Brytyjczycy sprawdzą, jak Airbnb chroni klientów

Pixabay

Należy szybko wyjaśnić kwestie związane z bezpieczeństwem klientów rezerwujących przez platformy typu Airbnb – uważają brytyjscy parlamentarzyści należący do All-Party Parliamentary Group

Zajmująca się turystyką i hotelarstwem grupa polityków z APPG (reprezentującej wszystkie ugrupowania polityczne w parlamencie) zażądała pilnego wyjaśnienia kwestii związanych z bezpieczeństwem klientów korzystających z zakwaterowania zamówionego na portalach typu Airbnb – podaje brytyjski portal branżowy Travel Weekly. To pokłosie badania turystycznego rynku działającego w ramach ekonomii współdzielenia.

– Istnieją dowody, że w nowych modelach biznesowych nie przestrzega się regulacji BHP – mówił Gordon Marsden, przewodniczący grupy parlamentarnej APPG w czasie konferencji zorganizowanej przy okazji Tygodnia Angielskiej Branży Turystycznej (English Tourism Week). – Agencje do spraw zdrowia i bezpieczeństwa miały trudności z kontrolą tych firm. Istnieje prawdopodobieństwo, że klienci korzystający z usług turystycznych w ramach ekonomii współdzielenia są mniej chronieni. To ważne, by rozwój rynku nie odbywał się kosztem zdrowia i bezpieczeństwa, standardów i obsługi – dodał.

Jego zdaniem, poza wspieraniem rozwoju turystyki jako takiej, politycy powinni pilnować więc, by  wszystkie przedsiębiorstwa pracowały według tych samych standardów, m.in. związanych z BHP. Obecnie kontrola przestrzegania tych przepisów w obiektach udostępnianych w ramach ekonomii współdzielenia jest jednak niemożliwa. Koncerny odmawiają bowiem udostępniania informacji o gospodarzach, powołując się na ustawę o ochronie danych osobowych.

Mardsen zwracał uwagę, że coraz więcej profesjonalnych usługodawców korzysta z tej formy sprzedaży, a obiekty są przeznaczane na działalność stricte komercyjną. Jego zdaniem na niekontrolowanym wzroście ekonomii współdzielenia cierpi również rynek nieruchomości. Wiele mieszkań jest wynajmowanych tylko na krótko, co negatywnie odbija się na lokatorach.

– Proponuje się, żeby nie regulować koniecznie ekonomii współdzielenia, ale w takim przypadku rząd powinien zderegulować segment bed and breakfast – uważa Mardsen.

APPG przedstawiło podczas spotkania sześć rekomendacji dla branży opartych o zasadę, że wszystkie firmy muszą działać według tych samych standardów.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Klienci nie wychodzą z biur podróży

Trwa szczyt wyjazdów wakacyjnych. Nie zawsze jednak pokrywa się on z wysoką sprzedażą. W ...

Duża podwyżka w dwóch i czterech gwiazdkach

O ponad 10 procent wzrosły we wrześniu, porównując rok do roku, noclegi w hotelach ...

Nowy prezes PAŻP: Na inwestycje zarabiamy sami

W Centralnym Porcie Komunikacyjnym powstanie m.in. nowoczesna wieża kontroli lotniska, urządzenia nawigacyjne, radarowe. Te ...

Lotnisko Chopina otwarte po awaryjnym lądowaniu

Warszawskie Lotnisko Chopina zostało otwarte po awaryjnym lądowaniu bombardiera, któremu złożyły się przednie koła ...

LOT-em z pięciu miast do Tel Awiwu

LOT uruchomi od czerwca bezpośrednie loty do Tel Awiwu z Lublina, Gdańska, Poznania i ...

DER Touristik nie przestaje kupować

Na wzmocnieniu działalności w Europie, rozwoju własnych hoteli i oferty rejsów chce się skupić ...