Premier Jean Castex ujawnił w niedzielę w zamku Clos Lucé w Amboise plan wzmocnienie pozycji Francji, jako wiodącego kierunku turystycznego na świecie. Rząd przeznaczy na ten cel 1,9 miliarda euro. Media okrzyknęły go planem rekonkwisty i "odbicia turystyki".

— Niestety, branża turystyczna była tą, która podczas pandemii ucierpiała najbardziej — mówił premier. I przyznał, że wprawdzie paszporty covidowe otworzyły dla zaszczepionych restauracje, kina i teatry, ale wyzwaniem pozostaje dotkliwy brak pracowników.

Czytaj więcej

Grecja najlepszym celem podróży w Europie w 2021 roku

Po kryzysie, który mocno go dotknął, sektor podupada. Rząd pragnie położyć nacisk na promocję dziedzictwa i innowacje w turystyce. Plan rządu zakłada też poprawę szkoleń i atrakcyjności pracy (dopłaty do wynagrodzeń) w tym sektorze. Chodzi o przyciągnięcie do niego ponownie pracowników, z których wielu uciekło do innych zajęć w trakcie pandemii.

— Chcemy pozyskać lub odzyskać prawdziwe talenty. Francja potrzebuje dzisiaj turystyki wysokiej jakości, a to z kolei wymaga poważnych nakładów — mówił premier w rozgłośni RFI. Celem rządu jest przekształcenie francuskiej branży turystycznej, która w dużej mierze opierała swój rozwój na dużych grupach przylatujących z Azji w odpowiedzialną wobec środowiska — wynika z dokumentów do których dotarła rozgłośnia. Data finału tych przekształceń została wyznaczona na 2030 rok.

Zdaniem rządu trzeba również pomóc inwestorom w podnoszeniu jakości obiektów turystycznych, w tym kempingów. Państwo będzie gwarantowało pożyczki na ten cel nawet przez 10 lat.

Ważna jest też cyfryzacja. Portal francebleu.fr cytuje przewodniczącego Regionalnego Komitetu Turystyki Turenii Pierre'a-Alaina Roirona, który zwraca uwagę, że brakuje na przykład w sieci „pakietów dla turystów, od wypożyczenia samochodu do rowerów, z ofertą przewożenia rowerzystom bagażu”.

Czytaj więcej

Paryscy przewodnicy przed Luwrem: Zapomniano o nas!

Francja jest najważniejszym kierunkiem turystycznym na świecie – podkreśla radio RFI – z 90 milionami turystów zagranicznych dwa lata temu, ale traci udział w rynku. Przed kryzysem wywołanym przez covid była jednak na trzecim miejscu na świecie pod względem przychodów z turystyki międzynarodowej, za Stanami Zjednoczonymi i Hiszpanią.

W kryzysie rząd przeznaczył prawie 38 miliardów euro na pomoc sektorowi turystycznemu. Turystyka we Francji stanowiła w 2019 r. 7,4 procent PKB i zapewniała prawie 10 procent miejsc pracy.