Parlament Europejski: Zdecydowane tak dla zaświadczenia covidowego

Parlament Europejski przyjął dwa nowe rozporządzenia dotyczące unijnych certyfikatów COVID. Pierwsze dotyczy wykorzystywania ich przez obywateli Unii, drugi obywateli państw trzecich. Dokumenty wejdą w życie 1 lipca i będą obowiązywać przez rok.

Publikacja: 09.06.2021 13:05

Parlament Europejski: Zdecydowane tak dla zaświadczenia covidowego

Foto: Podróżni z zaświadczeniem nie będą musieli czekać w kwarantannie. Fot. AFP

546 posłów było za, 93 przeciw, a 51 wstrzymało się od głosu – Parlament Europejski przyjął rozporządzenie o certyfikacie COVID dla obywateli krajów unijnych. Analogicznym dokumentem posługiwać się będą mogli też obywatele państw trzecich.

CZYTAJ TEŻ: Do Chorwacji już z unijnym certyfikatem covid

Certyfikaty będą obowiązywać od 1 lipca 2021 roku i będą ważne 12 miesięcy. Będą honorowane przez wszystkie kraje unijne. Celem projektu jest ułatwienie swobodnego podróżowania i skoordynowanego znoszenia restrykcji. Unia chce też zapewnić dostęp do niedrogich testów – przeznaczyła na ich zakup 100 mln euro ze swoich funduszy.

Przypomnijmy – certyfikaty będą wystawiać nieodpłatnie władze krajowe. Można je otrzymać w wersji elektronicznej lub papierowej, zawsze z kodem QR. Są one poświadczeniem przyjęcia szczepionki na covid-19 (preparatem zaakceptowanym przez Europejską Agencję Leków, dodatkowo państwa mogą samodzielnie dopuszczać szczepionki innych producentów), przebycia tej choroby lub uzyskania negatywnego wyniku testu PCR. Dzięki wspólnym unijnym przepisom certyfikaty będzie można zweryfikować, będą uznawane we wszystkich państwach członkowskich w całej Unii i zabezpieczone przed fałszowaniem. Nie będą jednak warunkiem swobodnego przemieszczania się, nie mogą być traktowane jako dokument podróży.

ZOBACZ TEŻ: Hiszpania otwiera się na turystów z unijnym certyfikatem

Zgodnie z ustaleniami państwa członkowskie nie będą nakładały na posiadaczy certyfikatów dodatkowych ograniczeń podróży, takich jak kwarantanna, samoizolacja czy wynik testu. Co prawda mają prawo wprowadzić obostrzenia, ale tylko kiedy będą one konieczne i proporcjonalne do ochrony zdrowia publicznego. Rządy muszą uwzględniać przy ich wprowadzaniu dowody naukowe, w tym dane epidemiologiczne publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Państwo członkowskie powinno poinformować pozostałe kraje i Komisję Europejską o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń z 48-godzinnym wyprzedzeniem, a ludzie dowiedzieć się o tym 24 godziny wcześniej.

Teraz tekst rozporządzeń musi zatwierdzić Rada i opublikować w Dzienniku Urzędowym. Zakłada się, że zaświadczenia zostaną wprowadzone w życie 1 lipca. Chociaz niektóre kraje już honorują tak przygotowane certyfikaty.

WARTO: Niedzielski: Certyfikat covidowy już mamy, na aplikację trzeba poczekać

Tendencje
Chorwaci: Nasze plaże znikają, bo obcokrajowcy chcą mieć domy nad samym morzem
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Tendencje
Ustka kontra reszta świata. Trwa głosowanie na najlepszy film promocyjny
Tendencje
Poranne trzęsienie ziemi na Krecie. Turyści wyszli bez szwanku
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Tendencje
La Palma znowu przyjmuje samoloty