Małopolska: Pozwólmy podróżować ozdrowieńcom i zaszczepionym

Fot. visitmalopolska.pl

Dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa na korzystanie z infrastruktury turystycznej można by pozwolić ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym przeciw covidovi-19 i tym, które zrobią test i otrzymają wynik negatywny – pisze w liście do władz Małopolska Organizacja Turystyczna.

Małopolska Organizacja Turystyczna wystosowała do władz regionalnych i krajowych list, w którym opisuje dramatyczną sytuację małopolskich firm turystycznych i apeluje o jak najszybsze odmrożenie turystyki, w której w regionie pracuje bezpośrednio co najmniej 100 tysięcy osób.

Decyzja rządu o zamknięciu zimowej turystyki zaskoczyła wszystkich. Pogodzić się z nią tym trudniej, że od wielu miesięcy przedsiębiorstwa turystyczne przygotowywały się na działanie w ścisłym reżimie sanitarnym, ponosząc ogromne koszty – wskazuje MOT.

CZYTAJ TEŻ: Małopolska: U nas turysta będzie bezpieczny

Poniżej publikujemy list w całości i bez zmian.

Stanowisko Małopolskiej Organizacji Turystycznej z dnia 28.12.2020 r. w sprawie złagodzenia ograniczeń w funkcjonowaniu branży turystycznej w czasie sezonu zimowego 2020/2021

Województwo małopolskie to jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie regionów w Polsce i zarazem najchętniej odwiedzany przez mieszkańców różnych województw. Do momentu wybuchu pandemii COVID-19 małopolska turystyka postrzegana była jako stabilna, dochodowa i świetnie rozwijająca się gałąź gospodarki, przynosząca blisko 10 procent regionalnego PKB i zapewniająca bezpośrednie i pośrednie zatrudnienie dla co najmniej 100 tys. pracowników, przez co w znaczący sposób oddziaływała na wzrost gospodarczy i rozwój społeczny regionu.

Pandemia COVID-19, uderzając w sposób niespodziewany i bardzo gwałtowny, spowodowała globalny kryzys, którego skutki odczuwalne będą nawet przez kilka najbliższych lat, a branża turystyczna Małopolski, wraz tzw. branżami okołoturystycznymi, okazała się jednym z najbardziej poszkodowanych sektorów gospodarki.

Decyzja o zamknięciu stoków narciarskich, a także obiektów noclegowych i gastronomicznych w okresie sylwestrowo-noworocznym i następującym bezpośrednio po nim skomasowanym dla całego kraju okresie ferii zimowych (planowanych obecnie do 17 stycznia 2021 r.) zaskoczyła wszystkich – przedsiębiorców, jednostki samorządu terytorialnego oraz samych turystów.

Wszyscy przygotowani byli na działanie w reżimie sanitarnym, ponieważ od wielu miesięcy wprowadzali kolejne zmiany, które gwarantować miały bezpieczeństwo turystów i pracowników. Zmiany te były kosztowne i wymagały wielkiego wysiłku i energii, a nierzadko przebudowania całego systemu pracy przedsiębiorstw, które, nie chcąc ogłaszać upadłości, musiały się do wprowadzanych obostrzeń dostosować.

Zasady sanitarne stosowane były z powodzeniem w obiektach noclegowych od wielu miesięcy, a na stacjach narciarskich od początku sezonu zimowego. Gestorzy stacji narciarskich ponieśli ogromne koszty związane z przygotowaniem i otwarciem stoków, które w większości przypadkach funkcjonowały w grudniu zaledwie kilka lub co najwyżej kilkanaście dni. Obecna sytuacja stanowi bezpośrednie zagrożenie dla funkcjonowania tysięcy przedsiębiorców, utrzymania dziesiątek tysięcy miejsc pracy i wpływów do budżetów JST zlokalizowanych szczególnie w południowej części Małopolski.

W związku z powyższym Małopolska Organizacja Turystyczna apeluje o pilne złagodzenie nałożonych ograniczeń, biorąc pod uwagę stosowany wcześniej z powodzeniem dla powiatów wskaźnik ECDC, który mówi o skali zachorowań w ciągu ostatnich 14 dni na 10 tys. mieszkańców. Wskaźnik do sześciu osób to strefa zielona, miedzy sześć a dwanaście to strefa żółta, a powyżej dwunastu czerwona. Stosując ten wskaźnik na dzień 28.12.2020 wg. oficjalnych danych rządowych prezentowanych na stronie www.gov.pl/web/koronawirus, wszystkie powiaty Małopolski znajdują się w zielonej strefie.

Biorąc pod uwagę powyższe, wyciągi narciarskie powinny być otworzone w pierwszej kolejności. Dla zapewnienie max. poziomu bezpieczeństwa korzystanie z infrastruktury turystycznej powinno być umożliwione ozdrowieńcom, osobom zaszczepionym przeciw COVID-19, osobom na podstawie aktualnego negatywnego wyniku testu antygenowego oraz osobom posiadającym pozytywny wynik na obecność we krwi przeciwciał anty-COVID-19.

Jednocześnie apelujemy o wydłużenie okresu trwania ferii zimowych do 10 tygodni, co pozwoliłoby na zminimalizowanie ogromnych strat wśród przedsiębiorców oraz na uniknięcie niepotrzebnego kumulowania dużej ilości osób korzystających jednocześnie z infrastruktury narciarskiej.

Ponadto apelujemy o pilne przedstawienie szczegółów zapowiedzianej tzw. tarczy branżowej, z której środki mają trafić do gmin i powiatów z południa Polski, dotkniętych zakazem zimowej turystyki.

Prezes Małopolskiej Organizacji Turystycznej Grzegorz Biedroń

Otrzymują:
Prezydent RP
Prezes Rady Ministrów
Minister Rozwoju, Pracy i Technologii
Marszałek Sejmu RP
Parlamentarzyści z Małopolski
Wojewoda Małopolski
Marszałek Województwa Małopolskiego
Przewodniczący Sejmiku Województwa Małopolskiego
Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej
Prezes Forum Regionalnych Organizacji Turystycznych

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Sun & Fun: Wracamy do gry i to na dobre

Wracamy do gry i to na dobre – zapowiadał podczas spotkania z agentami turystycznymi ...

Betlej: Sondaż ze szkodą dla wizerunku turystyki

Sondaż przeprowadzony przez instytut badania opinii publicznej Ipsos dla Mondial Assistance jak zwykle pokazuje ...

Strajki zmniejszyły zysk Ryanaira

Podwyżki dla pracowników i droższe paliwo zdusiły kwartalny zysk Ryanaira o 20 procent. Wyniósł ...

Santa Barbara zagrożona przez ogień

Już ponad 900 budynków w Kalifornii strawił pożar oceniany jako jeden z największych w ...

Dwóch rannych po gonitwie w Pampelunie

Co najmniej dwie osoby odniosły obrażenia, ale nikt nie został wzięty na rogi, w ...

Sisi wygrywa wybory prezydenckie w Egipcie

Tak jak przewidywano, wstępne wyniki pierwszej tury wyborów wskazują na dużą przewagę obecnie urzędującego ...