Pociągi retro wróciły na trasy Małopolski

Przejazdami z dworca Kraków Główny na lotnisko w Balicach i do Wieliczki zainaugurowane zostały tegoroczne wycieczki pociągami retro w Małopolsce. Zaplanowano 42 przejazdy zabytkowych składów najbardziej malowniczymi trasami regionu

Publikacja: 07.04.2017 15:53

Pociągi retro wróciły na trasy Małopolski

Foto: PAP

Przejazdy zabytkowymi składami w ramach projektu „Małopolskie Szlaki Turystyki Kolejowej” będą realizowane do grudnia 2017 r. Organizuje je Nowosądeckie Stowarzyszenie Miłośników Kolei we współpracy ze Skansenem Taboru Kolejowego w Chabówce. Województwo małopolskie przeznaczyło na wsparcie przedsięwzięcia 400 tys. złotych w wyniku konkursu z dziedziny turystyki „Małopolska Gościnna”.

Jak podkreślił członek zarządu województwa małopolskiego Grzegorz Lipiec, wycieczki retro koleją – organizowane od dwóch lat – stają się nową atrakcją turystyczną, opartą na dziedzictwie i historii kolei w Małopolsce. „Proponujemy odwiedzającym niezapomnianą podróż w czasie po najpiękniejszych trasach kolejowych Europy, które znajdują się w Małopolsce. Patrząc na zachwyt turystów z całego świata, wiemy, że był to strzał w dziesiątkę” – zaznaczył.

W tym roku zabytkowe pociągi turystyczne pojawią się na najpiękniejszych trasach kolejowych Małopolski, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka ponad 130-letniej dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Ponad 70-kilometrowy fragment tej linii biegnący z Chabówki do Nowego Sącza uznawany jest za jedną z najbardziej malowniczych tras kolejowych w Polsce i w Europie.

W programie przewidziano atrakcje na pokładzie pociągów oraz podczas postojów na poszczególnych stacjach i przystankach m.in. zwiedzanie lokalnych atrakcji turystycznych i rekreacyjnych, pikniki peronowe, występy zespołów muzycznych, stoiska kulinarne, czy też plenerowe rekonstrukcje historyczne.

Podróżnym w pociągach towarzyszyć będą aktorzy – animatorzy Grup Rekonstrukcji Historycznej Polskiego Towarzystwa Historycznego oraz Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu przebrani w stroje podróżnych z minionych epok. Stałym elementem przejazdów będzie postać dyżurnego ruchu z zielonym lizakiem w ręku, który będzie „odprawiał” pociągi z poszczególnych stacji.

W tym roku zaplanowano 42 kursy po najbardziej urokliwych zakątkach Małopolski. Nowością będzie duża liczba weekendowych kursów na trasach m.in. Nowy Sącz – Piwniczna, Kraków – Wieliczka lub Chabówka – Mszana Dolna. Po raz pierwszy zabytkowy skład przejedzie trasą Doliną Białej przez Ciężkowice, Gromnik i Tuchów do Tarnowa.

Historyczne składy zawitają też do Muszyny, Krynicy-Zdroju, Gorlic, Biecza, Wadowic, Żywca i Zakopanego. Szczegółowy harmonogram przejazdów oraz rezerwacja biletów jest dostępna na stronie internetowej organizatora.

Do wycieczek wykorzystywane będą historyczne parowozy i wagony z lat 1920–63 pochodzące z kolekcji Skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce, należącego do PKP Cargo SA – największej tego typu placówki w Polsce.

Łukasz Wideł, wiceprezes Nowosądeckiego Stowarzyszenia Miłośników Kolei zaznaczył, że przygotowane atrakcje nie ograniczają się do wycieczki historycznym składem ze skansenu Taboru Kolejowego w Chabówce. „Staraliśmy się wszystko zorganizować tak, by goście mogli poczuć klimat z przełomu XIX i XX w. Podczas podróży i postojów będą mogli m.in. skosztować smakołyków regionalnej kuchni, zwiedzić liczne atrakcje turystyczne i wziąć udział w wydarzeniach z udziałem przewodników, artystów czy grup rekonstrukcji historycznej” – zapowiedział.

Organizatorzy szacują, że w tegorocznych 42 przejazdach po najbardziej urokliwych zakątkach Małopolski weźmie udział ponad 10 tys. turystów. W pierwszym roku Małopolskich Szlaków Turystyki Kolejowej w 11 przejazdach uczestniczyło ok. 2,6 tys. osób, rok później 28 pociągami pojechało ponad 7,5 tys. pasażerów.

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Materiał Promocyjny
Problem sukcesji w polskich firmach będzie narastał