Hotele ruszą 8 maja. Połowa miejsc pozostanie wolna

Hotele będą mogły przyjmować gości od 8 maja. Połowa miejsc musi zostać wolnych – ogłosili premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji.

Publikacja: 28.04.2021 10:41

Hotele ruszą 8 maja. Połowa miejsc pozostanie wolna

Foto: Fot. Filip Frydrykiewicz

Rząd nakreślił plan odmrażania zamkniętych lub ograniczonych w działaniu usług , handlu, edukacji i kultury.

– Dane o nowych zakażeniach dają podstawy do ostrożnego optymizmu. Wydaje się, że najgorsze jest już za nami. Wiele wskazuje, że trzecia fala pandemii ustępuje – mówił w premier Mateusz Morawiecki.

CZYTAJ TEŻ: Turcja wraca do lockdownu. Chce chronić turystykę

Rząd uznał, że możliwe jest stopniowe odmrażanie gospodarki w całym kraju, bez różnicowania tych działań na regiony. – Do wyczekiwanego od dawna odmrażania gospodarki musimy jednak podejść z cierpliwością – podkreślał Morawiecki.

– Hotele będą działały w formule obłożenia 50-procentowego. Strefy restauracyjne i wellness będą [początkowo] zamknięte – wyjaśniał minister Niedzielski.

Ogródki kawiarniane i restauracyjne będą mogły ruszyć 15 maja. Gastronomia we wnętrzach zostanie odmrożona 29 maja, ale z obłożeniem 50 procent i limitami na stolik, a także z odpowiednimi odstępami między gośćmi.

– Dzisiejszą decyzję przyjmuję z umiarkowanym optymizmem – mówi dyrektor Shuum Boutique Wellness Hotel w Kołobrzegu Adam Hok. – Dla hotelu wypoczynkowego, jak mój, to pozorne odmrożenie. Z tego co słyszę, hotele na razie mają być czynne bez usług towarzyszących, jak restauracja, basen i spa, a to oznacza, że goście jeszcze do nas nie przyjadą. Ruchu spodziewamy się więc dopiero po szerszym odmrożeniu. Na pewno w lecie będziemy już mieli pełny hotel.

WARTO: Betlej: Polska na dobrej drodze do zahamowania zakażeń już w wakacje

– Choć generalnie cieszę się z decyzji o otwarciu hoteli – nawet jest ona przyspieszona w stosunku do tego czego się spodziewałem, a spodziewałem się daty 15 maja – to jednak pozostawienie zamkniętych restauracji będzie dla nas uciążliwe – komentuje Krzysztof Jędrocha, dyrektor krakowskich hoteli Wyspiański i Amadeus. – Roznoszenie śniadań do pokojów jest organizacyjne kłopotliwe i kosztowne. Mamy duże pomieszczenia restauracyjne i konferencyjne, gdzie można podać śniadania zachowują duży odstęp między gośćmi. To byłoby dla nas i dla gości o wiele wygodniejsze – podkreśla.

– Dobrze natomiast, że otwarcie hoteli jest zsynchronizowane z otwarciem muzeów i innych palcówek kultury, a także ogródków gastronomicznych. Goście będą już mieli po co przyjechać do Krakowa – dodaje Jędrocha.

– Cieszy nas otwieranie hoteli, bo to podstawa, żeby zacząć przyjmować gości z zagranicy – wskazuje prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski. – Czekamy teraz na kolejne kroki. Najważniejszy to poluzowanie zasad wjazdu do kraju turystów z z zagranicy. Szczególnie jeśli chodzi o zablokowaną obecnie możliwość przyjazdów z krajów trzecich, spoza Unii Europejskiej, jak Stany Zjednoczone, Izrael i Rosja. To nasi bardzo ważni klienci.

Rząd nakreślił plan odmrażania zamkniętych lub ograniczonych w działaniu usług , handlu, edukacji i kultury.

– Dane o nowych zakażeniach dają podstawy do ostrożnego optymizmu. Wydaje się, że najgorsze jest już za nami. Wiele wskazuje, że trzecia fala pandemii ustępuje – mówił w premier Mateusz Morawiecki.

Pozostało 89% artykułu
Hotele
Gheorghe Cristescu odwołany ze stanowiska prezesa Polskiego Holdingu Hotelowego
Hotele
Polscy hotelarze namawiają turystów: Rezerwujcie noclegi u nas, nie u pośredników
Hotele
Wielkie inwestycje hotelowe w Hiszpanii. „Mogą zwiastować rekordowy rok”
Hotele
Rekordowe zainteresowanie turystów wakacjami w Turcji. Polska „niespodzianką roku”
Hotele
Tureccy hotelarze: Trzeba coś zrobić z all inclusive. Za dużo jedzenia się marnuje
Hotele
„Zrób to dla siebie” - sieć hoteli promuje zrównoważony urlop