Booking.com z problemami w Turcji

Pixabay

Booking.com prowadzi nieuczciwą konkurencję – uznał sąd w Stambule i zakazał portalowi działalności w Turcji. Firma złożyła już apelację, dzięki czemu częściowo przywróciła już sprzedaż

Jak informuje portal BizTravel, tureckie stowarzyszenie biur podróży Türsab złożyło do sądu skargę na działalność Booking.com. Sędziowie w Stambule przychylili się do jego wniosku i nakazali zawieszenie sprzedaży. Sąd ocenił dominującą pozycję portalu jako zagrażającą uczciwej konkurencji, dodatkowo nałożył na przedsiębiorstwo karę w wysokości 2,5 miliona lir tureckich (około 636 tysięcy euro) na podstawie wcześniejszej skargi Türsabu. W rozmowie z dziennikiem „Hürriyet” związek podkreśla jednak, że rezerwacje założone dotychczas za pośrednictwem Booking.com są ważne, a decyzja sądu dotyczy jedynie nowych transakcji.

Według informacji portalu Touristik Aktuell Booking.com złożył apelację. Do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia sporu firma może prowadzić rezerwację miejsc hotelowych w Turcji, choć nie w pełnym zakresie. Choć może sprzedawać noclegi społeczności międzynarodowej, nie może obsługiwać klientów z samej Turcji.

Booking.com cieszy się w wielu krajach dominującą pozycją rynkową, pozostawiając konkurencję daleko za sobą. Gillian Tans, szefowa portalu, podkreśla stale, że sprzedaż przez serwisy internetowe jest jednym z wielu kanałów dystrybucji. Przykładowo w Niemczech większość rezerwacji dokonywana jest przez telefon. Jednym z problemów, z jakimi boryka się branża hotelarska w wielu krajach europejskich, są wymogi stawiane przez portale, które żądają od obiektów gwarancji najniższej ceny. W niektórych państwach tego typu klauzule są już jednak nielegalne.

Türsab jest po części agendą rządową, a tureckie firmy turystyczne są zobowiązane do bycia jej członkiem. Organizacja realizuje różne działania nadzorcze, jak choćby pobieranie opłat za bilety wstępu do zabytków znajdujących się na terenie kraju.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enter Air zawrócił do Warszawy

Z przyczyn technicznych samolot czarterowej linii lotniczej Enter Air lecący z Warszawy na Wyspy ...

Wizzair podejmuje nowe kroki

Linia lotnicza Wizz Air dołączyła do BARIP Stowarzyszenie Rady Przedstawicieli Linii Lotniczych w Polsce ...

Dominikana reaktywuje turystykę

1 lipca Dominikana będzie gotowa na przyjęcie zagranicznych turystów – informuje Ministerstwo Turystyki tego ...

Lecisz do Kenii? Plastikowe torby zostaw w kraju

W Kenii od poniedziałku obowiązuje zakaz importowania, produkowania i używania plastikowych toreb. Za jego ...

Norwegian kończy latanie przez Atlantyk

Norweski przewoźnik ogłosił, że z powodu kłopotów spowodowanych uziemieniem boeingów 737 MAX kończy z ...

Oświęcim udostępni tunele pod zamkiem

W połowie przyszłego roku turyści będą mogli zwiedzić tunele, które pod średniowiecznym zamkiem w ...