Od najbliższej soboty, 22 sierpnia, od godziny 4 rano osoby wjeżdżające do Wielkiej Brytanii z Chorwacji, Austrii oraz Trynidadu i Tobago będą musiały poddać się dwutygodniowej kwarantannie. Taką decyzję podjął Departament Transportu. Powodem jest rosnąca liczba przypadków zakażenia koronawirusem. Wskaźnik zarażonych w przeliczeniu na 100 tysięcy osób wzrósł w Chorwacji z 10,4 12 sierpnia do 27,4 19 sierpnia (plus 164 procent). W Trynidadzie i Tobago wzrost sięgnął 232 procent, a w Austrii 93 procent (z 10,5 na 100 tysięcy mieszkańców 13 sierpnia do 20,3 20 sierpnia).

CZYTAJ TEŻ: MSZ zaleca „szczególną ostrożność” podróżującym do Chorwacji

Jednocześnie do listy krajów, z którymi mogą być tworzone korytarze turystyczne, została dopisana Portugalia. To oznacza, że podróżni przybywający do Wielkiej Brytanii z tego kraju od godziny 4 rano 22 sierpnia nie będą musieli poddawać się samoizolacji pod warunkiem jednak, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni nie przebywali ani nie przejeżdżali przez żaden z krajów niefigurujących na liście bezpiecznych państw. Także Ministerstwo Spraw Zagranicznych Wielkiej Brytanii zaktualizowało ostrzeżenia przed podróżą do trzech wymienionych krajów i wpisało Portugalię na listę bezpiecznych.

Jak podkreśla Departament Transportu, rząd będzie podejmował zdecydowane kroki w walce z pandemią koronawirusa, a decyzje dotyczące podróży mogą zapadać szybko, jeśli ryzyko zakażenia innych przez osoby powracające do kraju stanie się zbyt wielkie. Rząd apeluje jednocześnie do pracodawców, by wykazali się zrozumieniem wobec osób, które po przyjeździe z krajów uznanych za niebezpieczne muszą poddać się kwarantannie. Wszyscy turyści, nawet ci wracający z krajów bezpiecznych, muszą przy wjeździe do Wielkiej Brytanii pokazać wypełniony formularz lokalizacyjny, chyba że należą do grupy zwolnionej z tego obowiązku.