Jak pisze w komunikacie WTTC, osoby podróżujące do Europy pierwszy raz po odmrożeniu ruchu turystycznego, napotykają całą gamę różnych zasad i porad dotyczących podróżowania. Z perspektywy pozaeuropejskiej wygląda to na mozaikę krajowych ograniczeń dotyczących ochrony przed koronawirusem w „rzekomo jednej strefie Schengen”, co jest „oczywistym czynnikiem odstraszającym przed przekraczaniem granic”.

„Niepotrzebne i niespójne ograniczenia graniczne zniechęcają podróżnych i tłumią odrodzenie podróży i turystyki” – czytamy w komunikacie. Tymczasem powrót turystyki jest pilnie potrzebny, żeby zregenerować gospodarkę poszczególnych krajów. Może ona odegrać rolę katalizatora globalnego ożywienia gospodarki.

CZYTAJ TEŻ: WTTC: Zamykanie granic i zakazy nie powstrzymają wirusa

WTTC przywołuje swoje badania, według których każdy wzrost liczby podróżnych o 2,7 procent powoduje powstanie miliona miejsc pracy. Współpraca rządów może stymulować wzrost liczby podróży nawet o 27 procent, przywracając 10 milionów miejsc pracy w turystyce – wskazuje.

Widoczne jest zdezorientowanie konsumentów, co do przepisów dotyczących podróży, takich jak na przykład noszenie maseczek na twarzy. W niektórych krajach, jak Francja i Niemcy, jest to obowiązkowe w transporcie publicznym, ale w Norwegii i Szwecji jedynie zalecane. Z kolei na Malcie maseczki muszą być noszone we wszystkich miejscach publicznych, a w Polsce nie, jeśli ludzie potrafią zachować fizyczny dystans między sobą – WTTC przywołuje przykłady.

„Tymczasem zalecenia medyczne, w tym z Harvard T.H. Chan School of Public Health pokazują jasno, że stosowanie maseczek pomaga zmniejszyć ryzyko transmisji koronawirusa nawet o 90 procent, Maseczki chronią użytkowników i osoby wokół niego, a także przywracają większe poczucie normalności wśród podróżnych” – czytamy.

WTTC ostrzega, że ​​jeśli rządy europejskie nie podejmą większych wysiłków, żeby zgrać swoje polityki, ożywienie gospodarcze będzie spowolnione, co grozi utratą 16 milionów miejsc pracy w turystyce europejskiej.

– Wzywamy wszystkich przywódców państw europejskich do zjednoczenia się na rzecz milionów ludzi zależnych od tego sektora w Europie; zarówno podróżnych, jak i pracowników – mówi cytowana w komunikacie prezes i dyrektor generalna WTTC Gloria Guevara. – Rządy powinny pilnie wyciągąć wnioski i skoordynować przepisy, dotyczące podróżowania i przekraczania granic w całej Europie. Poprzednie kryzysy, w tym krach finansowy z 2008 roku, pokazały, że dostosowanie polityki prowadzi do szybszego ożywienia gospodarczego.

– Każdy, kto podróżuje z jednego kraju europejskiego do drugiego, napotyka zdumiewającą różnicę w zasadach dotyczących podróży, obejmujących maski, testy i śledzenie kontaktów, co może poważnie utrudnić restart sektora podróży i turystyki. Nie można lekceważyć przywrócenia zaufania konsumentów podczas najważniejszej pory roku w jednym z największych na świecie regionów turystycznych – dodaje.

Rządy muszą brać pod uwagę coś więcej niż tylko wskaźniki śmiertelności. Ważne są również wskaźniki infekcji, odsetek testów i śledzenia kontaktów, zdolność systemu opieki zdrowotnej do radzenia sobie z covid-19 oraz akceptowanie przez społeczeństwa noszenia maseczek i przestrzeganie dystansu społecznego – zwraca dalej uwagę WTTC.

Turystyka przynosi 9,1 procent PKB Europy, o wartości ponad 2 bilionów dolarów. W ubiegłym roku, według „WTTC travel & tourism economic impact report 2020”, ta gałąź gospodarki zapewniała 37,1 miliona miejsc pracy (9,7 procent całkowitego zatrudnienia w Europie).

WTTC niedawno wydała dziesięciopunktowe wytyczne dla podróżnych, mających sprawić, że podróżowanie będzie bezpieczne i bezproblemowe. W tym zaleca testowanie zdrowia i śledzenie kontaktów, aby zapewnić ludziom bezpieczne podróżowanie w „nowej normalności”.