Brytyjczycy sprawdzą, jak Airbnb chroni klientów

Pixabay

Należy szybko wyjaśnić kwestie związane z bezpieczeństwem klientów rezerwujących przez platformy typu Airbnb – uważają brytyjscy parlamentarzyści należący do All-Party Parliamentary Group

Zajmująca się turystyką i hotelarstwem grupa polityków z APPG (reprezentującej wszystkie ugrupowania polityczne w parlamencie) zażądała pilnego wyjaśnienia kwestii związanych z bezpieczeństwem klientów korzystających z zakwaterowania zamówionego na portalach typu Airbnb – podaje brytyjski portal branżowy Travel Weekly. To pokłosie badania turystycznego rynku działającego w ramach ekonomii współdzielenia.

– Istnieją dowody, że w nowych modelach biznesowych nie przestrzega się regulacji BHP – mówił Gordon Marsden, przewodniczący grupy parlamentarnej APPG w czasie konferencji zorganizowanej przy okazji Tygodnia Angielskiej Branży Turystycznej (English Tourism Week). – Agencje do spraw zdrowia i bezpieczeństwa miały trudności z kontrolą tych firm. Istnieje prawdopodobieństwo, że klienci korzystający z usług turystycznych w ramach ekonomii współdzielenia są mniej chronieni. To ważne, by rozwój rynku nie odbywał się kosztem zdrowia i bezpieczeństwa, standardów i obsługi – dodał.

Jego zdaniem, poza wspieraniem rozwoju turystyki jako takiej, politycy powinni pilnować więc, by  wszystkie przedsiębiorstwa pracowały według tych samych standardów, m.in. związanych z BHP. Obecnie kontrola przestrzegania tych przepisów w obiektach udostępnianych w ramach ekonomii współdzielenia jest jednak niemożliwa. Koncerny odmawiają bowiem udostępniania informacji o gospodarzach, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych.

Mardsen zwracał uwagę, że coraz więcej profesjonalnych usługodawców korzysta z tej formy sprzedaży, a obiekty są przeznaczane na działalność stricte komercyjną. Jego zdaniem na niekontrolowanym wzroście ekonomii współdzielenia cierpi również rynek nieruchomości. Wiele mieszkań jest wynajmowanych tylko na krótko, co negatywnie odbija się na lokatorach.

– Proponuje się, żeby nie regulować koniecznie ekonomii współdzielenia, ale w takim przypadku rząd powinien zderegulować segment bed and breakfast – uważa Mardsen.

APPG przedstawiło podczas spotkania sześć rekomendacji dla branży opartych o zasadę, że wszystkie firmy muszą działać według tych samych standardów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Enter Air: Nowa umowa na 27 milionów euro

Enter Air i francuski touroperator Airconsulting zawarli umowę czarterową na sezon lato – zima ...

Książę Harry angażuje się w turystykę

Brytyjski książę Harry stanął na czele organizacji Travalyst, której celem jest propagowanie zrównoważonego rozwoju ...

Ryanair: Do Jordanii z Krakowa

Od października będzie można skorzystać z połączenia Ryanaira z Krakowa do stolicy Jordanii Ammanu ...

Druga rada doradzi ministrowi sportu i turystyki

Doradzaniem ministrowi w sprawie nowej ustawy o usługach hotelarskich, pilotach i przewodnikach, a także ...

Polacy na piątym miejscu w Grecji

Prawie milion Polaków odwiedziło Grecję w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy tego roku, wynika z ...

Inwestycje hotelowe będą hamować

W ciągu trzech lat liczba miejsc w hotelach zwiększy się o 30 procent. Dalszą ...