Turystyka wraca do gospodarki

Potwierdzają się informacje Turystyki.rp.pl, że turystyka jako dział gospodarki, znajdzie się w nowym rządzie w ministerstwie odpowiedzialnym za gospodarkę. Roboczo nazwane jest ono ministerstwem rozwoju, a kierować nim będzie Jadwiga Emilewicz.

Publikacja: 09.11.2019 18:40

Turystyka wraca do gospodarki

Foto: Za turystykę odpowiedzialna będzie teraz w minister Jadwiga Emilewicz. Fot. Filip Frydrykiewicz

Koalicja trzech trzech partii wchodzących w skład Zjednoczonej Prawicy uzgodniła nowy podział na resorty w nowym rządzie i większą część obsady stanowisk ministerialnych. Jak poinformował premier Mateusz Morawiecki, w rządzie którym ma kierować, dwa działy gospodarki – budownictwo i turystyka – znajdą się w strukturze „ministerstwa rozwoju”. Na jego czele ma stać Jadwiga Emilewicz z Porozumienia, partii Jarosława Gowina, obecnie minister przedsiębiorczości i technologii.

W wypadku turystyki to powrót do działu administracji odpowiedzialnego za sprawy gospodarcze. Do 2007 roku turystyka funkcjonowała w strukturze Ministerstwa Gospodarki, którego następcą w największym zakresie jest obecne Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, nazywane obecnie roboczo ministerstwem rozwoju (nie mylić z obecnym Ministerstwem Inwestycji i Rozwoju). Ze sportem połączono ja dopiero w 2007 roku.

Dzisiaj w Ministerstwie Sportu i Turystyki reprezentuje tę dziedzinę departament turystyki, liczący około 30 urzędników z dyrektor Ewą Pawlak-Lewandowską na czele. W departamencie funkcjonują z kolei cztery zespoły i dwa wydziały: gospodarki turystycznej, planowania i upowszechniania turystyki, międzynarodowy, badań i kształcenia, spraw finansowych i prawno-legislacyjny. Ministrowi właściwemu do spraw turystyki podlega też Polska Organizacja Turystyczna, która jest jednak odrębną jednostką i której działanie reguluje ustawa o POT.

Czym zajmowali się przez ostatnie cztery lata urzędnicy? W pierwszej części kadencji departament dokończył odziedziczony po poprzednikach projekt powołania Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego i wdrożył w postaci ustawy o imprezach turystycznych przepisy nowej dyrektywy unijnej. Mimo zapowiedzi ministra Witolda Bańki i samych urzędników, nie przygotował jednak, ani rozwiązań prawnych dotyczących  przyszłości promocji turystycznej kraju, ani tak zwanego najmu krótkotrwałego, ani nowych przepisów regulujących zawód hotelarza, pilota i przewodnika turystycznego. Nie zakończył też sukcesem trwających do lat prac nad ustawą o szlakach turystycznych. Ostatnie dwa lata zajęło mu przygotowywanie „białej księgi”, zbierającej koncepcje, dotyczące przyszłości promocji turystycznej kraju. Tej pracy jednak też nie ukończył – wciąż jest to dokument „do konsultacji”.

Kto będzie wiceministrem odpowiedzialnym za turystykę? Na razie nie wiadomo, chociaż jeszcze przed wyborami wicepremier i szef Porozumienia Jarosław Gowin zapowiadał, że kandydatem jego partii na to stanowisko będzie Andrzej Gut-Mostowy. Gut-Mostowy, przedsiębiorca turystyczny z Zakopanego, zdobył w wyborach mandat i wszedł do Sejmu. A dzisiaj w Warszawie odbyło się spotkanie władz Porozumienia, podczas którego omawiano wynik negocjacji koalicyjnych. Według naszych informacji personaliów ewentualnego wiceministra turystyki nie wymieniano jednak oficjalnie, chociaż w kuluarach padało nazwisko Guta-Mostowego.

Zanim Wyjedziesz
Wielkie Muzeum Egipskie otwarte. Na razie na próbę
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Nowe Trendy
Rumuni mieli podróżować do Ameryki bez wiz od tego roku. Teraz muszą czekać
Nowe Trendy
Warszawskie zabytki w parku miniatur w Brukseli
Nowe Trendy
Turyści odwracają się od Ameryki Donalda Trumpa. „Skutki antypatii"
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nowe Trendy
Z turystyki do dyplomacji. Były szef Maltańskiej Organizacji Turystycznej ambasadorem w Polsce
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście