Sejm w trybie ekspresowym rozpatrywał dzisiaj ustawę "o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze". Kiedy projekt przechodził drugie czytanie na posiedzeniu Komisji Polityki Społecznej i Rodziny posłanka PiS Teresa Wargocka zgłosiła do niego dodatkowy artykuł, który zmienia ustawę o Polskim Bonie Turystycznym - zakładał wydłużenie terminu płatności bonem turystycznym do 31 marca 2023 roku. Obecna regulacja mówi, że bonami można płacić do 30 września tego roku.
Termin wykorzystania bonów był już raz przedłużany, pierwotnie ustawa z 2020 roku przewidywała, że zakończy się 31 marca 2022 roku. Wieczorem tego samego dnia Sejm uchwalił ustawę z dodanym paragrafem o bonie turystycznym. Kwestia wydłużenia funkcjonowania bonu nie budziła pytań. Teraz ustawą zajmie się Senat, prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu 6 i 7 września.
Termin przedłużenia bonu to inicjatywa wiceministra sportu i turystyki Andrzeja Guta-Mostowego. Już podczas organizowanej w czerwcu przez serwis Turystyka.rp.pl konferencji poświęconej wnioskom z wykorzystania bonu turystycznego minister obiecał przedstawicielom branży turystycznej zgłoszenie w rządzie wniosku o utrzymanie ważności bonów co najmniej do końca roku. Biorący udział w debacie touroperatorzy, hotelarze i specjaliści od promocji z regionalnych i lokalnych organizacji turystycznych wskazywali, że jesień to okres organizowania przez szkoły wycieczek i obozów, a zostało jeszcze dużo niewykorzystanych pieniędzy z puli, jaką rząd przeznaczył na ten cel.
Czytaj więcej
Polski Bon Turystyczny ma wymiar nie tylko biznesowy, bo pomógł przedsiębiorcom przetrwać pandemię, ale też społeczny, bo dzięki niemu wielu Polaków pierwszy raz wyjechało z rodzinami na wakacje – podkreślali uczestnicy debaty zorganizowanej przez serwis Turystyka.rp.pl.
Jak informuje Polska Organizacja Turystyczna, do 31 sierpnia rodzice aktywowali 3,7 miliona bonów dla 6,2 miliona dzieci. Na każde dziecko przypada 500 złotych, a na dziecko z niepełnosprawnością stawka podwójna - 1000 złotych. Tymi pieniędzmi można opłacić wyjazd dziecka z noclegiem lub tylko wycieczkę jednodniową. Płacić można w hotelu lub u organizatora, który wcześniej zarejestrował się w systemie prowadzonym przez ZUS, a nadzorowanym przez POT. Takich przedsiębiorców jest w kraju 28,3 tysiąca.