Otwarty w piątek jarmark to duża atrakcja turystyczna, przez trzy lata z rzędu - od 2016 do 2018 roku - zdobywał tytuł Best Christmas Market in Europe w rankingu European Best Destinations.
W tym roku tematem przewodnim imprezy są tradycyjne chorwackie zabawki. - Są to drewniane figurki zwierząt i przedmiotów codziennego użytku w miniaturze, często z ruchomymi elementami, malowane jaskrawo zgodnie z lokalną tradycją. Dzieciom służą do zabawy, a dorosłym do wspominania ich dzieciństwa - mówi dyrektor polskiego biura Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej Agnieszka Puszczewicz.
Czytaj więcej
Jeszcze nigdy tylu Polaków nie odwiedziło Chorwacji. Według raportu eVisitora z 5 listopada do Chorwacji przyjechało w tym roku z Polski milion turystów. Dla porównania - w całym 2020 roku było ich 672 tysiące, a w 2019 - 969 tysięcy.
Co roku organizatorzy starają się dodawać nowe atrakcje. Tym razem również ich mnie zabraknie, jak przekonują w komunikacie. Odbędzie się łącznie 129 koncertów w ramach 14 programów muzycznych. Wystąpią m.in. wykonawcy z Zagrzebia, Zagrzebska Orkiestra Kameralna i wielu czołowych chorwackich muzyków, w tym młode gwiazdy chorwackiej sceny muzycznej.
Do wydarzenia dołączyły też ze specjalnymi programami muzea,jak Muzeum Sztuki i Rzemiosła, Muzeum Etnograficzne, Muzeum Zerwanych Związków i Muzeum Czekolady, a także teatry, które często wychodzą ze spektaklami na ulice. - Publiczne instytucje i sami zagrzebianie przyłączają się do nadania miastu uroczystego wyglądu, dekorując świątecznie fasady i okna - wyjaśnia Puszczewicz.
Jarmark i towarzyszące mu wydarzenia są obecne w całym centrum zabytkowego miasta, w sumie w 15 miejscach. W dzielnicy Donji Grad są to między innymi plac Bana Jelačicia, park Zrinjevac, plac Strossmayera, plac Kralja Tomislava, plac Europejski, przejście Oktogon, plac Republiki Chorwacji, plac Mažuranicia, Instytut Chorwackich Rzemieślników, Akademia Sztuk Pieknych (ALU) i Tunel Grič, a w Gornji Grad plac św. Marka, park Beli IV, Gradec i Promenada Strossmayera Zachód. Kto chce zobaczyć odwiedzić wszystkie atrakcje musi przygotować sobie plan marszruty.
- Szczególnie cieszę się mogąc ogłosić sześć nowych programów: adwent w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Lado, Ogród Bożonarodzeniowy w Akademii Sztuk Pięknych, adwent na placu św. Katarzyny, Zagrzeb Jingle Mingle we współpracy z zagrzebskimi restauracjami, adwent w przejściu Instytutu Chorwackich Rzemieślników we współpracy z rzemieślnikami i adwent w zagrzebskich hotelach, które dla gości przygotowały specjalną ofertę świąteczną oraz dekoracje - mówi cytowana w komunikacie Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej dyrektor Wspólnoty Turystycznej Zagrzebia Martina Bienenfeld.
- Warto również wspomnieć o adwencie w parku Zrinjevac, gdzie oprócz specjalnych aranżacji odbędzie się w każdy piątek, sobotę i niedzielę 13 koncertów słynnych chorwackich artystów. Będziemy też kontynuować rozpoczęty w ubiegłym roku projekt rozszerzonej rzeczywistości, wykorzystując motyw tegorocznego adwentu, czyli tradycyjne zabawki, których animacje będzie można odnaleźć w dziesięciu miejscach w mieście. Dzięki aplikacji Wirtualne Zabawki tegoroczny adwent w Zagrzebiu przeniesie wszystkich ponownie do czasów dziecinnej beztroski. Kontynuujemy również projekt Światło Adwentu, w ramach którego dekorujemy okna instytucji w dzielnicy Gornji Grad - dodaje Bienenfeld.
Czytaj więcej
Co najmniej 35 procent zniżki oferować mają przedsiębiorcy turystyczni, którzy przyłączą się do akcji „Miesiąc chorwackiej turystyki”, jaką inicjuje Chorwackie Ministerstwo Turystyki i Sportu.
Jak zapewnia Puszczewicz, Zagrzeb niezależnie od pory roku jest miastem wartym odwiedzenia. Historyczne centrum tworzy świetnie zachowana starówka zabudowana kamienicami z XVIII, XIX i początku XX wieku, poprzetykanych średniowiecznymi kościołami. Zarazem nie brakuje tam licznych parków i skwerów. Miasto łączy cechy tętniącej życiem metropolii metropolii (800 tysięcy mieszkańów) i niedużego miasta, w którym wszędzie można dojść w czasie krótkiego spaceru.
- Zabudowa jest stosunkowo niska, bez betonu, szkła i stali, a ulice wypełniają kawiarnie, zawsze pełne ludzi - zapewnia Puszczewicz. - Cały czas coś się w Zagrzebiu dzieje, szczególnie, że kładzie ono nacisk na sztukę współczesną w każdym jej przejawie. Wystarczy wspomnieć liczne galerie i muzea, festiwal światła, czy street art w postaci murali, a nawet malowanych, każdy inaczej, hydrantów.
Symbolem stolicy Chorwacji, często powielanym w formie pamiątek dla turystów, jest serce z masy piernikowej (bez miodu i przypraw korzennych), ale malowane na czerwono farbą lub lakierem, a więc nie nadające się do zjedzenia.