Wszystkie samoloty, które wyleciały w swój ostatni rejs z Berlina-Tegla, zostały pożegnane tradycyjną fontanną z wozów strażackich. Działalność operacyjną port zakończył 8 listopada o godzinie 15 wraz ze startem samolotu Air France’u.
Fot. AFP
Berlin-Tegel działało ponad 70 lat. Pierwsze operacje odbywały się już w 1948 roku, wówczas w ciągu zaledwie 90 dni zbudowano najdłuższy pas startowy w Europie – lotnisko było wykorzystywane w czasie blokady Berlina w ramach mostu powietrznego. Pierwsze loty pasażerskie ruszyły w 1960 roku, kiedy regularne połączenia z Berlinem uruchomił Air France. Do 1968 roku do portu przeniosły się wszystkie samoloty czarterowe, które wcześniej korzystały z lotniska Tempelhof.
CZYTAJ TEŻ: Nowe lotnisko BER, w końcu gotowe
Proces przenoszenia ruchu z Tegla podzielony został na trzy fazy. 25 października lotnisko Schönefeld zmieniło nazwę na Berlin-Brandenburg, jednocześnie jego budynek stał się terminalem nr 5. 31 października na nowym lotnisku wylądowały dwa pierwsze loty specjalne – jeden Lufthansy, drugi easyJeta. Od godzinie 20 tego dnia rozpoczęła się regularna działalność operacyjna – wówczas samoloty easyJeta zaczęły przylatywać na Berlin-Brandenburg. Pierwsze odloty odbyły się 1 listopada, pasażerowie polecieli między innymi do Kataru liniami Qatar Airways i do Turcji liniami Turkish Airlines.