Pogoda popsuła sezon Żegludze Augustowskiej

Fot. www.zeglugaaugustowska.pl

Ten rok będzie gorszy dla Żeglugi Augustowskiej od poprzedniego. Przewiozła ona o 16 procent mniej pasażerów niż w poprzednim sezonie. Sytuację ratują nieco goście zza wschodniej granicy

Jak mówi wiceprezes Żeglugi Augustowskiej Sławomir Aleksandrowicz, w tym roku żegluga przewiozła 95 tysięcy pasażerów, a w zeszłym, który był jednym z najlepszych w historii armatora, 113 tysięcy.

– Mijający sezon, był gorszy, bo było mało słońca, sporo dni deszczowych i zimnych. Przy takiej pogodzie u turystów jest mniejsze zainteresowanie pływaniem – wyjaśnia Aleksandrowicz. Dodaje, że statki jeszcze pływają, chociaż nie są to regularne rejsy, tak jak latem. Żegluga liczy jeszcze na kilka tysięcy pasażerów jesienią.

Aleksandrowicz poinformował, że z roku na rok rośnie liczba gości zza wschodniej granicy. Ich obecność wpływa też na wydłużenie sezonu. Żegluga szacuje, że około 30 tysięcy pasażerów to głównie Litwini, ale również Rosjanie i Białorusini.

Najczęściej łączą oni krótki wypoczynek z zakupami w Polsce. Żegluga zachęca Litwinów do pływania po augustowskich jeziorach na stronie internetowej, gdzie znajdują informacje po litewsku.

Żegluga Augustowska swoje rejsy regularne, jak i na specjalne zamówienia, wykonuje trzema statkami. Największa i najnowsza jednostka „Swoboda” może zabrać na pokład 330 osób, „Serwy” i „Sajno” – po 200 osób. Spółka zainwestuje w kolejny statek, który zabierze na pokład 250 ludzi. Będzie to statek przygotowany do rejsów w gorszych warunkach atmosferycznych, w dni deszczowe a nawet zimą.

Kompleks jezior i rzek augustowskich, wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami, jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znaczenie wzrosła od czerwca 1999 roku, gdy na statku „Serwy” pływał papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski. Trasa zwana od tamtej pory „papieską” wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Po co brać ślub, skoro można podróżować?

Podróżowanie jest dziś dla młodych ludzi ważniejsze niż zakładanie rodziny, wynika z analizy firmy ...

Pierwszy w Lublinie Focus otwarty

Focus Hotels otworzyła swój pierwszy hotel w Lublinie. To jedenasty obiekt sieci w tym ...

Więzienie za fałszywe recenzje

9 miesięcy więzienia i 8 tysięcy euro grzywny to kara nałożona przez włoski sąd ...

On Time – nowa restauracja na wrocławskim lotnisku

W ogólnodostępnej hali Portu Lotniczego Wrocław pojawiła się nowa restauracja – On Time Restaurant. ...

Grupa Rainbow miała prawie 1,5 miliarda złotych przychodów

Kierownictwo spółki Rainbow Tours SA podsumowało grudzień, a dzięki temu i cały rok 2017. ...

Finnair połączy Helsinki z Nankinem

Finnair rozwija siatkę połączeń w Chinach o nową całoroczną trasę z Helsinek do Nankinu ...