Niemcy: Paszport szczepień nie rozwiąże problemów

Jeszcze w tym miesiącu Komisja Europejska ma przedstawić inicjatywę dotyczącą wprowadzenia paszportu szczepień. Ma on ułatwić Europejczykom swobodne poruszanie się po wspólnocie. Niemieccy politycy mówią jednak, by nie robić sobie w związku z projektem zbyt wielkich nadziei.

Publikacja: 10.03.2021 10:31

Niemcy: Paszport szczepień nie rozwiąże problemów

Foto: Fot. AFP

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała na Twitterze, że jeszcze w marcu KE przedstawi założenia dotyczące paszportu szczepień. Cyfrowy zielony paszport (Digital Green Pass) będzie dokumentem potwierdzającym, że jego posiadacz został zaszczepiony na covid-19. W wypadku osób, które szczepienia nie będą mogły przyjąć, pojawią się tam wyniki testów na koronawirusa, mają tam być także zapisane informacje o statusie ozdrowieńca.

CZYTAJ TEŻ: Hiszpania pierwsza wprowadzi paszport zdrowia. Pod okiem UE

Optymizm, jaki wzbudziła zapowiedź KE, studzą niemieccy politycy. Jak podaje Niemiecka Agencja Prasowa, szef CDU Armin Laschet ocenia w gazecie „Rhein-Zeitung”, że na dłużej nie można dzielić ludzi na zaszczepionych i niezaszczepionych. Celem powinno być przede wszystkim przywrócenie normalnego życia dla wszystkich. A ekspertka od spraw zdrowia w SPD Sabine Dittmar tłumaczy w rozmowie z „Die Welt”, że europejski certyfikat szczepień nie może być biletem do swobodnych podróży z przywilejami dla pojedynczych osób. W podobnym tonie wypowiadają się przedstawiciele Lewicy i Zielonych.

Zupełnie inaczej na przedsięwzięcie patrzy prezes Grupy TUI Friedrich Joussen – stworzenie jednolitego dokumentu to podstawa dla wyjazdów latem tego roku. A prezes Niemieckiego Zrzeszenia Turystycznego (Deutscher Tourismusverband) Norbert Kunz dodaje, że nie ma to nic wspólnego z przywilejami, kiedy zaszczepionym, którzy nie mogą zarazić innych osób, przywraca się podstawowe prawa, dzięki czemu mogą znów wyjeżdżać. – Kto może udowodnić, że został zaszczepiony, powinien być zwolniony z obowiązku odbywania kwarantanny – wyjaśnia.

ZOBACZ TEŻ: Chiny wprowadzają certyfikat dla zaszczepionych.”Ułatwi podróżowanie”

Tymczasem założyciel Biontechu, Ugur Sahin, mówi w rozmowie z tygodnikiem „Der Spiegel”, że od końca maja, początku czerwca będzie można obserwować znaczący spadek zakażeń, co będzie rezultatem szczepień. – Do późnego lata powinniśmy lepiej kontrolować pandemię, o ile zaszczepi się wystarczająca liczba osób – wskazuje.

To nie oznacza oczywiście, że nie będą się pojawiać kolejne zakażenia, ale jego zdaniem będzie można prowadzić już normalne życie. Sahin liczy się jednak z koniecznością podania ludziom za jakiś czas trzeciej dawki szczepionki.

Materiał Promocyjny
Boeing stawia na polskich inżynierów
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty
Tendencje
Minister: Grecka turystyka musi poprawić cztery elementy, żeby się rozwijać