Pandemia zabrała Polsce 60 procent zagranicznych turystów

Fot. Adobe Stock

W ubiegłym roku Polskę odwiedziło 8,4 miliona turystów zagranicznych, o 60,4 procent mniej niż w roku 2019.

W ubiegłym roku turystów korzystających z bazy noclegowej w Polsce było o połowę mniej niż rok wcześniej, to znaczy 17,9 miliona – podaje w komunikacie Instytut Turystyki Szkoły Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula, powołując się na dane Głównego Urzędu Statystycznego. Wśród nich było 15,6 miliona gości krajowych.

W porównaniu z poprzednim rokiem liczba gości była mniejsza ogółem o 49,9 procent, przy czym tych krajowych było mniej o 44,7 procent, a zagranicznych o 69,3 procent.

Nieco lepiej pod tym względem było latem. W lipcu, sierpniu i wrześniu GUS zanotował 3,5 miliona noclegów, już tylko o 26,3 procent mniej niż w tych samych miesiącach 2019 roku. Wpłynął na to mniejszy spadek liczby noclegów turystów krajowych – o 19,2 procent.

CZYTAJ TEŻ: IGHP: W kwietniu wzrosła liczba nieczynnych hoteli

U biegłym roku Polskę odwiedziło 8,4 miliona turystów zagranicznych, o 60,4 procent mniej niż w roku 2019. W obiektach noclegowych zatrzymało się 2,3 miliona cudzoziemców (spadek o 69,3 procent), wykupując 6,6 miliona noclegów. Spadek liczby turystów w pierwszych sześciu miesiącach był prawie taki sam jak w miesiącach letnich.

Najwięcej ubyło w Polsce nocujących Hiszpanów, Norwegów (spadek o 83 procent) i Amerykanów (o 82 procent), a najmniej Koreańczyków (o 33 procent), Czechów (o 56 procent) i Niemców (o 58 procent).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wakacje za granicą a pandemia koronawirusa. Czy warto wybrać podróż samolotem?

Pandemia koronawirusa spowodowała olbrzymie straty dla całej branży turystycznej – odwołano loty międzynarodowe, zamknięto ...

UOKiK ściga biura podróży

Utrudnianie składania reklamacji, przesuwanie terminów wylotów, niejasne zasady zakupu biletu lotniczego – to przewinienia ...

Rosyjscy turyści wrócą do egipskich kurortów. Kreml zgodził się na loty

Egipt i Rosja porozumiały się w sprawie wznowienia lotów między oboma krajami. Na razie ...

Nowy port lotniczy na Krymie

Rosyjski rząd i Integral Engeneering Company podpisali umowę o budowie cywilnego lotniska w Balbeku ...

Są chętni na Condora

Co najmniej trzy firmy są zainteresowane przejęciem wspólnie linii lotniczej Condor, jednej ze spółek ...

MEN: Wycieczki szkolne tak, ale w reżimie sanitarnym

Szkoły mogą organizować wycieczki dla uczniów z zachowaniem reżimu sanitarnego – mówi minister edukacji ...