Jak podaje agencja prasowa Reuters, dziewięć punktów kontrolnych wzdłuż 180-kilometrowej linii zawieszenia broni, dzielącej wyspę, zostało ponownie dzisiaj otwarte dla ludności cywilnej. Przed pandemią przez punkty kontrolne codziennie przechodziły tysiące ludzi – do pracy, do rodziny, do znajomych. Korzystali z tego również turyści.

CZYTAJ TEŻ: Cypr: Polska przechodzi do kategorii pomarańczowej, wystarczy jeden test

W podzielonej stolicy wyspy, Nikozji, policja usunęła stalowe barykady, aby przepuścić pieszych. W ostatnich dniach służby komunalne czyściły z chwastów pas ziemi w strefie zdemilitaryzowanej, będącej pod kontrolą Organizacji Narodów Zjednoczonych, służący za przejście między obu częściami wyspy.

Reuters przypomina, że Cypr został podzielony w 1974 roku w wyniku tureckiej inwazji, będącej następstwem sporu etnicznego między ludnością grecką i turecką. Turecka część Cypru jest uznawana za strefę okupowaną. Przejścia graniczne pierwszy raz otwarto w roku 2003.

Zgodnie z nowymi zasadami ludzie przechodzący z jednej części do drugiej muszą okazać negatywny wynik testu PCR lub antygenowego, zrobionego w ostatnich 7 dniach.

ZOBACZ TEŻ: Cypr Północny: Bez kwarantanny, ale z elektroniczną opaską