Grupa eSky ma nowego prezesa. Łukasz Habaj przekazał stery

Współzałożyciel i prezes Grupy eSky Łukasz Habaj ze względów zdrowotnych ustępuje ze stanowiska, pozostając w radzie nadzorczej. Stery firmy przejmuje dotychczasowy wiceprezes Andrzej Kozłowski.

Publikacja: 06.02.2025 14:59

Łukasz Habaj (po lewej) oddaje stery Grupy eSky Andrzejowi Kozłowskiemu

Łukasz Habaj (po lewej) oddaje stery Grupy eSky Andrzejowi Kozłowskiemu

Foto: Materiały prasowe

Łukasz Habaj, jeden ze współzałożycieli Grupy eSky i prezes firmy w latach 2010-2016 i 2020-2025, opuszcza zarząd ze względów zdrowotnych - informuje eSky w komunikacie.

Pozostanie jednak w radzie nadzorczej, gdzie będzie wspierał spółkę w budowaniu pozycji lidera w segmencie internetowych biur podróży w Europie Środkowo-Wschodniej, jak również w rozwoju marki Thomas Cook.

Stery w eSky przejmuje dotychczasowy wiceprezes i dyrektor finansowy Andrzej Kozłowski, związany z eSky od ponad 10 lat.

- W listopadzie ubiegłego roku uległem poważnemu wypadkowi narciarskiemu, którego konsekwencje uniemożliwiają mi zaangażowanie w pracę na poziomie, który mógłbym uznać za zgodny z własnym standardem. Dlatego w poczuciu pełnej odpowiedzialności za spółkę podjąłem decyzję o wcześniejszym niż planowane odejściu z zarządu i skupić się na powrocie do zdrowia. Pierwotnie zakładałem, że ten moment nastąpi z końcem roku – wyjaśnia Łukasz Habaj, cytowany w komunikacie.

Habaj: Nowy prezes eSky.pl jest dobrze przygotowany do swojej roli

- Andrzej Kozłowski jest świetnym kandydatem do zastąpienia mnie na stanowisku prezesa. Jest zaangażowany we wszystkie aspekty zarządzania biznesem, gwarantuje kontynuowanie strategii transformacji spółki w nowoczesnego touroperatora dwudziestego pierwszego wieku, której jest współautorem. Zna firmę od podszewki, ma bogate doświadczenie menedżerskie, a także kompetencje przywódcy z jasną wizją przyszłości i konkretnymi pomysłami na dalszy rozwój – dodaje Habaj.

Czytaj więcej

Polska platforma turystyczna eSky.pl kupiła znaną brytyjską markę Thomas Cook

Łukasz Habaj wrócił do firmy w 2020 roku, by przeprowadzić ją przez kryzys jaki w branży turystycznej wywołała pandemia. Jak czytamy w komunikacie, pod jego przewodnictwem spółka już w 2021 roku jako jedna z nielicznych w branży turystycznej zanotowała dodatni wynik EBITDA w wysokości niemal 62 milionów złotych, czyli o 104 procent więcej niż w przedpandemicznym, rekordowym dla spółki roku 2019.

Rok później Habaj prowadził przygotowanie strategii grupy na lata 2022-2027 – jej celem jest transformacja z brokera biletów lotniczych w lidera wśród internetowych biur podróży w Europie Środkowo-Wschodniej. W tymże roku firma pozyskała inwestora, MCI Capital, który jest jednym z największych funduszy private equity i ma obecnie 57 procent udziałów w akcjonariacie.

W okresie 2021-2023 spółka zanotowała trzycyfrową dynamikę wzrostu EBITDA, a w zeszłym roku podpisała umowę z Ryanairem i kupiła najstarszą markę turystyczną na świecie, Thomasa Cooka.

Czytaj więcej

ESky.pl: Z marką Thomas Cook podbijemy zachodni rynek pakietów dynamicznych

Jak podkreśla Habaj, zyskała dzięki temu wyjątkowe umiejętności, a dotychczasowy prezes Thomasa Cooka Alan French dołączył do tzw. executive management team Grupy eSky w roli chief holidays officer, odpowiedzialny za pakiety dynamiczne.

Prezes eSky.pl: Pakiety dynamiczne to nasza przyszłość

Grupa eSky postawiła na tak zwane pakiety dynamicznych, które łączą w jeden pakiet bilety lotnicze, noclegi i przejazdy z lotniska i na lotnisko.

- Pakiety dynamiczne to nowoczesne rozwiązanie, które łączy najlepsze praktyki znane z Europy Zachodniej z potrzebami współczesnego konsumenta w naszym regionie – deklaruje Andrzej Kozłowski.

Czytaj więcej

W ferie turystów ciągnie nie na narty, ale nad Morze Śródziemne i Atlantyk

W ubiegłym roku niemal 100 tysięcy klientów zdecydowało się skorzystać z pakietów dynamicznych eSky. - Ten wynik oznacza, że klientom podobają się nasze rozwiązania i już teraz jesteśmy w pierwszej dziesiątce największych touroperatorów w Polsce, mimo że w ten obszar aktywnie inwestujemy dopiero od dwóch lat. Wzmocnieni akwizycją Thomasa Cooka będziemy umożliwiać klientom odkrywanie świata na ich warunkach, oferując spersonalizowane podróże w najlepszych cenach – dodaje.

Kozłowski doświadczenie w finansach i zarządzaniu zdobywał między innymi w firmie konsultingowej Deloitte. Do Grupy eSky dołączył w 2015 roku, obejmując stanowisko dyrektora finansowego. Od 2016 roku zasiada w zarządzie.

Łukasz Habaj, jeden ze współzałożycieli Grupy eSky i prezes firmy w latach 2010-2016 i 2020-2025, opuszcza zarząd ze względów zdrowotnych - informuje eSky w komunikacie.

Pozostanie jednak w radzie nadzorczej, gdzie będzie wspierał spółkę w budowaniu pozycji lidera w segmencie internetowych biur podróży w Europie Środkowo-Wschodniej, jak również w rozwoju marki Thomas Cook.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Biura Podróży
Ryanair i Grupa eSky przedłużyły umowę o współpracy na kolejne dwa lata
Biura Podróży
Itaka ma swoich liderów sprzedaży, wiedzy i wizerunku. Zwyciężyły Puławy
Biura Podróży
Brytyjskie biura podróży obawiają się kar za dynamiczne ceny
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biura Podróży
Fru świętuje 18-lecie działalności nowym logo. "Symbol wolności podróżowania"