, 46 i 19 złotych.

W minionym tygodniu największy wzrost średniej ceny Traveldata zauważyła w wypadku wakacji na Rodos, o 130 złote, w Portugalii, o 103 złote, i na Lanzarote – o 101 złotych.

Z kolei najwięcej spadły ceny wypoczynku na Costa de la Luz, o 186 złotych, na Zakintos, o 79 złote, i na Teneryfie – o 41 złotych.

Zmiany cen wycieczek w ostatnim tygodniu Traveldata wpisała na mapę, a ich przebieg w tym sezonie przedstawia na wykresie niżej.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W minionym tygodniu ceny wyjazdów wypoczynkowych Polaków z wylotem 1-7 sierpnia w wypadku wszystkich pięciu najpopularniejszych kierunków turystycznych ponownie wzrosły. A najwięcej w wypadku Egiptu, Grecji i Wysp Kanaryjskich – o 57 i po 35 złotych. Mniejsze podwyżki objęły Bułgarię i Turcję – o 22 i 9 złotych.

Rok do roku kolejny rekord

Traveldata sprawdziła również, jak ceny z ostatniego tygodnia mają się do cen sprzed roku. Badanie wykazało, że średnia z tego roku była większa od średniej z poprzedniego sezonu o 649 złotych. Czyni to różnicę zarazem największą w sezonie letnim 2022. W poprzednich dziesięciu zestawieniach zwyżki cen, liczone rok do roku, wyniosły bowiem 635, 435, 499, 533, 467, 423, 383, 343, 340 i 329 złotych.

Najbardziej w skali roku podrożały podróże na wybrzeże Costa dela Luz – 1187 złotych. Nieco mniej wzrosły ceny w wypadku Półwyspu Chalcydyckiego i Szarm el-Szejk – o 1054 i 984 złote.

W minionym tygodniu – podaje Traveldata - ceny w skali rocznej spadły jedynie na Malcie – o średnio 54 złote.

Ekspertów z Traveldaty interesował też wzrost kosztów, jakie ponoszą organizatorzy wyjazdów. I co się okazało? Paliwo lotnicze kosztowało w zeszłym tygodniu 4,80 złotego, czyli o 100,8 procent, więcej niż rok wcześniej (przed tygodniem cena ta była wyższa o 95,5 procent, a przed dwoma o 113,7 procent). Z kolei dolar i euro kosztowały, licząc rok do roku, o 4,2 procent więcej (przed tygodniem też o 4,2 procent, a przed dwoma o 1,2 procent).

Nic więc dziwnego, że wpływ tylko tych dwóch czynników na średnią zmianę kosztów wycieczek zawierał się w przedziale 435-445 złotych, a więc bardzo wysokim.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

W grupie pięciu najpopularniejszych wśród klientów polskich biur podróży kierunków – relacjonują autorzy z Traveldaty – najwięcej wzrosła, licząc rok do roku, cena Egiptu, o 844 złote, i Wysp Kanaryjskich – o 782 złote. Skromniejsze były podwyżki, jeśli chodzi o Grecję i Bułgarię – o 593 i 589 złotych, a najmniejsze w wypadku Turcji – o 422 złote.

Jeśli chodzi o mniej masowe kierunki, największe zwyżki cen w ujęciu rocznym Traveldata odnotowała w wypadku Hiszpanii kontynentalnej, Portugalii i Włoch – o 987, 870 i 824 złote. Zwyżki w mniejszej skali objęły wakacje na Majorce, w Albanii, Maroku, na Cyprze i w Tunezji – odpowiednio o 569, 688, 530, 467 i 406 złotych. Jedynym kierunkiem, na którym odnotowano spadek cen wycieczek była Malta, a wyniósł on 54 złote.

Best Reisen – najmniejsze podwyżki

Żadne biuro podróży nie miało w zeszłym tygodniu niższych cen niż rok wcześniej, ale najmniej podniosły je Best Reisen i Prima Holiday – o około 200 i 450 złotych. Średnie ceny w pozostałych były wyższe niż przed rokiem od 510 złotych (TUI Poland) do prawie 860 złotych.

W liczbie najmniejszych bieżących cen wycieczek, czyli na pierwszym lub drugim miejscu w wypadku 30 kierunków sezonu letniego w trzech kategoriach hoteli, na pierwszym miejscu znalazł się ponownie TUI Poland, z liczbą 56 takich ofert. Za nim znalazły się Exim Tours z liczbą 26 ofert i Coral Travel z liczbą 21 ofert.

Jeśli chodzi o poszczególne kierunki, to najwięcej najtańszych ofert spędzenia wakacji w Egipcie miały TUI Poland (7), Exim Tours i Coral Travel (po 3), w Grecji Exim Tours (8) i TUI Poland (7), na Wyspach Kanaryjskich TUI Poland (12) i Itaka (6), w Turcji Coral Travel i TUI Poland (po 9), w Tunezji TUI Poland (7) i Coral Travel (6), a w Bułgarii TUI Poland (3 oferty) – wylicza Traveldata w swoim raporcie.

„W porównaniu z okresem sprzed roku biuro TUI Poland poprawiło swoją pozycję w na Wyspach Kanaryjskich oraz w Turcji i w Tunezji, biuro Exim Tours w Grecji, a biuro Coral Travel w Grecji i Turcji” - podsumowuje.

A cały materiał zamyka tabelą z biurami podróży, które w ostatnim tygodniu oferowały imprezy turystyczne po cenach przekrojowo najkorzystniejszych.

W dwudziestym zestawieniu dla sezonu lato 2022 nie nastąpiły zmiany w składzie pierwszej piątki organizatorów. Jedyną korektą pozycji zajmowanych przez poszczególne biura była zamiana na pozycjach czwartej i piątej między biurami Best Reisen i Grecos. To pierwsze awansowało z powodu nieco mniejszej zwyżki średnich cen ofertowych w ostatnim tygodniu.

Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata

*Zestawienie obejmuje dwudzieste w tym roku porównanie cen ofert wyjazdów z wylotem w szczycie sezonu letniego, definiowanym na potrzeby porównań jako pierwszy tydzień sierpnia, czyli od 1 do 8 sierpnia 2022 roku. Ceny dla tego okresu zostały zebrane 14 kwietnia 2022 i zestawione z cenami dla tego samego okresu imprez z wylotem z 7 kwietnia, a przy porównaniach cen rok do roku z cenami zebranymi 15 kwietnia 2021 roku.