Hotele jednak bez restauracji?

Fot. materiały prasowe

Projekt rozporządzenia rządu, które ma być opublikowane w najbliższy weekend, przewiduje, że hotele, które mogą się otworzyć w poniedziałek, nie będą mogły korzystać ze swoich restauracji. To odwrotna decyzja niż wytyczne, które opublikowało dwa dni temu Ministerstwo Rozwoju.

Wytyczne ministerstwa nie mają mocy obowiązującego prawa. Mogą być traktowane jedynie jako sugestie. Jak pisaliśmy o tym we wczorajszym tekście „Noclegi – tak. Basen, dyskoteka, spa – nie”, równocześnie z udostępnieniem przez resort zaleceń, rząd pracował nad rozporządzeniem, które będzie miało moc wiążącą.

Niestety, projekt rozporządzenia ujawniony dzisiaj rano na stronie Rządowego Centrum Legislacji, w kluczowej dla hotelarzy i właścicieli wszystkich obiektów noclegowych, cofa się o krok w stosunku do wytycznych MR i zakazuje korzystania z restauracji i sal konferencyjnych.

„Od dnia 4 maja 2020 r. prowadzenie usług hotelarskich (…) jest dopuszczalne, z wyłączeniem usług polegających na podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach lub gościom dokonującym własnego wyboru potraw z wystawionego menu, spożywanych na miejscu usługi podawania posiłków i napojów, udostępnianiu basenów kąpielowych, pomieszczeń do ćwiczeń gimnastycznych czy urządzeń rekreacyjnych oraz udostępnianiu sal konferencyjnych” – czytamy w projekcie.

Tymczasem w dokumencie Ministerstwa Rozwoju ta kwestia była ujęta znacznie bardziej liberalnie: „Funkcjonowanie restauracji i barów hotelowych/obiektów/pensjonatów w reżimie sanitarnym (z uwzględnieniem zakazu organizowania posiłków w formie bufetu). Możliwość serwowania posiłków tylko dla gości hotelu w przestrzeni restauracji pod warunkiem zachowania minimum 2 m odległości między osobami spożywającymi posiłek”.

Z kolei w sprawie sal konferencyjnych ministerstwo przewidywało: „Możliwość użytkowania sal konferencyjnych na zasadach opisanych aktualnymi przepisami prawa (zachowanie dystansu społecznego wynoszącego minimum 2 m odległości osoby od osoby”.

Jest jeszcze szansa, że w projekcie rozporządzenia znajdą się korzystniejsze dla branży zapisy. Według naszych informacji zabiegają o to przedstawiciele środowiska hotelarzy z Izbą Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego na czele. Zostały już jednak tylko godziny. Rozporządzenie musi być bowiem opublikowane w Dzienniku Ustaw przed poniedziałkiem. Im wcześniej tym lepiej, bo jest to istotny dokument dla hotelarzy szykujących się do otwarcia swoich obiektów.

Mogą Ci się również spodobać

Loty z Kalifornii ucieszą Polonię

Uruchomienie bezpośredniego połączenia między Warszawą a Los Angeles ułatwi Polonii wizyty w kraju, ale ...

Grupa TUI – uziemione boeingi ciągną zyski w dół

– Mimo trudnych warunków rynkowych, dobrze sobie radzimy pod względem operacyjnym – mówi prezes ...

Milion gości w krakowskim Muzeum Narodowym

Od początku roku ponad milion osób odwiedziło Muzeum Narodowe w Krakowie. To najlepszy wynik ...

Na lotnisku w Rzeszowie stanie Holiday Inn

Będzie miał 120 pokojów i będzie kosztować 34 miliony złotych – rusza budowa hotelu ...

Po strzelaninie Airbnb kończy z „party houses”

Airbnb zakazuje wynajmowania domów i apartamentów na zabawy. Decyzja jest efektem strzelaniny w Halloween ...