Władze Wenecji: Hoteli jest za dużo

Bloomberg

W Wenecji jest za dużo miejsc noclegowych w hotelach i pensjonatach – orzekły tamtejsze władze. Postanowiono zahamować stały, niekontrolowany rozwój bazy turystycznej w mieście, które – jak się przypomina – już teraz pęka w szwach

To kolejny krok, którego faktycznym celem jest uregulowanie napływu turystów do Wenecji czy wręcz jego ograniczenie w wypadku, gdyby liczba odwiedzających miasto dożów przekroczyła jego możliwości.

Zarząd miejski przyjął rozporządzenie, które znosi obowiązujący dotąd mechanizm automatycznego wydawania zgody na przekształcenie nieruchomości w historycznym centrum w placówkę hotelową lub powiększenie już działającej struktury. Teraz każdy taki wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, a zgoda zostanie wydana wyłącznie po spełnieniu bardzo surowych kryteriów, dotyczących między innymi wymaganego standardu. To oznacza faktycznie zatrzymanie obecnego, niepodlegającego kontroli zjawiska lawinowego tworzenia pokojów i hoteli – podkreślają media. Często – przypominają władze – odbywało się to kosztem stałych mieszkańców.

Szef wydziału urbanistyki w zarządzie Wenecji Massimiliano De Martin, tłumacząc powody wydania nowego rozporządzenia, podkreślił, że w centrum miasta zarejestrowanych jest łącznie ponad 47 tysięcy miejsc dla turystów w 25 tysiącach pokojów noclegowych.

W ocenie władz taka baza noclegowa w zupełności wystarczy, zwłaszcza gdy dane te porówna się z liczbą stałych mieszkańców – a ta w zeszłym roku osiągnęła historyczne minimum, spadając poniżej 55 tysięcy. Wyliczenia wskazują, że jeśli utrzyma się obecne tempo ucieczki ludności z Wenecji, to w 2030 roku w najstarszych dzielnicach miasta pozostaną już tylko turyści.

Nowe zasady to jeden z kluczowych elementów polityki obecnego zarządu – zapewnił De Martin, podkreślając, że są one zgodne z rekomendacjami UNESCO.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Maxy nie wrócą na lato

Nasi klienci polecą boeingami 737 Max dopiero pod koniec lata, a nie na początku ...

Air France do pilotów: Latajmy taniej

Air France chce otworzyć własną tanią linię lotniczą. Potrzebuje jednak do tego zgody pilotów ...

Na własnych imprezach agenci zarabiają najlepiej

Od 8 do nawet 30 procent wynosi rentowność imprez turystycznych organizowanych samodzielnie przez agentów, ...

TripAdvisor sprawia, że wydatki turystów rosną

W 2017 roku TripAdvisor wpłynął na 10,3 procent wydatków na podróże na całym świecie, ...

Nowy Jork z kolejnym rekordem

W 2018 roku Nowy Jork odwiedziło 65,2 miliona turystów. Ich liczba rośnie nieprzerwanie od ...

Podczas „Polski za pół ceny” Polacy zaoszczędzą 2 miliony złotych

Chcemy wyciągnąć Polaków z centrów handlowych – mówi prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Marek Olszewski ...