Zamek w Liwie czeka na wielki remont

materiały prasowe

Nowy most zwodzony, odbudowane mury, oczyszczone piwnice – Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie przejdzie gruntowną przebudowę i modernizację. Koszt inwestycji to 4,7 miliona złotych

Dzięki pracom kompleks będzie nawiązywał do historycznego układu zamku liwskiego, zbudowanego na sztucznej wyspie wśród rozlewisk Liwca. Koszt inwestycji to ponad 4,7 mln złotych, a pieniądze będą pochodzić z budżetu Mazowsza. Umowę na realizację projektu podpisali  Roman Postek, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie oraz Krzysztof Wasilewski właściciel firmy remontowo-budowlanej Mal-Pol. Zakończenie inwestycji zaplanowano na jesień 2018 roku.

Główne założenia projektu to: rekonstrukcja mostu zwodzonego z pomostem prowadzącym na przygródek i pomostu na palach prowadzącego do zamku, renowacja murów kurtynowych zamku wraz z odtworzeniem ich brakującej części, rewitalizacja gotyckich piwnic, a także budowa przystani kajakowej, przenośnych wiat drewnianych, placu zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej oraz organizacja pola namiotowego.

– Chcemy nie tylko zrewitalizować zamek i jego otoczenie, tak, abyśmy mogli poszerzyć naszą ofertę kulturalną i edukacyjną, ale także przystosować go do potrzeb odwiedzających nas turystów. Stąd pomysł na zorganizowanie pola namiotowego i przystani kajakowej – podkreśla cytowany w komunikacie prasowym Roman Postek, dyrektor Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. – Wszystkie zaplanowane prace pomogą w odtworzeniu dawnego, historycznego układu naszego zamku, który charakteryzuje się wyjątkowym położeniem na sztucznej wyspie wśród bagien i rozlewisk Liwca – dodaje.

Projekt zakłada m.in. rewitalizację piwnic zamku. Zostaną one osuszone, ich stropy będą wymienione, a sklepienia łukowe zrekonstruowane. Dzięki tym pracom muzeum wzbogaci się o dwie nowe sale wystaw czasowych. Odnowiony zostanie także taras widokowy. Na tym ostatnim będą odbywały się występy artystyczne, a podczas imprez plenerowych będzie on służył za trybunę dla widzów. W piwnicach zamontowana będzie również winda dla osób niepełnosprawnych.

Prace obejmą również otoczenie wieży bramnej zamku. Odtworzone zostaną historyczne elementy zamku – most zwodzony z pomostem prowadzącym na przygródek, średniowieczna latryna i fragment pomostu straży, który będzie mógł służyć jako pomost widokowy. Wieża i piwnica zostaną połączone schodami i pomostem. W wieży powstanie nowa ekspozycja stała obrazująca dzieje Ziemi Liwskiej i Liwa, jako jej historycznej stolicy.

Na łące pomiędzy ulicą Nowomiejską, a zamkiem zostanie odtworzony pomost na palach, który istniał w tym miejscu od średniowiecza do spalenia zamku w XVIII wieku. Powstanie tu również pole namiotowe, ogrodzone drewnianą stylizowaną palisadą z bramą. Jego uzupełnieniem będzie plac zabaw dla dzieci w stylizacji średniowiecznej i drewniany budynek sanitariatów z prysznicami nawiązujący do dawnej zabudowy przygródka.

Projekt zakłada również renowację murów kurtynowych i odtworzenie ich brakującej części. Odsłonięta zostanie kamienna podmurówka, co pozwoli pokazać wielkość murów, a także zbliży ich wygląd do tego, jaki miały w średniowieczu.

Powstanie również przystań kajakowa nad rzeką Liwiec złożona z pływającego pomostu i stylizowanej drewnianej wiaty. Kupione zostaną także cztery mobilne drewniane wiaty, które będą wykorzystywane podczas imprez plenerowych.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rainbow partnerem strategicznym Karty Dużej Rodziny

Posiadacze Karty Dużej Rodziny dostaną 2 procent rabatu na wycieczki z biurem podróży Rainbow. ...

Expedia partnerem strategicznym Thomasa Cooka

Wszystkie marki należące do Thomasa Cooka, w tym Neckermann Podróże, będą mogły niedługo korzystać ...

UIA z odprawą on-line

Ukraińskie linie lotnicze UIA wprowadzają internetowy system odprawy biletowo-bagażowej Obecnie internetowy system odprawy jest ...

Debata: Podatnik nie zmarnował pieniędzy na Polską Organizację Turystyczną

Cetnarski: POT jest potrzebny biurom podróży. Lachowska: POT jest potrzebny całej branży turystycznej. Kachniewska: ...

Włosi ostrzegają, kiedy będą korki

Dwa ostatnie weekendy lipca i dwa pierwsze weekendy w sierpniu zapowiedziano jako czas szczytu ...

Islandia – bliżej niż myślisz

Dwa razy więcej niż rok temu Polaków przyjechało na Islandię w pierwszych miesiącach tego ...