Brytyjczycy sprawdzą, jak Airbnb chroni klientów

Pixabay

Należy szybko wyjaśnić kwestie związane z bezpieczeństwem klientów rezerwujących przez platformy typu Airbnb – uważają brytyjscy parlamentarzyści należący do All-Party Parliamentary Group

Zajmująca się turystyką i hotelarstwem grupa polityków z APPG (reprezentującej wszystkie ugrupowania polityczne w parlamencie) zażądała pilnego wyjaśnienia kwestii związanych z bezpieczeństwem klientów korzystających z zakwaterowania zamówionego na portalach typu Airbnb – podaje brytyjski portal branżowy Travel Weekly. To pokłosie badania turystycznego rynku działającego w ramach ekonomii współdzielenia.

– Istnieją dowody, że w nowych modelach biznesowych nie przestrzega się regulacji BHP – mówił Gordon Marsden, przewodniczący grupy parlamentarnej APPG w czasie konferencji zorganizowanej przy okazji Tygodnia Angielskiej Branży Turystycznej (English Tourism Week). – Agencje do spraw zdrowia i bezpieczeństwa miały trudności z kontrolą tych firm. Istnieje prawdopodobieństwo, że klienci korzystający z usług turystycznych w ramach ekonomii współdzielenia są mniej chronieni. To ważne, by rozwój rynku nie odbywał się kosztem zdrowia i bezpieczeństwa, standardów i obsługi – dodał.

Jego zdaniem, poza wspieraniem rozwoju turystyki jako takiej, politycy powinni pilnować więc, by  wszystkie przedsiębiorstwa pracowały według tych samych standardów, m.in. związanych z BHP. Obecnie kontrola przestrzegania tych przepisów w obiektach udostępnianych w ramach ekonomii współdzielenia jest jednak niemożliwa. Koncerny odmawiają bowiem udostępniania informacji o gospodarzach, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych.

Mardsen zwracał uwagę, że coraz więcej profesjonalnych usługodawców korzysta z tej formy sprzedaży, a obiekty są przeznaczane na działalność stricte komercyjną. Jego zdaniem na niekontrolowanym wzroście ekonomii współdzielenia cierpi również rynek nieruchomości. Wiele mieszkań jest wynajmowanych tylko na krótko, co negatywnie odbija się na lokatorach.

– Proponuje się, żeby nie regulować koniecznie ekonomii współdzielenia, ale w takim przypadku rząd powinien zderegulować segment bed and breakfast – uważa Mardsen.

APPG przedstawiło podczas spotkania sześć rekomendacji dla branży opartych o zasadę, że wszystkie firmy muszą działać według tych samych standardów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Podróże za rok będą droższe

W przyszłym roku średnia cena biletu lotniczego na świecie będzie o 2,6 procent większa ...

Ryanair poleci z Wrocławia do Zadaru

Irlandzki przewoźnik ogłosił dziś, że w maju uruchomi letnią trasę z Wrocławia do chorwackiego ...

Paryż – ranni w wypadku autobusu turystycznego

Co najmniej cztery osoby zostały ranne, gdy zbyt wysoki, piętrowy autobus turystyczny z otwartym ...

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń

LOT musi wypracować na nowo model biznesowy

Dziś nie ma żadnego ryzyka, że narodowy przewoźnik przestanie nim być – zapewnia wiceminister aktywów ...

Andryszak: Powinniśmy brać przykład z Polaków

Więcej wewnętrznych dyskusji, więcej ofert wyjazdów do dalekich krajów i więcej tańszych hoteli – ...

Miliarderzy wypoczywają w Egipcie

Egipt znalazł się na pierwszym miejscu wśród kierunków, w których w tym roku wakacje ...