Długie kolejki, drogie parkingi, spóźnione samoloty - tych lotnisk unikaj

Agent współpracujący z wypożyczalniami samochodów StressFreeCarRental.com sprawdził, na których lotniskach podróżni mogą napotkać najwięcej, a na których najmniej nieprzyjemnych niespodzianek.

Publikacja: 26.07.2023 07:09

Długie kolejki, drogie parkingi, spóźnione samoloty - tych lotnisk unikaj

Foto: ANP/AFP, Olaf Kraak

Pod uwagę wziął takie kwestie, jak liczba pasażerów korzystających z lotniska, odległość od centrum miasta, koszt pozostawienia samochodu na tydzień, liczba restauracji, odsetek opóźnień lotów i prędkość wi-fi. Na tej podstawie stworzył ranking, pisze portal TTRWeekly.

Analiza pokazuje, że najbardziej stresującym lotniskiem w Europie jest to Charlesa de Gaulle’a w Paryżu. Rocznie obsługuje ono ponad 57 milionów pasażerów, a żeby do niego dotrzeć z centrum miasta, trzeba pokonać 40 kilometrów, co może być pewnym utrudnieniem. Na kolejnych miejscach znalazły się lotniska Heathrow i Gatwick w Londynie, Fiumicino w Rzymie, Schiphol w Amsterdamie, a dalej lotnisko w Monachium, we Frankfurcie, Adolfo Suárez Madryt-Barajas w Madrycie, lotnisko w Stambule i El Prat w Barcelonie.

Czytaj więcej

Największe lotniska świata – cztery pierwsze leżą w Stanach Zjednoczonych

Londyńskie Heathrow zostało nisko ocenione z powodu licznych opóźnień samolotów, panuje tam też sporty ruch – rocznie przewija się przez nie 51 milionów pasażerów, do których dyspozycji jest 47 restauracji. Gatwick dostał słabsze noty za odległość od centrum Londynu (45,7 kilometrów), Frankfurt ma najdroższy parking (234 euro), za to najtaniej pod tym względem jest na Fiumiciono (20 euro za tydzień).

Frankfurt dostał natomiast dobre noty za bliskość od centrum (13,3 kilometra), na drugim miejscu pod tym względem znajduje się Barcelona (13,7 kilometra), na trzecim Stambuł (17,2 kilometra). Z kolei Schiphol, który uplasował się na piątym miejscu, obsługuje rocznie ponad 52 miliony pasażerów, ma niestety sporo opóźnień (wynik 2,1 punktu na 5 możliwych), a pozostawienie tam samochodu jest drogie, bo kosztuje ponad 110 euro za tydzień. Monachium ma co prawda słabe wi-fi, ale za to najniższy wskaźnik opóźnień (1,7 punktu), rocznie korzysta z niego 31 milionów pasażerów i znajduje się tam 65 restauracji.

W grupie najmniej stresujących lotnisk w Europie (tę część rankingu przytacza portal Time Out) znalazły się Billund w Danii, a także lotniska w Luksemburg, Wilnie, na Minorce, w Hanowerze, Newcastle, na Korfu, w Trondheim (Norwegia), Turynie i Cagliari na Sardynii.

Lotniska
Kraków zyska więcej lotów do Stambułu
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Lotniska
Na lotnisku w Poznaniu stanął paczkomat. „Dbamy o przedmioty nieloty”
Lotniska
Letnie połączenia lotnicze z Gdańska – 70 kierunków w 23 krajach
Lotniska
Lato na lotnisku we Wrocławiu – nowe trasy prowadzą na północ i południe
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Lotniska
Pięć nowości w letnim rozkładzie lotów z Katowic. W sumie 106 kierunków