Tunezyjska turystyka straciła 60 procent przychodów

Fot. Filip Frydrykiewicz

O 60,7 procent obniżyły się od początku roku do 20 września przychody z turystyki w Tunezji. Minister turystyki spodziewa się, że spadek pod koniec roku będzie jeszcze większy.

Tunezyjski Bank Centralny podsumował wyniki branży turystycznej od początku roku do 20 września – podaje tamtejsza agencja informacyjna TAP. Z podsumowania wynika, że przychody z wydatków odwiedzających obniżyły się w tym czasie o 60,7 procent do 1,6 miliarda dinarów (około 603 miliony dolarów). Minister turystyki Habib Ammar spodziewa się, że do końca roku strata sięgnie nawet 70 procent.

W analizowanym okresie turyści wykupili 4,6 miliona noclegów, czyli o 79,5 procent mniej, licząc rok do roku. W zeszłym roku do kraju przyjechało w sezonie 9,5 miliona osób, a przychody wyniosły 5 miliardów dinarów (około 1,8 miliarda dolarów).

CZYTAJ TEŻ: Tunezja liczy straty z turystyki

Z kolei honorowy prezes Tunezyjskiej Federacji Hotelarzy Radhouane Ben Salah mówi w rozmowie z agencją TAP, że 50 procent hoteli nie działa, a pozostałe nie wytrzymają długo obecnej sytuacji. Nawet otwarte obiekty mają duże problemy finansowe. – Próbują utrzymać działalność mimo ponoszenia strat – mówi i dodaje, że firmy zaczynają tracić płynność finansową.

Dzieje się tak między innymi dlatego, że banki nie chcą udzielać im pożyczek. Ben Salah twierdzi, że linia kredytowa w wysokości 500 milionów dinarów, którą przygotował rząd, nie została dotąd uruchomiona właśnie z powodu braku współpracy ze strony banków.

– Nawet jeśli zostanie aktywowana, wiele hoteli, wśród nich te z wątpliwymi wierzytelnościami, nie skorzysta z niej, ponieważ program ich nie uwzględnia, choć to właśnie one bardzo mocno cierpią z powodu kryzysu – tłumaczy. Prezes wzywa rząd do uruchomienia pożyczek i objęcia pomocą hoteli, by mogły utrzymać działalność i tysiące miejsc pracy.

ZOBACZ TAKŻE: Nowy zakaz lotów – na liście Tunezja – ale nie obowiązuje czarterów

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wypiekanie pizzy na liście UNESCO?

Dwa miliony podpisów zebrano we Włoszech pod deklaracją wsparcia dla zabiegów o to, aby ...

Branża turystyczna: Turystyka polska jak „Titanic”. Szalupy dla nielicznych

Zwolnienia z ZUS i postojowego dla większej grupy ludzi żyjących z turystyki, zasiłków dla ...

Betlej: Wycieczki są droższe niż przed rokiem, bo zdrożało paliwo

Itaka pobiła swoisty rekord – w zeszłym tygodniu miała najniższe ceny aż w 34 ...

Turyści chętnie udostępnią swoje dane

Ponad połowa podróżnych jest skłonna podać swoje dane, jeśli ich podróż miałaby dzięki temu ...

Prezes POT zaprasza na TT Warsaw

Bardzo dziękuję organizatorom za stworzenie tak wyjątkowego miejsca spotkań i zapewnienie unikatowego klimatu, który ...

PKP Intercity: Zysk bliski 270 milionów złotych

PKP Intercity prognozuje, że w tym roku uzyska około 270 mln złotych zysku – ...